Jak skutecznie zwalczać chwasty - tytułowa

Chwasty w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Ich obecność wpływa niekorzystnie na rozwój uprawianych roślin. Jak sobie z nimi radzić? Czym usuwać chwasty i jakie ich zwalczanie będzie najskuteczniejsze?

Dlaczego chwasty w ogrodzie są tak uciążliwe?

Chwasty mogą doprowadzić niektórych amatorów ogrodnictwa do rozpaczy. Posadzone z troską rośliny jeszcze się nie zadomowiły w nowym miejscu, a nieproszeni goście już się rozrastają. Nie pozwalają nam spokojnie spać. Chwasty takie jak tasznik pospolity, oset, podagrycznik czy skrzyp polny nie są pożądane w ogrodzie pełnym roślin ozdobnych. Stanowią silną konkurencję dla roślin, szczególnie gdy chodzi o substancje odżywcze, wodę i przestrzeń. Najczęściej walkę o zasoby wygrywają niechciane gatunki, osłabiając wzrost uprawianych i pielęgnowanych okazów.

Im wcześniej zabierzemy się za zwalczanie chwastów w ogrodzie, tym lepiej. Okres ich wzrostu zaczyna się już w marcu. Najłatwiej jest je wyeliminować w początkowej fazie ich wzrostu – gdy są siewkami. Zwalczanie chwastów na wczesnym etapie pozwala oczekiwać najlepszych i najtrwalszych wyników, tak samo jak zachowanie w tym systematyczności.

Popularne chwasty – najczęstsze gatunki pojawiające się w naszych ogrodach

Z jakimi niepożądanymi roślinami możesz mieć do czynienia w poletkach, między krzewami, na rabatach, w przydomowym sadzie i na trawniku? Najczęściej występującymi chwastami w ogrodzie są:

  • perz właściwy,
  • gwiazdnica pospolita,
  • pokrzywa,
  • rdestowiec ostrokończysty,
  • szczaw szerokolistny,
  • komosa biała,
  • oset pnący,
  • chwastnica jednostronna,
  • glistnik jaskółcze ziele,
  • gwiazdnica pospolita,
  • przytulia czepna,
  • koniczyna biała,
  • krwawnik pospolity,
  • miotła zbożowa,
  • mlecz polny,
  • mniszek pospolity,
  • owies głuchy,
  • nawłoć kanadyjska,
  • palusznik krwawy,
  • przymiotło kanadyjskie,
  • rogownica pospolita,
  • tobołki polne,
  • tacznik pospolity,
  • wyka ptasia.

To tylko niektóre z licznych chwastów ogrodowych. Aby wiedzieć, jak z nimi walczyć, warto przejrzeć zdjęcia przedstawiające ich siewki i zapamiętać, jak wyglądają. W ten sposób łatwiej wychwycimy, które z wysianych roślin są uprawianymi, a które – niepożądanymi.

Dobrze jest także bliżej poznać chwasty, ponieważ niektóre gatunki, choć są uciążliwe i przeszkadzają w uprawie ulubionych okazów, mogą stać się równie wartościowe. W końcu wśród nich znajdują się również zioła oraz kwiaty uwielbiane przez owady zapylające. Niemniej każdy z gatunków może ograniczać rozwój pielęgnowanych roślin. W takim przypadku, jeśli chcemy zachować dany okaz uznany za chwast, lepszym sposobem jest jego przesadzenie, niż pozostawienie go w otoczeniu uprawy. Nie zachęcamy jednak do zachwytów nad nawłocią kanadyjską, która jest wyjątkowo absorbującą rośliną inwazyjną szybko wypierająca rodzime gatunki.

Skuteczne zwalczanie chwastów w ogrodzie – co pomoże?

Chwasty spędzają sen z powiek każdemu, kto zajmuje się uprawą ogrodu. Szybkie rozprzestrzenianie się na działce niepożądanych roślin powoduje wiele szkód. Pobierają one z ziemi wodę i minerały, przyczyniając się do słabszego rozwoju, a nawet obumierania innych roślin. Jak więc poradzić sobie z tym problemem?

Pielenie chwastów to ciężka praca – wymaga sporo czasu i nakładu sił. Szkodliwe „zielsko” nie tylko pobiera z gleby substancje odżywcze, lecz także może przyczyniać się do rozprzestrzeniania chorób, które atakują krzewy, owoce, warzywa, a nawet drzewa. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie różnych preparatów i produktów na chwasty. Niektóre wydają się skuteczne, bo ich działanie skutecznie eliminuje niechciane gatunki. Jednak problem nie zawsze szybko znika. Okazuje się bowiem, że po pewnym czasie należy powtórzyć opryski, gdyż chwasty ponownie zaczynają pojawiać się w ogrodzie i zajmować coraz to większy obszar.

Dowiedz się więcej >>> Ćma bukszpanowa – co warto wiedzieć?

Jaki preparat na chwasty warto wybrać?

Chwasty łatwo się roznoszą i błyskawicznie anektują dany teren. Ochrona ogrodu wymaga zatem zastosowania specjalistycznego preparatu o długotrwałym działaniu.

Na chwasty na grządkach nie mamy żadnego produktu, w ramach aktywności fizycznej polecamy własnoręczne pielenie.

Ale przy oczyszczaniu ścieżek, chodników, podjazdów czy przestrzeni wokół domu, Waszym pomocnikiem może być preparat Na Chwasty. Dzięki wytwarzaniu niskiego pH uszkadza komórki roślin, co powoduje ich szybkie obumieranie.

Jak stosować środek na chwasty?

Środki chwastobójcze należy rozpylać już wczesną wiosną, aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi chwastów wśród roślin uprawnych. 

Warto pamiętać, że z rozpoczęciem walki z chwastami nie należy czekać. Zbyt późne przystąpienie do niej może zaowocować dużym spustoszeniem w ogrodzie.

Domowe sposoby na chwasty w ogrodzie i wskazówki – czego się wystrzegać?

Jak jeszcze sobie radzić z chwastami? Wielu właścicieli ogrodów stosuje w tym celu domowe sposoby. Powinniśmy się jednak zastanowić, jak bardzo skuteczne są takie metody.

Na forach internetowych często są omawiane i podawane w formie porad różne domowe sposoby na chwasty. Bądźmy jednak ostrożni. Nie każda taka metoda będzie naprawdę skuteczna, co więcej, niektóre z nich mogą być nawet nielegalne. Mogliśmy na przykład słyszeć, że chwasty rosnące między płytami chodnikowymi można usunąć wrzącą wodą, alkoholem, octem czy ogniem. Przy stosowaniu wrzącej wody lub urządzeń wytwarzających ogień nie powinniśmy jednak lekceważyć ryzyka zagrożenia zdrowia. Wiele osób przypadkiem podpaliło w ten sposób rosnący w pobliżu żywopłot.

Na te metody uważaj

Nie stosujmy takich środków jak sól. Nie są one zatwierdzone do celów zwalczania chwastów. Stosując sól, amatorzy ogrodnictwa wyrządzają więcej szkód niż korzyści. Substancja ta rozkłada się powoli i trwale szkodzi glebie, roślinom i owadom. Może doprowadzać do obumierania zdrowych uprawianych okazów. W związku z tym jedyną pozostałą bezpieczną alternatywą jest mechaniczne usuwanie chwastów skrobakami do szczelin.

„Zastosuj proste i legalne rozwiązanie. Użyj przetestowanych i zatwierdzonych produktów. Środki ochrony roślin najnowszej generacji pokazują widoczne rezultaty w krótkim czasie, mają długotrwałe działanie i przywracają powierzchniom ich dawny, wolny od chwastów wygląd. Na przykład kwas pelargonowy ma udowodnioną skuteczność jako rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Jest skutecznym środkiem do stosowania w przydomowych ogródkach na różne chwasty. Jest też biodegradowalny zgodnie z wytycznymi OECD”.