Zabieg przycinania drzew – zalety:

  • Nadanie roślinie innego kształtu, który jest wytworem naszej wyobraźni i umiejętności artystycznych. Należy jednak uważać, by nie posunąć się za daleko i nie złamać głównego pnia lub ważnej gałęzi.
  • Usuwanie chorych/obumarłych gałęzi lub takich, które ocierają się o siebie.
  • Zadbanie o dobrą cyrkulację powietrza i ekspozycję na światło między pędami i gałęziami. (Wyobraź sobie, że ptak może przelecieć pomiędzy gałęziami drzewa, nie dotykając skrzydłami gałęzi!)

Poniżej znajdziesz kilka porad ogrodniczych dotyczących przycinania drzew i krzewów.

Kilka podstawowych zasad, które powinno się przestrzegać:

  1. Używaj dobrej jakości, ostrych sekatorów: zadbaj o ich dezynfekcję (np. octem) pomiędzy każdą rośliną, aby uniknąć ryzyka przenoszenia chorób.
  2. Nigdy nie należy przycinać roślin w okresie mrozów: roślina miałaby trudności z zagojeniem się miejsca cięcia i w związku z tym istniałoby ryzyko wystąpienia chorób. Marzec to najlepszy czas na przycinanie.
  3. Przycinaj oszczędnie: nie zapominaj, że w przyrodzie istnieją piękne drzewa i krzewy bez ingerencji człowieka.
  4. Zawsze przycinaj nad oczkiem (pączkiem) sekatorem skierowanym w dół i na zewnątrz: to zachęci roślinę do wzrostu.
  5. Aby przyciąć łodygę, wykonaj cięcie tuż na poziomie wybrzuszenia, łatwiej się wówczas zagoi. Stąd nazwa nadana temu obszarowi: „wybrzuszenie blizny”. Jeśli przytniesz ją bliżej gałęzi nie będzie się dobrze goiła, a jeśli zrobisz to za daleko, będzie wyglądała nieestetycznie (jak wieszak na ubrania).

Porady ogrodnicze:

  • Przycinając gałąź o średnicy większej niż 2,5 cm zastosuj kit leczniczy lub glinkę jako opatrunek zapobiegający chorobom.
  • Wykorzystaj przycinanie do usunięcia wszelkich zmumifikowanych owoców pozostawionych na drzewie, które są potencjalnym źródłem zarodników chorób grzybowych, w tym szarej pleśni.
  • Przycinając róże i ślazówki: zachowaj ścięte pędy i zrób mały kopiec u podnóża rośliny, aby stworzyć schronienie dla pożytecznych owadów. Dzięki temu powstanie mini fauna, która pomoże Ci regulować populacje szkodliwych owadów, takich jak mszyce.