Dom, czy mieszkanie pełne roślin staje się miejscem, w którym chce się przebywać. Rośliny to nie tylko ozdoby naszych parapetów, to nasi pomocnicy w oczyszczaniu powietrza, producenci tlenu oraz roślinni terapeuci. Patrzenie na piękne, zielone kwiaty uspokaja, a na kwitnące, czy o barwnych liściach pobudza nasz umysł. Otoczenie kwiatów pozytywnie wpływa na odprężenie a zajmowanie się nimi przynosi satysfakcję.

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych grup roślin wraz ze wskazówkami, jak się nimi zajmować

Wskazówki dotyczące sukulentów i kaktusów

Wiele osób, zaczynających uprawę roślin domowych, uważa, że sukulenty i kaktusy są najłatwiejszymi w pielęgnacji roślinami, ale często tak nie jest! Rośliny te wymagają dużej ilości światła słonecznego, które w naszym klimacie może nie być dostępne, i są bardzo wrażliwe na nadmierne podlewanie, więc mogą łatwo zostać przelane.

Zimą trzeba ograniczyć podlewanie do zaledwie jednego razu na trzy/cztery tygodnie. Większość sukulentów preferuje też lekko kwaśną glebę. Stosowanie specjalnego nawozu dla kaktusów jest niezbędne do utrzymania odpowiednich warunków glebowych, aby pomóc roślinie rozkwitnąć. Pamiętaj, aby regularnie obracać roślinę, aby uniknąć jej przechylania się na jedną stronę w poszukiwaniu światła słonecznego.

Nasza dodatkowa porada: do podlewania kaktusów możesz używać wody po płukaniu ekspresu, ma ona lekko kwaśny odczyn.

Wskazówki dotyczące storczyków

Te piękne i delikatne rośliny doniczkowe są od lat ulubionymi roślinami domowymi dzięki swoim jasnym, długokwitnącym kwiatom, które mogą trwać miesiącami. Jednak większość właścicieli storczyków przyzna, że doprowadzenie ich roślin do ponownego kwitnienia może być niezwykle trudne.

Storczyki mają specyficzne wymagania i dlatego muszą być traktowane ostrożnie! Ich potrzeby żywieniowe są wyjątkowe i wymagają nawożenia zarówno w okresie kwitnienia, jak i spoczynku. Zalecamy stosowanie nawozu dla storczyków, przy każdym podlewaniu, aby uzyskać najpiękniejsze kwiaty. Po opadnięciu kwiatów, roślinę można zachęcić do ponownego zakwitnięcia, przycinając całą łodygę kwiatową i kontynuując nawożenie przez cały rok.

Większość storczyków naturalnie rośnie wysoko w wierzchołkach drzew lasu deszczowego, a nie w ziemi, dlatego odpowiednim podłożem dla storczyków jest przepuszczalny substrat z dużą ilością kory sosnowej, torfu włóknistego, chipsów kokosowych i keramzytu. Tak wypełnione doniczki wspomagają napowietrzanie i drenaż, i zapobiegaj zalaniu wodą podatnych na gnicie korzeni.

Nasza dodatkowa porada: zamiast typowego podlewania rób kąpiele storczyków.

Obejrzyj nasz film o kąpieli storczyków.

Wskazówki dotyczące bonsai

Drzewka bonsai są trudne w pielęgnacji, ale nie ma potrzeby aby z nich całkowicie rezygnować. Oto kilka wskazówek, jak je pielęgnować. Kluczem jest zapewnienie stabilnej temperatury przez cały rok – nie ustawiaj ich w przeciągach lub w pobliżu bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak grzejniki.

Wymagają również dużej wilgotności gleby, więc zainwestuj w spryskiwacz i spryskuj je dwa razy w tygodniu lub alternatywnie umieść bonsaia na tacy z kamykami i wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza poprzez parowanie. Podobnie jak storczyki, bonsai to rośliny, które wymagają odpowiednio zbilansowanego odżywiania dla stabilnego wzrostu – uniwersalny nawóz dla roślin domowych może być zbyt silny i wypalać korzenie, dlatego zawsze używaj specjalistycznego nawozu do bonasi!

Wskazówki dotyczące błyszczących liści roślin doniczkowych

Oprócz upewnienia się, że roślina ma odpowiednią ilość wody, nawozów i światła słonecznego, ważne jest, aby dbać również o jej liście! Ścieranie kurzu z liści, pomaga zmaksymalizować ilość światła docierającego do rośliny i zachęca ją do większego wzrostu.

Szczególnie w przypadku roślin o dużych, rozłożystych liściach, takich jak Monstera, ważne jest regularne delikatne przetarcie liści wilgotną szmatką w celu usunięcia nagromadzonego kurzu. Włącz do swojej pielęgnacji produkt nabłyszczający do liści, lub tak jak my, używaj do ich przecierania produktu Deltam Natura Spray. Nie tylko oczyści liście, ale zabezpieczy je też przed szkodnikami.

Wskazówki dotyczące podlewania

Wiele poradników dotyczących roślin domowych zaleca podlewanie raz w tygodniu, ale może to prowadzić do przelania rośliny – najczęstszego zabójcy roślin domowych! W rzeczywistości większość roślin domowych pozostaje w stanie uśpienia w miesiącach jesienno-zimowych, więc wymagają znacznie mniej wody i nawozu. Zamiast trzymać się sztywnego reżimu wodnego, włóż palec lub ołówek do gleby na głębokość dwóch centymetrów – jeśli nadal jest wilgotna, nie ma potrzeby podlewania! Jeśli wydaje się sucha, napowietrz glebę, aby umożliwić równomierne rozprowadzenie i użyj letniej wody lub podlewaj od dołu, jeśli doniczka ma otwory drenażowe.

Nasza dodatkowa porada: po zakończeniu podlewania napełnij konewkę wodą. Ten mały trik sprawi, że do kolejnego podlewania będziesz już mieć odstaną wodę w temperaturze pokojowej. Idealną do podlewania roślin domowych.

Obejrzyj nasz film o podlewaniu roślin z Osirylem! To dodatkowy sposób na ich zdrowy wygląd.

Zwalczanie szkodników roślin domowych

Szkodniki są częstym problemem w przypadku roślin domowych, podobnie jak w przypadku roślin uprawianych na zewnątrz. Istnieją jednak pewne kroki, które można podjąć, aby zapobiec opanowaniu ukochanych roślin domowych przez uciążliwe szkodniki.

W przypadku ziemiórek najlepszym sposobem jest podlewanie roślin od dołu, tak aby górna warstwa podłoża pozostawała sucha – zapobiega to składaniu jaj. Oprócz wilgotnej wierzchniej warstwy gleby, szkodniki przyciąga również rozkładający się materiał roślinny, więc upewnij się, że regularnie usuwasz martwe liście.

Jeśli masz problem z innymi szkodnikami, takimi jak tarczniki, miseczniki, wełnowce, czy popularnymi mszycami i mączlikami, zainwestuj w środek owadobójczy Sanium PIN. Zawiera on najnowocześniejszą substancję do zwalczania szkodników i działa bardzo długo, aż do 16 tygodni.