Dlaczego warto przycinać drzewa?

2 min. czytania
Share

Zabieg przycinania drzew – zalety:

 • Nadanie roślinie innego kształtu, który jest wytworem naszej wyobraźni i umiejętności artystycznych. Należy jednak uważać, by nie posunąć się za daleko i nie złamać głównego pnia lub ważnej gałęzi.
 • Usuwanie chorych/obumarłych gałęzi lub takich, które ocierają się o siebie.
 • Zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza i ekspozycję na światło między pędami i gałęziami. (Wyobraź sobie, że ptak może przelecieć pomiędzy gałęziami drzewa, nie dotykając skrzydłami gałęzi!)

Poniżej znajdziesz kilka porad ogrodniczych dotyczących przycinania drzew i krzewów.

Kilka podstawowych zasad, które powinno się przestrzegać:

 1. Używaj dobrej jakości, ostrych sekatorów: zadbaj o ich dezynfekcję (np. octem) pomiędzy każdą rośliną, aby uniknąć ryzyka przenoszenia chorób.
 2. Nigdy nie należy przycinać roślin w okresie mrozów: roślina miałaby trudności z zagojeniem się miejsca cięcia i w związku z tym istniałoby ryzyko wystąpienia chorób. Marzec to najlepszy czas na przycinanie.
 3. Przycinaj oszczędnie: nie zapominaj, że w przyrodzie istnieją piękne drzewa i krzewy bez ingerencji człowieka.
 4. Zawsze przycinaj nad oczkiem (pączkiem) sekatorem skierowanym w dół i na zewnątrz: to zachęci roślinę do wzrostu.
 5. Aby przyciąć łodygę, wykonaj cięcie tuż na poziomie wybrzuszenia, łatwiej się wówczas zagoi. Stąd nazwa nadana temu obszarowi: „wybrzuszenie blizny”. Jeśli przytniesz ją bliżej gałęzi nie będzie się dobrze goiła, a jeśli zrobisz to za daleko, będzie wyglądała nieestetycznie (jak wieszak na ubrania).

Porady ogrodnicze:

 • Przycinając gałąź o średnicy większej niż 2,5 cm zastosuj kit leczniczy lub glinkę jako opatrunek zapobiegający chorobom.
 • Wykorzystaj przycinanie do usunięcia wszelkich zmumifikowanych owoców pozostawionych na drzewie, które są potencjalnym źródłem zarodników chorób grzybowych, w tym szarej pleśni.
 • Przycinając róże i ślazówki: zachowaj ścięte pędy i zrób mały kopiec u podnóża rośliny, aby stworzyć schronienie dla pożytecznych owadów. Dzięki temu powstanie mini fauna, która pomoże Ci regulować populacje szkodliwych owadów, takich jak mszyce.

Tagi

przycinanie drzew

przycinanie krzewów

zalety przycinania

podstawowe zasady przycinania drzew i krzewów

Skuteczna

Pułapka na myszy
2 min. czytania
Share