Czy zauważyłeś brązowe plamy na liściach swojej rośliny? To może być mączniak rzekomy. W tym artykule dowiesz się jak go zidentyfikować, leczyć i zapobiegać.

Co to jest mączniak rzekomy?

Mączniak rzekomy to rodzaj choroby grzybowej, która rozprzestrzenia się głównie na winoroślach, pomidorach i ziemniakach. Mączniak rzekomy uwielbia wilgoć i ciepłą pogodę, dlatego występuje na roślinach zazwyczaj w porze letniej. Choroba ta dość szybko się rozprzestrzenia i rozwija się na roślinach o gęstym ulistnieniu (które zatrzymują wilgoć i nie przepuszczają promieni słonecznych). Choć widoczna jest na liściach, grzyb ten rozprzestrzenia się również na łodygi i owoce.

Jak rozpoznać mączniaka rzekomego?

Choroba ta jest dość łatwa do wykrycia, gdyż charakteryzuje się występowaniem brązowo-żółtymi plamami na wierzchniej stronie liści. Czasami (przy wilgotnej pogodzie) można zauważyć również białą warstwę pokrywającą dolną stronę liścia. Jednak grzyb ten rozwija się nie tylko na liściach. Brązowe plamy można dostrzec również na łodygach, a w ostateczności na owocach roślin.

Jak leczyć mączniaka?

Gdy tylko zauważysz, że jakaś część rośliny (liść lub łodyga) jest zainfekowana, natychmiast usuń chore obszary.

Po odcięciu zainfekowanych miejsc, zastosuj poniższe metody zapobiegawcze, aby upewnić się, że choroba nie rozprzestrzeni się na inne części rośliny:

  • Spryskaj liście roztworem z sody oczyszczonej. W tym celu wymieszaj 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej z 1 litrem wody. 
  • Świetnym środkiem leczniczym i zapobiegawczym jest specjalna mieszanka wykonana z miedzi, siarczanu i wapna palonego. Jest ona bardzo skuteczna w walce z chorobami grzybowymi.

Jak zapobiegać mączniakowi rzekomemu?

  • Ponieważ grzyb ten bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest dość szkodliwy, ważne jest, aby stosować metody zapobiegawcze przez cały rok.
  • Jak wiadomo, mączniak rzekomy lubi wilgoć. Upewnij się, że wszystkie liście otrzymają wystarczającą ilość światła słonecznego, aby nie dopuścić do pojawienia się wilgoci.
  • Upewnij się, że między dwoma sąsiadującymi roślinami jest zachowana odpowiednia odległość. Choroby grzybowe lubią rozprzestrzeniać się na rośliny znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.
  • Podlewając roślinę, pamiętaj, aby nie moczyć liści.
  • Stosuj mieszankę miedzi, siarczanu i wapna palonego co 2 tygodnie w okresie wiosny i jesieni.