Rozmnażanie roślin domowych to skuteczny sposób na przekształcenie mieszkania w miejską dżunglę. Tak więc, jeśli chcesz mieć więcej roślin doniczkowych bez konieczności udawania się do najbliższego centrum ogrodniczego, jednym z najprostszych sposobów na powiększenie swojej kolekcji jest rozmnażanie!

Istnieją różne sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. I chociaż większość sadzonek niezależnie od wyboru metody i tak w końcu szczęśliwie zapuści korzenie, najlepsza metoda rozmnażania będzie zależeć od rodzaju rośliny, z którą masz do czynienia.

Rozmnażanie w wodzie

Rozmnażanie w wodzie to najprostsza metoda i jest świetną techniką, którą mogą opanować nawet osoby początkujące. Niektóre z najlepszych odmian do rozmnażania w ten sposób to: Epipremnum, Monstera Deliciosa czy Zamiokulkas ‘Zenzi’. Rośliny, które można rozmnażać tym sposobem, w większości charakteryzują się długimi łodygami i węzłami zdolnymi wkrótce wytworzyć zdrowy system korzeniowy.

Aby rozmnożyć roślinę tym sposobem, weź parę czystych, ostrych nożyczek i odetnij część rośliny tuż poniżej węzła – są to guzowate kawałki na łodydze. Następnie odciętą część umieść w słoiku lub wazonie z chłodną wodą. W ciągu kilku tygodni sadzonka rozwinie własny system korzeniowy i będzie gotowa do posadzenia.

Co kilka dni wymieniaj wodę, aby była stale świeża. W ten sposób zapobiegamy rozwojowi pleśni. Nie pozwól też, aby sadzonka ukorzeniła się w wodzie zbyt długo, w przeciwnym razie nie przyjmie się w glebie, gdy zostanie przesadzona do doniczki. Gdy korzenie osiągną około centymetra długości, możesz przenieść sadzonkę do doniczki z ziemią do roślin domowych. Po posadzeniu, roślinkę dobrze podlej. Gdy do wody dodasz Stymulator Wzrostu Ukorzeniacz Osiryl, sukces masz murowany. Osiryl pobudzi nowy system korzeniowy do wzrostu, dzięki czemu roślina szybciej zacznie rosnąć.

Przycinanie liści

Przycinanie liści jest zwykle najlepszym sposobem rozmnażania sukulentów i jest równie łatwe, jak przy użyciu wody. Po prostu odetnij liść u podstawy rośliny, tnąc pod kątem 45 stopni za pomocą czystych, ostrych nożyczek. Pozostaw liść do wyschnięcia na kilka dni, a następnie umieść go w ziemi doniczkowej, która została obficie zasilona odpowiednim nawozem. Następnie poczekaj, aż się zakorzeni!

Większość sukulentów i kaktusów można łatwo rozmnażać w ten sposób, ale szczególnie szybko ukorzeniają się rośliny z rodzaju Sansewieria gwinejska, Kalanchoe, Eszeweria, Grubosz jajowaty lub Starzec zwisający.

Ponownie, gdy do podlewania będziesz używać wody z dodatkiem Stymulator Wzrostu Ukorzeniacz Osiryl, liść szybciej się ukorzeni.

Podział na mniejsze części

Być może to najbardziej niewdzięczna z technik rozmnażania, ponieważ ten sposób wymaga wyjęcia całej rośliny z pojemnika, więc możesz spodziewać się rozsypanej ziemi!

Delikatnie poluzuj roślinę w doniczce, stukając ją z boku i od spodu, i wyciągnij ją z osłonki. Umieść roślinę na czystej, płaskiej powierzchni i usuń ziemię z podstawy i boków, aby odsłonić korzenie. Następnie weź czysty, ostry nóż i pokrój roślinę na mniejsze fragmenty, upewniając się, że każdy z tych fragmentów nadal ma wiele zdrowych korzeni.

Gdy już będziesz mieć porozdzielane rośliny, po prostu umieść je w doniczce ze świeżą ziemią i dobrze podlej, używając Stymulator Wzrostu Ukorzeniacz Osiryl. Umieść doniczkę w jasnym, rozproszonym świetle słonecznym i regularnie podlewaj, aż roślina się zadomowi. Do  wody używaj Osirylu, a ziemię możesz dodatkowo nawieźć nawozem 2w1 Nawóz i Ukorzeniacz. To dopiero będzie petarda 😊.

Jedną z najłatwiejszych roślin do rozmnażania w ten sposób jest chińska roślina pieniężna lub aloes, koło których często samoistnie wytwarzają się takie właśnie gotowe fragmenty.  Gdy są one wystarczająco duże, można po prostu oddzielić je od korzenia łączącego się z rośliną macierzystą i umieścić je we własnej doniczce. Paprocie, kalatea i lilia pokojowa są również łatwe do rozmnażania w ten sposób.