Jak uprawiać i nawozić hortensje?

Dowiedz się kiedy przesadzać, jak podlewać i jak nawozić te wspaniałe kwasolubne rośliny ogrodowe.

Hortensje to krzewy ozdobne, które od wiosny do lata ubarwiają ogród swoimi dużymi kwiatostanami. Aby hortensje kwitły rokrocznie, należy je pielęgnować, podlewać i nawozić, nie zapominając, że są to rośliny kwasolubne.

Hortensje: jak i kiedy je przesadzać

Hortensje (Hydrangea spp.) dobrze rosną na glebach lekko kwaśnych i nie tolerują gleb wapiennych. Podczas sadzenia należy pamiętać, aby unikać stanowisk wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Hortensje należy sadzić w ziemi, gdy są jeszcze pozbawione liści, a przesadzać późną jesienią lub tuż przed nadejściem wiosny, pamiętając o zapewnieniu ochrony przed zbyt niskimi temperaturami.

Po wyborze idealnego stanowiska przygotuj otwór na tyle duży, aby pomieścił ziemię, w której pierwotnie rosła roślina. Puste miejsca otworu wypełnij świeżo nawiezioną ziemią i obficie podlej roślinę, aby pobudzić ukorzenienie. Aby ułatwić roślinie aklimatyzację w nowym miejscu użyj do podlewania środka Ukorzeniacz – Stymulator wzrostu Osiryl.

Pielęgnacja i uprawa hortensji

Jeśli zimą podlewanie jest praktycznie zbędne, to wiosną i latem należy podlewać obficie. Tylko w wilgotnej glebie roślina będzie czuła się komfortowo.

Bardzo przydatną praktyką jest ściółkowanie, polegające na przykrywaniu gleby (słomą lub korą) u podstawy pędów, co pozwoli utrzymać wilgoć w lecie i ochronić korzenie przed mrozem w zimie.

Pod koniec okresu wegetacyjnego hortensje tracą liście i przygotowują się na sezon zimowy.

Pamiętaj, że mamy kilka rodzajów hortensji, które mają inne wymagania odnośnie przycinania.

Na przykład hortensja ogrodowa kwitnie na pędach dwuletnich. Złe przycięcie spowoduje, że nie doczekamy się kwiatów. W przypadku hortensji ogrodowych obcinamy tylko przekwitłe kwiatostany tuż nad miejscem ich wyrastania. Te hortensje są też bardziej wrażliwe na mrozy, dlatego przed zimą warto zabezpieczyć je poprzez zastosowanie agrowłókniny.

Inne gatunki hortensji, na przykład bukietowa czy drzewiasta, kwitną na pędach jednorocznych, dlatego też możemy je dowolnie przycinać. Najlepiej jesienią ściąć przekwitłe kwiatostany, a wczesną wiosną skrócić całe krzewy do 2/3 ich wysokości. Można podczas tego zabiegu nadać roślinom pożądany kształt, wyciąć niepotrzebne, słabe pędy. Dobrze przycięte w sezonie letnim odwdzięczą się bujnością kwiatów. Te hortensje są też bardziej odporne na mróz.

Jak nawozić hortensje?

Hortensje potrzebują dobrego zaopatrzenia w materię organiczną, która nadaje strukturę glebie. Z tego powodu wskazane jest, aby późną jesienią i wczesną wiosną zastosować nawozy bogate w materię organiczną, takie jak dojrzały obornik (1 kg na roślinę) lub kompost (1,5 kg na roślinę). Można też skorzystać z gotowych nawozów bogatych w materię organiczną, np. Nawóz 2w1 Nawóz i Ukorzeniacz, do wszystkich rodzajów roślin.