Pielęgnowanie oraz ochrona siewek - tytułowa

Ochrona siewek i ich pielęgnowanie są niezwykle ważne w uprawie roślin. We wczesnych fazach rozwoju są narażone na wiele chorób grzybowych, które hamują ich rozwój i niszczą je, obniżając jakość i ilość plonów. Dlatego, dopóki nie zamienią się w dorosłe rośliny, powinny podlegać szczególnej ochronie. Najbardziej szkodliwe, a jednocześnie najpowszechniejsze, są choroby grzybowe, w tym zgorzel siewek, zgnilizna korzeni czy fytoftoroza. Jak chronić rozsadę przed patogenami i zadbać o wzrost siewek?

Ochrona siewek – największe zagrożenia

Jeśli zależy ci na tym, by siewki zamieniły się w dorodne rośliny, a następnie obfite plony,  powinieneś odpowiednio o nie dbać. Bardzo ważne są warunki – temperatura nasłonecznienie, wilgotność gleby – ale również ochrona przed chorobami. To właśnie one najczęściej sieją spustoszenie wśród kiełkujących roślin.

Infekcje grzybowe są najbardziej powszechne, a jednocześnie najbardziej zjadliwe. Atakują zarówno rośliny ozdobne, jak i warzywa, w gruncie i pod osłonami. Działają bardzo szybko, doprowadzając do osłabienia siewek i rozprzestrzeniając się po całej uprawie. Za ataki mogą być odpowiedzialne grzyby z różnych rodzajów powodujące między innymi:

  • Zgorzel siewek

Powoduje ją kilka rodzajów grzybów (na przykład Fusaria, Alternarium, Botrytis czy Sclerotina) oraz organizmy grzybopodobne. Może porażać siewki jeszcze przed ich wschodem, co jest trudne do wykrycia, oraz po nim. Zgorzel może przyczynić się do braku kiełkowania roślin lub do zamierania młodych siewek. Następuje to najczęściej wczesną wiosną. Powszechnie rośliny poraża między innymi zgorzel siewek pomidora, zwana czarną nóżką (bardzo szybko doprowadza do brunatnienia siewek, więdnięcia, łamania i zamierania).

  • Fytoftorozę

Podobnie jak zgorzel bywa trudna do rozpoznania. Może zaatakować każdy rodzaj roślin – warzywa, krzewy, drzewa (szczególnie iglaki) czy byliny. Z początku poraża jedynie korzenie. Powoduje brunatnienie, a następnie zamieranie siewek. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność (w uprawie gruntowej dużo opadów deszczu).

  • Zgnilizny korzeni

Występują najczęściej przy wysokiej wilgotności podłoża oraz jego dużym zbryleniu, a także w przypadku zbyt gęsto umieszczonych siewek. Duże zagęszczenie młodych roślin znacząco obniża wentylację. Grzyby powodują przede wszystkim brunatnienie systemu korzeniowego i jego gnicie, doprowadzając do całkowitego zamierania siewek. Masowo atakują rośliny.

  • Zgorzel zgnilakową

Rozwojowi choroby sprzyjają wysoka wilgotność gleby oraz duże wahania temperatur. Objawia się niewielkimi brązowymi i miękkimi zgniliznami u podstawy pędów siewek. Te zaczynają się przewracać, z czasem pokrywają się białym nalotem. Zgorzel może powodować zamieranie całych rozsad.

Siewki niekiedy mogą być także porażane przez mączniaka rzekomego (biały nalot) oraz przez szarą pleśń (szary nalot). Powodują one żółknięcie roślin, więdnięcie, zasychanie i zamieranie. Grzyby najlepiej rozwijają się w warunkach wysokiej wilgotności oraz przy zbyt gęstym siewie. Należy także uważać, by nie przenawozić roślin (szczególnie azotem) oraz nie doprowadzić do zbyt dużej kwasowości gleby.

Jak widzisz, rozwojowi grzybów zdecydowanie sprzyja wysoka wilgotność zapewniana roślinom we wczesnym stadium wzrostu. Zarodniki bez problemu przenoszą się drogą wodną lub powietrzną, a ponadto nierzadko są obecne w podłożu – nawet jeśli pochodzi ze sprawdzonego źródła. To dlatego ochrona siewek przed grzybami jest tak istotna.

Przeczytaj nasz artykuł >>> Amerykański mączniak agrestu – co warto wiedzieć?

Pielęgnowanie siewek i ich ochrona – jak to zrobić? Profilaktyka

By uniknąć zamierania siewek, należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, co oznacza:

  • właściwą wilgotność powietrza i gleby – unikaj przelewania rozsady, a także długotrwałych przesuszeń podłoża;
  • utrzymywanie stałej temperatury powietrza – ok. 15-20°C;
  • wietrzenie uprawy;
  • stałe odchwaszczanie rozsady;
  • ochrona przed przymrozkami;
  • odpowiednie oświetlanie roślin – przez 12-16 godzin;
  • przerzedzanie siewek;
  • zapewnianie dobrej jakości podłoża – przepuszczalnego, lekkiego, o odczynie zbliżonym do obojętnego i o dużej pojemności wodnej;
  • ewentualnie osłanianie i ocienianie roślin – w zależności od uprawianych gatunków;
  • spulchnianie międzyrzędów w uprawie polowej;
  • profilaktyczne opryski – organicznymi preparatami lub środkami grzybobójczymi.

Warto także, przed wysianiem rozsady, zaprawić nasiona fungicydami. Dzięki temu zwiększy się odporność siewek na ewentualnie odglebowe choroby grzybowe.

Stale należy odkażać podłoże za pomocą suchej pary lub środków grzybobójczych, a także dezynfekować doniczki, wielodoniczki, miniszklarnie, tacki oraz wszelkie narzędzia, których używa się w pielęgnacji roślin. Można także stosować do podlewania siewek wyciągi z czosnku i cebuli wykazujące właściwości grzybobójcze, a do mycia przyborów – ocet czy szare mydło1.

Preparaty na zgorzel siewek i inne choroby – co wybrać?

Czy da się zadbać jednocześnie o ochronę siewek i poprawę wzrostu roślin? Jak najbardziej. Wystarczy zastosować odpowiednie preparaty. Dobrym pomysłem jest odkażenie ziemi kompostowej i substratów używanych przy rozsadach. To zabieg, który (odpowiednio wykonany), pozwoli usunąć wszelkie zarodniki grzybów.

W tym celu można wykorzystać na przykład sprawdzony środek grzybobójczy Magnicur Energy. To kombinacja składników aktywnych, która doskonale radzi sobie z różnymi rodzajami grzybów powodujących doglebowe choroby grzybowe, w tym groźne fytoftorozę i zgorzel siewek. Jeżeli nie odkazimy podłoża przed wysiewem nasion, ciągle możemy zabezpieczyć nasze rośliny, ponieważ Magnicur Energy może być również stosowany do oprysków i podlewania już po wykiełkowaniu nasion. Jego główne zastosowania to ochrona róż, roślin ozdobnych oraz siewek, rozsad i warzyw – uprawianych w gruncie i pod osłonami.

Środek charakteryzuje się działaniem układowym i dzięki połączeniu dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji czynnych (propamokarb + fosetyl) jest szybko wchłaniany przez rośliny i dociera do wszystkich organów. Odpowiada za ochronę zarówno części nadziemnych, jak i korzeni. Jeden zabieg preparatem pozwoli na zabezpieczenie siewek przed patogenami na kilka tygodni.

Magnicur Energy – jeden preparat, kompleksowe działanie

Magnicur Energy to jednak nie tylko skuteczny środek grzybobójczy działający prewencyjnie i leczniczo. Skutkiem jego stosowania jest również poprawa wzrostu roślin, tak zwany efekt zielony. Korzystnie wpływa na rozrost systemu korzeniowego siewek, dzięki czemu zyskują one lepszą zdolność przyswajania składników pokarmowych oraz absorbowania wody z podłoża. Stają się silniejsze i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne oraz stresowe.

To zatem kompleksowe wsparcie dla upraw na najwcześniejszym etapie ich wzrostu. Produkt jest wygodny w stosowaniu, a w zalecanych dawkach także zupełnie bezpieczny dla roślin. Jeśli nie chcesz martwić się o skutki chorób grzybowych, warto stosować go zapobiegawczo przed każdym wysiewem. Magnicur Energy działa między innymi na:

  • zgorzele siewek,
  • zgnilizny korzeni,
  • fytoftorozę,
  • zgorzel zgnilakową,
  • mączniaka rzekomego.

Stosuj go od razu po zauważeniu objawów chorobowych. Pomoże ci uzyskać obfite plony.

Bibliografia

  1. https://poradnikogrodniczy.pl/dlaczego-siewki-wiedna.php