jak zwalczyć myszy - tytulowa

Myszy w domu to częsty problem. Gryzonie dobrze się u nas czują, ponieważ w środowisku ludzkim mają łatwy dostęp do żywności. Niestety są one w stanie mocno uprzykrzyć nam życie. Przy tym roznoszą wiele chorób. Dlatego należy szybko się z nimi rozprawić. Jak pozbyć się gryzoni i zabezpieczyć dom przed ich ponownymi odwiedzinami?

Jak rozpoznać, że w domu są myszy?

Jeśli w nocy słyszysz ciche skrobanie, znajdujesz maleńkie odchody na podłogach, w piwnicach, a nawet w szafach i szufladach, to znaczy, że twój dom nawiedzili nieproszeni goście – myszy. Częstym objawem ich obecności są również ślady gryzienia na meblach, pogryzione opakowania i kartony, a nawet kable. Te maleńkie gryzonie potrafią zrobić wiele szkód, a przy tym bardzo szybko się rozmnażają. Trzeba więc działać szybko i skutecznie. Poznaj najlepsze sposoby na gryzonie.

Jak pozbyć się myszy? Przygotowanie do procesu zwalczania myszy

Zwalczanie myszy przyniesie pożądane efekty, jeśli dobrze się do tego zabierzemy. Przede wszystkim należy utrzymywać porządek – z całego obszaru, po którym gryzonie mogą się przemieszczać, uprzątnąć resztki pokarmów: np. pestek czy ziaren – wszystkiego, co nadaje się do zjedzenia przez myszy.

Następnie należy przeszukać pomieszczenia i odnaleźć prawdopodobne trasy gryzoni. Będą one pełne mysich odchodów – małych, czarnych kuleczek w skupiskach, a także śladów zębów (pogryzione meble, kartony, pojemniki). Tam najlepiej jest umieścić pułapki i trutki.

Domowe sposoby na pozbycie się myszy

Wiele osób próbuje wyłapywać gryzonie za pomocą naolejowanej (olejem roślinnym) miski, do której wkłada się masło orzechowe lub ziarna, mające przyciągnąć szkodnika. Gdy mysz wejdzie do środka, śliskie ścianki nie pozwalają gryzoniowi się wydostać. Następnie możemy wynieść zwierzę na dwór i wypuścić je na łąkę. Jest to jednak metoda mało efektywna – zwierzęta mogą wracać. Często oznaczają swoim zapachem różne trasy i mogą po tych śladach odnaleźć nasze domy. Ponadto wypuszczone myszy nadal się mnożą.

Warto pamiętać także, że myszy polne to dzikie zwierzęta, które mogą przenosić choroby. Ugryzienie lub zadrapanie przez schwytane zwierzę, może narobić sporo problemów – zarazić gronkowcem, durem brzusznym, włośnicą, a nawet salmonellozą.

Jaki zapach odstrasza myszy w domu?

Istnieje całkiem spora grupa roślin, których zapach może drażnić i odstraszać myszy. Są nimi: mięta, dziewanna, oleander, dziki rumianek, wrotycz i lawenda. Można posadzić je w ogrodzie lub w doniczkach w mieszkaniu. Można także skorzystać z olejków zapachowych na bazie tych roślin. Nie każdy jednak przepada za tymi zapachami.

Do domowych sposobów odstraszania gryzoni zalicza się też mycie powierzchni octem. Jego woń może być jednak nieco drażniąca dla ludzi. Wiele osób próbuje także pokrywać nawiedzane przez myszy miejsca lakierem do włosów. Jest on jednak lepki i łatwopalny, lepiej więc sięgnąć po profesjonalne środki.

Skuteczny środek na myszy

Efektywnym środkiem na myszy jest Rodicum Alpha. Substancją czynną produktu jest alfachloraloza, która występuje w postaci pasty. To niezwykle skuteczny środek, który zaczyna działać już po 15 minutach od spożycia. Dzięki ekonomicznemu opakowaniu zwalczysz nawet 50 myszy.

Użycie go jest bardzo proste i wygodne. Z pudełka należy wyciągnąć specjalny pojemnik gotowy do użycia (stację deratyzacyjną) z trutką w środku i położyć go w miejscu żerowania szkodników. Co ważne, konstrukcja pudełka stanowi ochronę przed dziećmi, a także przed zwierzętami domowymi i gospodarczymi.

Na co zwrócić uwagę podczas zwalczania myszy?

  • Przy zwalczaniu dużej kolonii gryzoni, należy rozłożyć kilka stacji deratyzacyjnych. Najlepiej w odległości ok. 3 metrów od siebie.
  • Środki na myszy są szkodliwe dla ludzi, dlatego podczas wykładania trutki nie należy spożywać żadnych pokarmów, ani palić tytoniu. Po wyłożeniu pojemników ze środkiem na myszy należy dokładnie umyć dłonie.
  • Po wytępieniu gryzoni, trutki należy usunąć.

Jak zabezpieczyć dom przed myszami?

Przede wszystkim należy utrzymywać porządek i nie pozostawiać otwartej żywności na wierzchu. Warto także zabezpieczyć jedzenie w spiżarni lub piwnicy – upewnić się, że opakowania są odporne na rozdarcie przez mysie zęby. Worki i kartoniki z mąką, cukrem, orzechami, makaronem, suszonymi owocami należy umieścić w plastikowych pojemnikach lub przesypać do szklanych słoików.

Ponadto należy używać szczelnie zamykanych pojemników na odpady, szczególnie zmieszane i biologiczne (gdzie mogą znajdować się resztki żywności) oraz odpowiednio zabezpieczyć kompostownik.

Jeśli przy domu znajdują się drzewa owocowe lub krzaczki owocujące, warto regularnie zbierać plon i pozbywać się gnijących resztek, które spadły na ziemię.