Aby chronić swoje uprawy i rabaty kwiatowe w miesiącach zimowych, nie zapominaj o złotej zasadzie: nigdy nie zostawiaj odkrytej ziemi. Wokół roślin bardziej wrażliwych na ujemne temperatury (np. hortensji bukietowych, róż, klematisów, młodych sadzonek) zastosuj kopczykowanie lub ściółkowanie, a część roślin otocz agrowłókniną. Pomaga to roślinom przetrwać trudne miesiące zimowe, chroni przed przemarznięciem i przesuszeniem.

Do ściółkowania możesz użyć kory lub gałęzi drzew ściętych podczas jesiennych porządków, możesz też wykorzystać kompost. Kompost zabezpieczy przed przemarzaniem a wiosną po rozgarnięciu jest idealnym źródłem substancji odżywczych. Pamiętaj, że kompost nie jest „ziemią” więc w trakcie sezonu jako materia organiczne ulegnie rozłożeniu oddając z siebie co najlepsze i na jesień będziesz musiał cały cykl powtórzyć.

Na rabatach warzywnych możesz zastosować technikę znaną jako zielony nawóz, który zapewnia ochronę gleby i dostarcza składniki odżywcze Twoim uprawom. Zielony nawóz to nic innego, jak wysianie, a następnie przekopanie wyrośniętych roślin o silnym przyroście masy organicznej. Do takich roślin zalicza się rośliny motylkowe. Wysiewamy je jesienią, po zbiorach z warzywniaka, a wiosną przekopujemy. W ten sposób wzbogacamy glebę w składniki odżywcze, poprawiamy jej strukturę, a dodatkowo wpływamy na stan fitosanitarny, ponieważ nawozy zielone mają zdolność hamowania rozwoju larw, nicieni i innych patogenów.

A co z trawnikiem?

Jesień to idealna pora, aby wzmocnić trawnik, by mógł przetrwać trudy zimy. Jest to też idealna pora, aby go pielęgnować i przygotować na nadchodzącą wiosnę. Oto kilka wskazówek jak zadbać o zdrowy wygląd trawnika.

Nawożenie trawnika

Jesienią zależy nam, aby rośliny, w tym trawnik, przygotowały się do „snu” zimowego. Nie pobudzamy więc ich do wzrostu, co nie oznacza, że nie nawozimy. Jesienią zalecamy stosowanie następujących składników odżywczych:

  • Fosfor: wspomaga wzrost korzeni
  • Potas: poprawia odporność na stresy abiotyczne takie jak zimno i susza
  • Magnez: stymuluje fotosyntezę

Nawóz uniwersalny Jesienny firmy Protect Garden jest rozwiązaniem kompleksowym i zawiera wszystkie potrzebne składniki mineralne.

Pamiętaj, że trawa w ogrodzie nie jest jedyną zimo-zieloną rośliną, tak samo powinieneś nawieźć inne rośliny np. iglaki, tuje, rododendrony itp.

Poprawa zasadowości gleby

Aby poprawić kwasowość gleby i stworzyć środowisko korzystne dla wzrostu trawnika, zalecamy stosowanie dolomitu. Dolomit to skała osadowa pochodzenia morskiego, która w naturalny sposób dostarcza wapnia (wzmacnia ścianę komórkową trawnika i neutralizuje kwasowość gleby) i magnezu (stymuluje fotosyntezę i neutralizuje kwasowość gleby). Dolomit, ze względu na swoją drobnoziarnistość, ma tę zaletę, że jest lepiej przyswajalny przez rośliny. Dodatkową zaletą  stosowania dolomitu jest ograniczenie wzrostu mchu.

Regularnie uzupełniaj ubytki w trawniku

  • Przygotuj mieszankę 2/3 ziemi uniwersalnej wymieszanej z nawozem uniwersalnym Naturalne Odżywienie + 1/3 piasku i wmieszaj w nią nasiona trawy (zgodnie z instrukcją dostawcy nasion trawy).
  • Uzyskaną mieszanką wypełnij miejsca, w których są ubytki trawy.
  • Czynność tę można wykonywać przez całą jesień oraz wczesną wiosną (z wyłączeniem okresów kiedy występują przymrozki).

Nie koś trawnika zbyt krótko

  • Nie należy kosić trawnika zbyt krótko przed zimą. Jest to dobry sposób na zatrzymanie wilgotności gleby. Jeśli trawnik jest zbyt nisko skoszony, gleba szybko wysycha.
  • Trawa nigdy nie powinna być skoszona więcej niż na wysokość 1/3 całkowitej swojej wysokości. Zostaw co najmniej 5 cm.

Wertykulacja w celu napowietrzenia gleby i usunięcia mchu

Operacja ta jest niezbędna jesienią w celu napowietrzenia gleby. Wertykulacja sprzyja również przenikaniu wody i stymuluje wzrost trawnika. Usuwa również mech, który rozrósł się w miejscach całkowicie pozbawionych trawy.

Podlewanie to sztuka

Trawnik preferuje obfite, ale niezbyt częste podlewanie (w odstępie ponad tygodniowym, jeśli nie pada) około 20 litrów na m². Lekkie i stałe podlewanie nie sprzyja głębokiemu ukorzenieniu.

Odchwaszczanie

Jesień to dobry czas na usunięcie chwastów z trawnika, które teraz są wyraźnie widoczne. Luźniejsza gleba sprzyja pojawianiu się chwastów o głębszych korzeniach.

Techniki szybkiej regeneracji trawnika

Jesień to także dobry czas na regenerację trawnika.