Lato to czas, w którym najbardziej cieszymy się swoim ogrodem. Ogród wtedy powinien pobudzać zmysły obfitością barw i słodkich zapachów kwiatów. Dobierajmy kwiaty do ogrodu tak, aby rosły bez problemu i nie wymagały zbyt wiele wysiłku, a jednocześnie wzbudzały zachwyt.

Porady dla kwiecistego ogrodu przez całe lato

Aby ogród był w pełnym rozkwicie przez całe lato, niezbędna jest wiedza, dzięki której osiągniemy oszałamiający efekt.

Przed posadzeniem roślin w ogrodzie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Wybierając rośliny do swojego ogrodu należy wziąć pod uwagę charakter gleby. Niektóre rośliny nie tolerują gleby zasadowej (kamelia, rododendron, azalia, hortensja, begonia itp.), inne zaś tolerują ją, a nawet doceniają (budleje, lilaki, lawenda, malwy, powojniki itp.). Glebę uznaje się za zasadową, gdy jej pH wynosi 6,6 i więcej.

W lekkiej, ubogiej glebie dobrze rosną na przykład: jałowce, sosny (głównie pospolita), perukowiec podolski, żarnowce, tawuła japońska, tamaryszek, juka karolińska, lawenda wąskolistna, szałwia lekarska, przetacznik kłosowy, mikołajek nadmorski, rozchodniki i rojniki, macierzanka, gęsiówka kaukaska, goździk pierzasty, kropkowany i siny, dziewanna jedwabista, wilczomlecz złocisty, posłonek ogrodowy, czy czyściec wełnisty; zaś w ciężkiej, gliniastej można posadzić na przykład: jaśminowiec wonny, cis pospolity, budleje, cyprysik tępołuskowy i Lawsona, liliowce, języczkę pomarańczową, pełnik chiński i ogrodowy, wiązówkę błotną, żurawkę, pierwiosnek ząbkowany, pysznogłówkę, funkie, lobelię szkarłatną czy tojeść kropkowaną.

Wiele roślin kwitnie tylko w pełnym słońcu. Tak jest w przypadku surfinii, lantany i cynii. Inne, jak fuksja czy begonia, dobrze radzą sobie w cieniu.

Każdy ogród jest inny. Poznanie różnych tajników upraw (takich jak ochrona przed wiatrem za pomocą ścian lub żywopłotów, bliska obecność miejsca do podlewania, uprawa w obszarach nachylonych lub wzniesionych) jest pomocne, gdy chcemy posadzić daną roślinę.

Jak to wygląda od strony praktycznej?

  • Jeśli nie masz zbyt dużo czasu na zajmowanie się roślinami, wybierz lokalne odmiany, które są dostosowane do klimatu i wymagają mało podlewania i pielęgnacji.
  • Aby cieszyć się widokiem kwiatów przez całe lato, posadź gatunki długo kwitnące, takie jak werbena, pelargonia, szałwia czy hibiskus.
  • Stwórz kompozycję z bylin, krzewów i roślin jednorocznych kwitnących latem.

Warstwa estetyczna

Ogród pełny kwiatów nie musi być chaotyczny. Aby uzyskać harmonijny efekt, rośliny w ogrodzie powinny być rozmieszczone z zachowaniem kilku podstawowych zasad:

  • Najwyższe kwiaty (ostróżka, słoneczniki, kosmosy, pacioreczniki itp.) powinny być posadzone w tle, średnie (szałwia, gaura, nachyłek itp.) w centrum, a małe rośliny (petunie, werbeny, begonie, niecierpki itp.) na pierwszym planie.
  • Postaw na wyraźny kontrast między dwoma przeciwstawnymi kolorami (żółty/niebieski, fuksja/pomarańczowy) lub na kolory, które dobrze się ze sobą komponują (różowy, fuksja i niebieski lub żółty, pomarańczowy i czerwony).
  • Biały kolor jest bezpieczny i dobrze komponuje się ze wszystkimi barwami, zapewniając kontrast i miękkość. Powiększa on również małe przestrzenie.
  • Bądź ostrożny z czerwienią, używaj jej w niewielkich ilościach i w kolorach, które dobrze do siebie pasują (unikaj fuksjowego różu, błękitu i fioletu).

Rośliny, które chronią się nawzajem

  • Należy unikać sadzenia obok siebie roślin podatnych na te same choroby lub sadzenia w ziemi, która w ubiegłym sezonie została zaatakowane przez rdzę (np. ostrokrzew).
  • Przed posadzeniem pomyśl o znanych sposobach, np. zastosuj cebule ozdobne, które chronią róże przed chorobami grzybowymi lub nasturcje, które przyciągają mszyce.
  • Utwórz nasadzenia z goździków lub nagietków, roślin, które odstraszają nie tylko nicienie w glebie, ale także wiele owadów. Sadzenie w rabatach, przyciąga pożyteczne owady, takie jak zawisaki i pasożytnicze osy, które regulują populacje szkodników.
  • Lawendę należy sadzić u podnóża roślin podatnych na mszyce.

Jak przygotować doniczkę z kwiatami?

Latem balkony i tarasy również trzeba udekorować kwiatami. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć aranżację, która będzie wzbudzała zachwyt przez cały sezon:

1. Wybierz pojemnik z otworem w dnie, o wielkości, która pozwoli na wzrost wszystkich roślin.

2. Dobierz kształt, kolor i materiał pojemnika w zależności od pożądanego efektu, ale także od klimatu.

3. Wybierz rośliny, które mają takie same potrzeby w zakresie podłoża i podlewania.

4. Pomyśl o harmonii kolorów, kontrastujących kształtach i fakturach.

5. Obcinaj zużyte kwiatostany, aby zapewnić wzrost nowych pąków i w ten sposób przedłużyć okres kwitnienia.

Wniosek: Piękny ogród, który wzbudza zachwyt przez całe lato jest utopią, pod warunkiem, że rośliny są dobrane odpowiednio do klimatu, gleby i ilości czasu, który ogrodnik może im poświęcić. Takie rośliny, przystosowane i łatwe w utrzymaniu, bez obaw zniosą nawet wyjazd na wakacje i pozostaną piękne do końca sezonu.