Zdarza się, że po okresie zimy część roślin w naszym ogrodzie marnieje i zasycha. Zwykle wydaje się nam, że rośliny przemarzły podczas chłodnych zimowych dni, tymczasem w większości przypadków krzewy cierpią po prostu z braku wody.

Rośliny zimozielone – czyli jakie?

Rośliny zimozielone to gatunki, które nie zrzucają liści na zimę. Pozostają zielone nawet podczas dużych mrozów, dzięki czemu ogród nawet zimą i jesienią pięknie się prezentuje. Najpopularniejsze rośliny zimozielone w ogrodzie to m.in.:

  • bluszcz pospolity,
  • bukszpan wiecznie zielony,
  • hortensja ogrodowa,
  • wiele gatunków iglaków,
  • barwinek pospolity,
  • różanecznik,
  • kalmia,
  • trzmielina Fortune’a,
  • ostrokrzew kolczasty,
  • mahonia pospolita,
  • ognik szkarłatny.

Problemy roślin zimozielonych w czasie zimy

Rośliny zimozielone są narażone na suszę w czasie słonecznych i mroźnych dni, kiedy przez liście i igły tracą znaczne ilości wody. Różaneczniki bronią się przed utratą wody, zwijając liście w rurkę, przez co zmniejsza się ich powierzchnia wystawiona na działanie promieni słonecznych i tym samym zmniejsza się transpiracja wody. Gdy gleba rozmarznie, a woda w niej zawarta będzie znowu dostępna dla korzeni, liście się rozwiną. Zdarza się w mroźne zimy, że korzenie nie mogą pobierać wody, gdy ziemia jest głęboko zamarznięta, co może doprowadzić do zasychania krzewów.

Jesienna pielęgnacja roślin zimozielonych

Przed nadejściem przymrozków i zanim zamarznie gleba, należy roślinom zimozielonym dostarczyć dużo wody poprzez obfite podlanie, gdyż łatwo ją tracą poprzez parowanie.

Zaleca się, aby każdy krzew otrzymał około 30 litrów miękkiej wody, tj. deszczówki lub wody z kranu po odstaniu. Po podlaniu zwilżoną powierzchnię gleby wokół każdego krzewu koniecznie trzeba wyściółkować korą. Dzięki tym czynnościom zimozielone rośliny będą miały zapewnioną wodę podczas zimowych miesięcy.

Specjalne nawożenie

Nawozy jesienne, w których jest odpowiednia ilość potasu i fosforu, pomogą przygotować się roślinom do zimowych warunków. Wzmocnią korzenie i udopornią je na niskie temperatury. Warto zastosować specjalny Nawóz Jesienny do Trawnika i Roślin Zimozielonych, który poprawia odporność roślin na przymrozki, niedobory wody podczas zimowej suszy oraz choroby grzybowe.

Zabezpieczenie przed chorobami – preparat ochronny do roślin zimozielonych

Korzenie roślin zimozielonych rozmieszczone w wilgotnej glebie narażone są na atak czynników chorobotwórczych, wywołujących choroby grzybowe, a w szczególności na fytoftorozę, zgniliznę korzeni i zgorzel zgnilakową. Aby zabezpieczyć krzewy i drzewka przed wymienionymi chorobami należy zastosować zabieg zapobiegawczy. W tym celu można użyć Magnicur Energy, który jest skutecznym preparatem grzybobójczym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego. Jest środkiem ochrony roślin o działaniu układowym, co oznacza, że po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów i dlatego chroni przed chorobami nie tylko korzenie, ale także części nadziemne.

Preparat można stosować nie tylko dolistnie w formie oprysku, ale także doglebowo poprzez odkażanie podłoża, czy poprzez podlewanie roślin.

Podlewanie roślin zimozielonych zimą

Czas podlewania krzewów i drzewek przed zimą, aby zabezpieczyć je przed wysuszeniem, można wykorzystać właśnie na zabieg zabezpieczający przed chorobami grzybowymi. Zanim zamarznie powierzchniowa warstwa gleby, rośliny zimozielone obficie podlewamy. Pod każdy krzew rododendronu lub drzewko iglaka należy wlać 20 litrów miękkiej wody i zamiast następnej porcji 10 litrów wody należy zastosować do podlania 10 litrów 0.15% cieczy roboczej środka grzybobójczego Magnicur Energy (15 ml preparatu rozpuszczamy w 10 l wody). Substancje aktywne preparatu – propamokarb z grupy pochodnych kwasu karbaminowego i fosetyl z grupy związków fosfonowych – zapewniają długotrwałą ochronę podlewanych roślin przed grzybowymi chorobami odglebowymi, nawet do 9 tygodni!

Ochrona roślin zimozielonych przed słońcem i wiatrem

Choć rośliny zimozielone nawet w mroźne dni utrzymują wegetację, to zbyt ostre słońce i silny wiatr mogą uszkadzać delikatne tkanki rośliny. Dlatego w tym wypadku potrzebują ochrony, która ograniczy wpływ szkodliwych czynników. Świetnie sprawdzają się tu osłony cieniujące lub parawany.

Okrywanie – kiedy należy zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, zabezpieczającym rośliny przed szkodliwym wpływem zimna i wilgoci, jest okrywanie i zasłanianie parawanami. Pozwala to na bezpieczne przezimowanie gatunkom najbardziej wrażliwym na niską temperaturę. Gdy zamarznięta woda jest niedostępna dla roślin, dodatkowy stres w postaci działania wiatru i przechłodzenia może poważnie nadszarpnąć kondycję rośliny. Najlepszą porą na okrywanie roślin na zimę są terminy po drugiej połowie listopada. Warto jednak mieć na uwadze temperaturę panującą na zewnątrz, by zrobić to we właściwym czasie. Jeśli temperatury nie spadają poniżej minus 5-8॰C, to nie ma konieczności okrywania. Może się okazać, że dopiero styczeń lub luty będą odpowiednimi terminami.

Do okrywania zimozielonych roślin należy użyć materiałów przepuszczalnych dla powietrza i wody. Folia oraz inne izolujące materiały mogą prowadzić do przegrzania roślin, co naraża ich na zwiększoną wrażliwość na przemarznięcie. Z kolei przy braku wentylacji mogą rozwijać się choroby grzybowe.

Do zabezpieczania roślin świetnie nadaje się biała zimowa agrowłóknina, którą należy 2-3-krotnie owinąć roślinę. W sklepach ogrodniczych dostępne są też kaptury ochronne na rośliny, siatki, maty trzcinowe, tkanina jutowa oraz maty słomiane. Dobrym pomysłem jest też zabezpieczenie gleby wokół podstawy łodygi poprzez usypanie kopczyka z ziemi, kory, torfu lub liści.

Jakie rośliny zimozielone trzeba okrywać na zimę?

Rośliny zimozielone nawet zimą utrzymują niski poziom wegetacji, dlatego nie powinny być całkiem okryte. Takie gatunki jak kalmia, ostrokrzew czy kiścień wawrzynowaty potrzebują dostępu do słońca, dlatego w ich przypadku lepiej zasłonić je parawanem od wiatru lub cieniówką, zamiast zakładania pełnej osłony z agrowłókniny.

W przypadku roślin zimozielonych, takich jak azalie czy różaneczniki, warto u nasady głównego pędu usypać kopczyk z ziemi, trocin, torfu, kory lub liści. Zabezpieczy on górną warstwę korzeni przed przemarznięciem i nieco podniesie temperaturę gleby, co umożliwi pobieranie wody podczas zimy.

O czym jeszcze warto pamiętać przy iglakach w okresie zimowym?

W okresie zimowym także iglaki wymagają szczególnej pielęgnacji. Przy niskich opadach deszczu lub braku śniegu trzeba regularnie podlewać rośliny, gdy tylko temperatura na zewnątrz jest powyżej zera. To ważne, bo iglaki są bardziej wrażliwe na suszę niż niską temperaturę. Trzeba też pamiętać o ściółkowaniu, co pomoże zachować właściwy odczyn gleby.