Czasem służy jako ozdoba ogrodu, czasem stanowi miejsce wypoczynku lub zabaw – trawnik daje wiele możliwości. Aby uzyskać efekt pięknego, zielonego dywanu utrzymującego się przez cały rok, należy dobrać mieszanki traw do sposobu użytkowania i klimatu. Trawniki wymagają regularnej pielęgnacji i konkretnych działań, takich jak koszenie, podlewanie, nawożenie czy wertykulacja. Świadomość tego i posiadanie czasu na wykonanie danych czynności pozwoli Ci się cieszyć trawnikiem przez cały rok.

Jaką funkcję pełni trawnik?

Trawnik ozdobny, kojarzy się nam głównie z delikatnym zielonym dywanem, który nie służy raczej do chodzenia. Na jego tle wszystkie rośliny prezentują się lepiej i bardziej okazale.

Jako strefa relaksu, trawnik powinien oferować możliwość uprawiania sportu lub zabawy. Trawa w takim przypadku będzie często deptana, dlatego powinna być bardziej odporna na czynniki mechaniczne.

Jaką mieszankę traw wybrać?

Wybór mieszanki traw zależy od klimatu, ekspozycji trawnika (słońce lub cień) oraz jego przeznaczenia. Mieszanki składają się z różnych gatunków traw. Wybór ułatwiają opisowe nazwy komercyjnych, gotowych do użycia mieszanek.

W mieszankach na przydomowe trawniki ozdobne znajdziemy duży udział traw o drobnym i gęstym ulistnieniu, takich jak kostrzewa czerwona i wiechlina łąkowa. W mieszankach traw przeznaczonych na intensywną eksploatację znajdziemy kilka odmian wiechliny łąkowej oraz życicy trwałej. Specjalna mieszanka jest niezwykle odporna na intensywne użytkowanie oraz łączy w sobie najlepsze walory: kolorystykę, gęstość i strukturę.

Kiedy siać trawnik?

Najlepszym okresem do siewu jest jesień lub wiosna, kiedy gleba jest ciepła, temperatury są łagodne, a opady częste. Te czynniki będą sprzyjać wzrostowi trawnika.

Jak zasiać trawnik?

Przygotowanie gleby:

  • oczyść glebę poprzez usunięcie chwastów,
  • napowietrz glebę,
  • zgrab ziemię, aby usunąć kamienie i resztki roślin,
  • dodaj kompost i nawóz do gleby (np. Nawóz Uniwersalny Naturalne Odżywienie), aby ją wzbogacić,
  • zastosuj technikę fałszywego siewu z 15-dniowym wyprzedzeniem, aby wyeliminować jak najwięcej chwastów przed prawdziwym siewem. Fałszywy siew polega na tym, że nie wysiewamy niczego i pozwalamy na rozwój spontanicznych roślin, a następnie eliminujemy je zaraz po pojawieniu się za pomocą środka chwastobójczego na bazie substancji aktywnych pochodzenia naturalnego, takich jak na przykład kwas pelargonowy.
  • sprawdź, czy podłoże ma odpowiedni odczyn, ten parametr jest często pomijany a ma ogromny wpływ na wzrost trawnika i przyjmowanie substancji pokarmowych

Wysiewanie trawnika

  • Pamiętaj o temperaturze podłoża, nie powinno być niższe niż 10°C, nawet kilkugodzinne przymrozki mogą „zabić” nasiąknięte wodą nasiona. Nie spiesz się z wysiewem, warto poczekać na odpowiednią temperaturę.
  • Wyróżnia się dwa sposoby wysiewu trawy – ręczny lub przy użyciu siewnika.
  • Wypróbuj metodę „krzyżową” w tym celu podziel nasiona trawy na dwie części. Pierwszą wysiewaj w jednym kierunku, drugą zaś prostopadle do poprzedniej. Stosując taką metodę zwiększasz szansę na równomierne rozłożenie nasion.
  • Przykryj nasiona jednocentymetrową warstwą ziemi, zwałuj cały obsiany teren aby zagęścić glebę i delikatnie zroś trawnik.
  • Wschody powinny nastąpić w ciągu 15 dni w zależności od warunków pogodowych i wysianej mieszanki.
  • Podlewaj, gdy tylko powierzchnia gleby będzie sucha, aby ułatwić wschód trawy. Podczas całego procesu gleba powinna pozostać chłodna.

W jaki sposób nawozić trawnik?

Aby uzyskać trawnik charakteryzujący się połączeniem najlepszych walorów: kolorystycznych, gęstości i struktury, należy go dobrze odżywić.

Zastosuj kompost i nawóz, np. Nawóz Uniwersalny Naturalne Odżywienie, zaraz po przygotowaniu gleby do siewu.

Wiosną stosujemy nawozy bogate w azot, które pobudzają trawę do wzrostu po okresie zimowego spoczynku. Duża ilość azotu przyspiesza wzrost źdźbeł oraz poprawia ich wybarwienie. Pierwszy zabieg nawożenia należy wykonać, gdy tylko temperatura wzrośnie powyżej 10°C. Ilość nawozu oraz częstość stosowania zależy od wybranej marki. W przypadku zastosowania nawozu Regeneracja i Silny Wzrost stosujemy 25g nawozu na każdy m2. Dla optymalnych efektów zaleca się 3 aplikacje w sezonie.

Jesienią dla odmiany stosujemy nawozy ubogie w azot, albo wręcz go pozbawione. Chcemy, aby trawa zaprzestała wzrostu i przygotowała się do przetrwania zimy. Nawóz Jesienny Pro-Odporność zabezpieczy trawę przed przymrozkami i zimową suszą.

Na trawniki z problemami zastosuj odpowiedni nawóz interwencyjny. Na przykład na trawniki z mchem pomocne mogą okazać się specjalnie przygotowane mieszanki nawozowe. Nawóz Anty-Mech i Pro-Zagęszczenie działa na mech aż na dwóch poziomach. Ogranicza wzrost mchu poprzez stwarzanie niekorzystnych warunków do jego rozwoju, jednocześnie zwalczając mech już istniejący dzięki obecności żelaza.

Jak należy dbać o trawnik?

Trawniki wymagają regularnej pielęgnacji, aby utrzymać je zielone i piękne.

Kluczem do sukcesu jest prawidłowe podlewanie. Musi być bardzo regularne, najlepiej długie i powolne, aby woda mogła wnikać głęboko w glebę (na co najmniej 10 – 15 cm). Pozwoli to na rozrost korzeni w głąb ziemi.

Przy suchej i gorącej pogodzie należy zużyć około 4 do 8 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Częstotliwość podlewania zależy oczywiście od klimatu, pory roku, ekspozycji na słońce, a także od rodzaju gleby. Gleba piaszczysta będzie zatrzymywać mniej wody niż gleba gliniasta, dlatego należy ją częściej podlewać.

Podlewamy najlepiej wieczorem po zachodzie słońca, aby ograniczyć parowanie i umożliwić trawom ochłodzenie przez noc. Stosujemy metodę delikatnego zraszania. Wówczas gleba będzie miała czas na głębsze wchłonięcie wody.

Na niewielkiej powierzchni stosujemy podlewanie ręczne, używając zwykłego węża z dyszą zapewniającą drobne, równomierne zraszanie. W przypadku większych powierzchni niezbędny jest automatyczny obrotowy lub oscylacyjny system nawadniania podłączony do czasomierza.

Zabiegi pielęgnacyjne dla trawnika

Aby zachować dobry wygląd trawnika, ale także go wzmocnić, stosuj regularne koszenie od marca do października.

Napowietrzanie trawnika poprzez aerację oraz wertykulacja pomoże w lepszym rozroście darni, oraz umożliwiają cyrkulację wody, powietrza i składników odżywczych w głąb ziemi.

Jak naprawić zniszczony trawnik?

Po długim okresie suszy lub ulewnych deszczach, a także po zbyt intensywnej eksploatacji, trawnik może wymagać małego liftingu. To samo dotyczy sytuacji, gdy trawnik jest porośnięty mchem lub chwastami.

  • W razie potrzeby zastosuj środek chwastobójczy do zwalczania chwastów lub środek do zwalczania mchu.
  • Zastosuj wertykulację w celu usunięcia mchu i starej darni, tak zwanego filcu. To spowoduje napowietrzenie gleby.
  • Uzupełnij puste miejsca mieszanką gleby i kompostu, wymieszanych z nasionami traw.
  • Nowo posiane miejsce podlewaj umiarkowanie i chroń przed zwierzętami domowymi lub nieumyślnym zadeptaniem.

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Kiedy kosić trawnik?

Trawnik kosimy od marca do października. Wiosną krótkie (od 3 do 5 cm) i regularne koszenie pozwala na lepsze zagęszczenie trawnika. Latem ustaw ostrze na 10 cm i koś rzadziej. Wysoka trawa chroni glebę przed parowaniem i nagrzewaniem, dzięki czemu ograniczasz podlewanie. Jesienią ponownie zmniejsz wysokość koszenia i regularnie koś aż do października.

Jak kosić trawnik?

  • Nóź w kosiarce musi być dobrze naostrzony, aby nie uszkodzić trawy. Źle naostrzony spowoduje, że końcówka każdego źdźbła będzie się rozrywać, dając przestrzeń dla rozwoju patogenów i sprzyjając żółknięciu trawnika.
  • Ustaw wysokość ostrza w zależności od pory roku i pożądanego rezultatu.
  • Koś wzdłuż trawnika. Aby skosić cały obszar, nie pozostawiając nieskoszonych cienkich pasów, umieść koło kosiarki na krawędzi wcześniej skoszonego obszaru.
  • U stóp drzew, na obrzeżach ścieżek lub kwietników zastosuj wykaszarkę.