
Zakup nowej rośliny doniczkowej to zawsze ekscytujący moment! Nowy zielony mieszkaniec może odmienić wnętrze, poprawić jakość powietrza i dodać przytulności. Jednak zanim trafi ona na swoje docelowe miejsce w domu, warto przejść przez kilka kluczowych etapów, aby zapewnić jej zdrowy start i uniknąć potencjalnych problemów. Wiele osób po zakupie od razu ustawia roślinę na parapecie lub stole, nie zwracając uwagi na jej potrzeby. Tymczasem odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu!
Transport ze sklepu do domu
Podczas przewożenia rośliny, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem. Najlepiej owinąć doniczkę i liście papierem lub folią bąbelkową. Rośliny egzotyczne, mogą źle znosić nagłe zmiany temperatury, co prowadzi do opadania liści. Po dotarciu do domu nie należy roślin od razu wyjmować z opakowania – warto zostawić je na godzinę lub dwie, aby temperatura podłoża mogła się wyrównać z temperaturą otoczenia.
Kwarantanna
Nie widać tego gołym okiem, ale nowa roślina może przynieść ze sobą ukrytych pasażerów – szkodniki lub zarodniki chorób grzybowych. Czasem nawet dokładne oględziny nie wystarczą, aby wykryć zagrożenie. Mszyce, wełnowce czy przędziorki często znajdują się na spodniej stronie liści, a ich obecność może szybko zagrozić całej domowej kolekcji roślin. Dlatego pierwszym krokiem powinien być oprysk na szkodniki.
My polecamy Sanium AL, który po naniesieniu na liście, wchłania się do środka rośliny i zaczyna krążyć z jej sokami aż przez 21 dni! Dzięki temu zabiegowi zlikwidujemy nawet te szkodniki, które w momencie przyniesienia były jeszcze w formie jajeczek. Po zabiegu umieszczamy doniczkę z rośliną na kilka dni w odosobnieniu, z dala od innych roślin.

Zmiana podłoża
Wiele osób zastanawia się, czy trzeba przesadzać rośliny doniczkowe zaraz po zakupie. Wszystkie rośliny, te kupione w sklepie ogrodniczym, kwiaciarni czy markecie wymagają przesadzenia po zakupie. Większość roślin doniczkowych sprzedawana jest w podłożu produkcyjnym, które nie jest odpowiednie do długotrwałej uprawy. Czym się ono różni od zwykłej ziemi? Przede wszystkim jest bardzo lekkie, często torfowe i ma ograniczoną ilość składników odżywczych. W produkcji przemysłowej rośliny w takim podłożu są podłączone do „kroplówki”. Mają stały dopływ odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych. W domu nie jesteśmy w stanie zapewnić takich samych warunków. Dlatego warto jak najszybciej przesadzić roślinę do nowej, dobrze dobranej ziemi. Na przykład sukulenty i kaktusy wymagają podłoża przepuszczalnego z dodatkiem piasku, natomiast paprocie lub fikusy preferują bardziej zasobne i wilgotne mieszanki.

Kiedy przesadzić rośliny po zakupie? Najlepiej by było, aby zabieg przesadzania przeprowadzić od 1 do 3 tygodni po zakupie. Akurat po okresie kwarantanny 😊.
Podczas przesadzania pamiętaj, aby odkazić podłoże preparatem Magnicur Energy. Ten zabieg z kolei, pomoże zapobiec chorobom grzybowym. To szczególnie ważne, jeśli używasz taniej ziemi z marketów, która mogła mieć kontakt z patogenami.
Właściwe stanowisko
W końcu nadszedł czas na ustawienie nowej rośliny w docelowym miejscu. Rośliny mają zróżnicowane wymagania odnośnie nasłonecznienia. Kaktusy i sukulenty lubią bezpośrednie nasłonecznie, ale wiele gatunków woli światło rozproszone, a część dobrze rośnie nawet w półcieniu.
Regeneracja korzeni
Gdy roślina znajdzie już swoje stałe miejsce przechodzimy do codziennej pielęgnacji. Pierwsze podlewanie na miejscu stałym zawsze powinno być wykonane z preparatem Stymulator Wzrostu Ukorzeniacz Osiryl. Podczas przesadzania korzenie zwykle zostają lekko uszkodzone, co może wpłynąć na kondycję rośliny. Wspomniany Osiryl działa jak plasterek. Wspomaga regenerację bryły korzeniowej, wspiera odbudowę systemu korzeniowego i poprawia wchłanianie składników odżywczych. Stosuj Osiryl przez pierwsze 3 tygodnie, a roślina odwdzięczy się zdrowym wyglądem.
Ostateczna ochrona i nawożenie
Ostatnim krokiem w zadbaniu o nową roślinę w domu, jest zastosowanie Sanium PIN – preparatu, który zapewnia roślinie długotrwałą ochronę przed szkodnikami i jednocześnie dostarcza jej niezbędnych składników odżywczych.

To jak szczepionka i kompleksowa pielęgnacja w jednym! Roślina będzie miała zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i będzie bardziej odporna na ewentualne przyszłe ataki niechcianych szkodników. Dzięki temu unikniemy problemów z osłabieniem, więdnięciem czy brakiem nowych przyrostów.
Podsumowanie
Zakup nowej rośliny to dopiero początek. Odpowiednia aklimatyzacja, kwarantanna, wymiana podłoża i wzmocnienie jej odporności sprawią, że będzie zdrowo rosła i cieszyła oko przez długie lata. Warto zadbać o te kroki, aby nowy zielony lokator miał jak najlepszy start!
Pamiętajmy, że każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby i warto zgłębić informacje na temat jej preferencji dotyczących stanowiska, wilgotności i podlewania. Z odpowiednią pielęgnacją nasze domowe dżungle będą kwitły i zachwycały swoim wyglądem przez długie lata! 🌿