Jak pielęgnować trawnik w ogrodzie?
Gęsta, soczyście zielona murawa to marzenie każdego ogrodnika. Jednak dbanie o trawnik to nie tylko regularne koszenie trawy. To szereg zabiegów, często czaso- i pracochłonnych. Potrzebne są do tego mocne nerwy. Jak pielęgnować trawnik w ogrodzie, by przynosił satysfakcję, a nie frustrację?
Niewiele osób potrafi sobie wyobrazić piękny ogród bez zadbanego, równego trawnika. Soczyście zieloną i gęstą murawę często nazywa się dumą ogrodnika, ponieważ wbrew pozorom dbanie o nią nie jest takie proste. Niektórym wydaje się, że wystarczy dokonać wysiewu lub po prostu rozwinąć trawę z rolki, by cieszyć się jej urokiem przez długi czas, ale to pogląd daleki od prawdy. Dowiedz się więcej o pielęgnacji trawnika!
Jak dbać o trawnik – pielęgnacja od podstaw
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na trawę z rolki, czy jej „ambitniejszą” wysiewaną wersję, pielęgnacja trawnika wygląda podobnie. Opiera się na trzech głównych filarach:
- nawadnianiu,
- koszeniu,
- nawożeniu.
Aby trawa była zielona i gęsta, potrzebuje tych regularnych zabiegów. Jeśli zależy ci wyłącznie na zielonych źdźbłach, musisz również regularnie odchwaszczać murawę. Ponadto przydatna bywa okresowa wertykulacja lub aeracja – to zabieg przeznaczony szczególnie dla starszych trawników z wyraźnym filcem.
Dowiedz się więcej >>> Jak uprawiać rośliny doniczkowe?
Podlewanie trawnika w sezonie
Podlewanie trawnika jest szczególnie istotne w pierwszej fazie jego wzrostu lub podczas przyjmowania się trawy w rolce, ale nie można o nim zapominać również później. Nawadnianie trzeba realizować regularnie, aby nie dochodziło do okresowego przesychania, a następnie przelewania podłoża.
Prawidłowa pielęgnacja trawnika powinna uwzględniać podlewanie wcześnie rano lub po zachodzie słońca, np. raz w tygodniu, najlepiej rozproszonym strumieniem wody. Najwygodniej zastosować automatyczny system nawadniający.
Jak pielęgnować trawnik – kiedy wykonywać koszenie trawy?
Koszenie również jest bardzo ważne i trzeba je przeprowadzać regularnie. Optymalna wysokość trawy to 3-6 cm, choć w upały warto zadbać o to, by była wyższa. Pierwsze koszenie powinno się przeprowadzić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm, początkowo jedynie nieznacznie je skracając (najlepiej o nie więcej niż 1,5 cm). Dopiero po kilku takich zabiegach można zacząć ścinać więcej trawy przy każdym koszeniu.
Ważne zasady koszenia trawy:
- ścinaj wyłącznie suche źdźbła. Koszenie wilgotnej lub mokrej trawy może pozostawiać po sobie wiele nierówności;
- dbaj o to, by noże były zawsze idealnie ostre – szarpanie tylko osłabi źdźbła i nie da oczekiwanego efektu;
- resztki po zabiegu koszenia należy niezwłocznie sprzątać. Pozostawienie ich sprawi, że na trawniku powstanie gęsty filc blokujący transport wody. Sprzyja także pojawianiu się chorobom grzybowym oraz zmniejsza dostęp trawie do składników pokarmowych;
- trawnik kosi się przeważnie co tydzień wiosną i jesienią oraz nieco rzadziej latem (szczególnie w okresie wzmożonych opadów deszczu);
- dobieraj urządzenia do koszenia dobrej jakości i dopasowane do rodzaju trawnika oraz ukształtowania przydomowego terenu.
Nawożenie trawy – jak często to robić?
Ostatnim ważnym filarem jest nawożenie trawnika. Źdźbła nie będą bowiem prawidłowo rosnąć, jeśli nie otrzymają odpowiednich substancji odżywczych. Trzeba je zasilać od wczesnej wiosny do jesieni (pierwsze nawożenie zaleca się przeprowadzić jesienią). Można stosować różne substancje jesienią i wiosną lub jeden uniwersalny preparat do trawnika przez cały sezon. Jaki wybrać nawóz do trawy, aby była zielona przez wiele miesięcy?
Uniwersalnym i przydatnym produktem jestNawóz uniwersalny naturalne odżywianie– nawóz mineralno-organiczny pochodzenia naturalnego o przedłużonym działaniu. To bardzo wygodna formuła, która zapewnia powolne uwalnianie składników przez około 100 dni. Dzięki temu minerały dla trawnika zawsze są dostarczane źdźbłom w odpowiedniej ilości. Sprawia to również, że nawozu można używać podczas zakładania murawy. Co więcej, takie rozwiązanie wpływa na wygodę. Nawożenie trawnika można bowiem przeprowadzać znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych preparatów.
Nawóz Uniwersalny Naturalne Odżywienie nadaje się do wszystkich rodzajów trawnika. Wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję trawy, lecz także na strukturę gleby. Warto go zastosować pod koniec zimy, by już na wiosnę źdźbła zyskały wigor. Jego formuła jest bezpieczna, nie zawiera toksycznych substancji, dzięki czemu z zasilonego trawnika można korzystać od razu po rozpuszczeniu się granulek (także przez dzieci i zwierzęta).
Jak odchwaścić trawnik?
Właściciele przydomowych trawników dzielą się na tych, którzy kochają widok jednolitej soczyście zielonej powierzchni oraz na tych, których cieszy różnorodność wśród źdźbeł trawy – wolą zamiast zielonego dywanu mieć kwiecistą łąkę. Jeśli należysz do pierwszej grupy, musisz pamiętać o regularnym odchwaszczaniu trawnika. Realizacja tego zadania nie należy do najłatwiejszych, ponieważ niechciane rośliny momentalnie się rozsiewają i rozrastają na duże powierzchnie.
Z jakimi chwastami musisz się zmierzyć? Najczęściej twój trawnik mogą zdominować:
- koniczyna biała,
- mniszek lekarski,
- stokrotka,
- perz,
- bylica pospolita,
- rdest ptasi,
- tasznik pospolity,
- babka zwyczajna,
- krwawnik pospolity.
W jaki sposób zmniejszyć możliwość rozwoju chwastów? Oprócz mechanicznego usuwania niepożądanych roślin (ręcznie), warto zadbać o prawidłowe nawożenie trawnika. Zasilona, dobrze odżywiona trawa będzie konkurencyjna dla chwastów. Zdrowo się rozkrzewiając, zajmie wolne przestrzenie na murawie, zagłuszając siewki i nie pozwalając im na rozwój. Należy także regularnie dosiewać trawę w pustych miejscach (placach oraz w przypadku rzadkiego trawnika). W ekstremalnych przypadkach nie obędzie się bez użycia herbicydów.
Na trawniku może także rozwijać się mech. Pojawia się on wtedy, gdy gleba jest niewłaściwie pielęgnowana, zbita, słaba i wykazuje kwasowy odczyn. Wówczas warto przeprowadzić wapnowanie. Pomocny stanie się także specjalny nawóz do trawników Anty-Mech i Pro-zagęszczenie. Zwalczy i ograniczy wzrost mchu, a także rozkrzewi trawę, pozwalając jej wypełnić wolne przestrzenie.
To specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem lub mającego tendencję do pojawiania się mchu. Odpowiedni dobór składników sprawia, że nawóz Anty Mech i Pro-Zagęszczenie działa na mech na kilka sposobów:
Zakładanie murawy – jaka trawa na trawnik będzie najlepsza?
Założenie trawnika zacznij od przygotowania terenu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne. Zbyt gęste, zbite i włókniste spowoduje, że trawa będzie się dusić i nie będzie miała możliwości prawidłowego rozwinięcia systemu korzeniowego. Gleba przed siewem powinna być perfekcyjnie wyrównana i ubita. Nie można pozwolić na nawet najmniejsze wgłębienie, ponieważ może w nim zbierać się woda, powodując gnicie siewek, a także wzniesienia, z których nasiona mogą spływać wraz z deszczem lub podczas podlewania.
W celu uzyskania gęstego i ładnie wybarwionego trawnika, ważna jest także sama trawa. Wybierając mieszankę, unikaj w składzie traw pastewnych. Dostosuj gatunki do stanowiska oraz sposobu użytkowania murawy.
Trawa na trawnik stanowiący walory dekoracyjne jest soczyście wybarwiona i pięknie się prezentuje przy ścieżkach, ale jest mało odporna na deptanie. Wymaga także troskliwej pielęgnacji i właściwego odżywiania.
Z kolei mieszanka na tereny przydomowe, po których będzie się chodzić, oraz rekreacyjne musi charakteryzować się dużą odpornością na zgniatanie. Powinna tworzyć zwartą darń i wykazywać zdolność do szybkiej regeneracji. W takiej mieszance (uniwersalnej lub sportowej) znajdują się między innymi kostrzewa czerwona i półrozłogowa, życica trwała czy wiechlina łąkowa.
Pułapka na myszy