Rdza gruszy - tytułowa

Jedną z najczęstszych chorób trapiących sadowników i działkowców jest rdza gruszy. Ma ona podłoże grzybowe i jest niezwykle niebezpieczna dla roślin. Często działa szybko, porażając przede wszystkim liście, ale niekiedy również owoce, obniżając ilość i jakość plonów. Choć łatwo ją rozpoznać, to jej zwalczanie może nastręczać niemałych problemów. Jak sobie z nią radzić?

Rdza na gruszy – jak ją rozpoznać?

Rdza gruszy to choroba występująca przede wszystkim na gruszach, wywoływana przez Gymnosporangium sabinae (nagoć sawinową). Aby móc się prawidłowo rozwijać, grzyb ten potrzebuje dwóch żywicieli. Drugim są przeważnie różne gatunki i odmiany jałowca (głównie jałowca sabińskiego). Niekiedy w zasięgu jego ataków są również jarzębina, głóg, pigwa czy irga.

Uwaga! Żywotniki (tuje), wbrew powszechnej opinii, nie są żywicielami tego patogena. Nie musisz pozbywać się ich z ogrodu, jeśli zauważysz objawy występowania rdzy na drzewach i krzewach owocowych lub jałowcu.

Objawy rdzy gruszy i etapy jej rozwoju

Na początku rdza atakuje swojego pierwszego żywiciela – jałowca. Na jego porażonych pędach pojawiają się skupiska zarodników przetrwalnikowych, stanowiące źródło zakażenia gruszy lub jabłoni. Wędrując za pomocą cząsteczek wody i wiatru, docierają na liście i pędy drzew owocowych.

Rozwojowi choroby sprzyjają wilgoć i wietrzna pogoda, a jej objawy są dość charakterystyczne. Mogą się pojawiać już wczesną wiosną na młodych liściach grusz, czasem też na pędach, dlatego warto starannie obserwować rośliny lub wdrażać czynności zapobiegawcze. W okolicach maja stają się bardziej widoczne. Wówczas można zauważyć małe rdzawe lub pomarańczowe plamy na liściach, najczęściej w górnym odcinku korony drzewa. Z czasem stają się coraz większe i przenoszą na kolejne liście, a jednocześnie ciemnieją, zachowując jaśniejsze obrzeża.

W późniejszych etapach rozwoju rdzy gruszy na spodzie blaszki liściowej w miejscu plamy pojawiają się gąbczaste, najczęściej stożkowate narośla i wypustki – owocniki. Porażone liście przedwcześnie opadają. Z owocników uwalniają się zarodniki, które atakują rosnące w pobliżu jałowce. Kontynuują swój rozwój, by w przyszłym roku znów móc zainfekować grusze.

Uwaga! Niekiedy choroba atakuje także owoce, objawiając się w postaci twardych grubych plam. Należy na nie uważać, ponieważ porażone owoce nie nadają się do spożycia.


Dowiedz się więcej >>> Amerykański mączniak agrestu – co warto wiedzieć?

Dlaczego rdza gruszy jest tak groźna dla drzew owocowych?

Patogen silnie niszczy blaszki liściowe roślin, ograniczając ich możliwości rozwojowe. Drzewa w efekcie tracą witalność, słabną – słabnie ich wzrost, a plonowanie zostaje mocno zahamowane. Rdza gruszy może także powodować przedwczesne opadanie liści i częściową defoliację pędów. Przez szczególne ograniczenie powierzchni asymilacyjnej roślin, nie mają one wystarczającej energii do zawiązywania pąków kwiatowych i w kolejnym sezonie słabo kwitną i owocują. Przedwcześnie ogołocone drzewa są też bardziej narażone na uszkodzenia mrozowe1.

Rdza na liściach gruszy – środki zapobiegawcze

Jak zapobiegać rdzy gruszy? Działania prewencyjne pomogą w ograniczeniu rozprzestrzeniania się patogenu. Co możesz robić, by uniknąć pojawienia się rdzy gruszy? Między innymi:

  • nie sadź w pobliżu uprawianych drzew owocowych jałowca – szczególnie sabińskiego – a jeśli masz je w ogrodzie, albo stosuj na nie opryski, albo je całkowicie usuń;
  • wybieraj odmiany gruszy mało podatne na ataki choroby, na przykład: ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Paryżanka’, ‘Bera Hardy’ bądź ‘Lukasówka’. Częściowo odporne bywają także grusze azjatyckie;
  • możesz wykonywać zapobiegawcze opryski – najlepiej już od wczesnej wiosny;
  • warto także wspomagać się ekologiczną gnojówką z czosnku, skrzypu bądź cebuli. 

Powyższe sposoby mogą nie być wystarczające, by uchronić rośliny przed infekcją i ograniczyć jej rozwój. Znacznie lepiej sprawdzi się Magnicur Gold – jedyny środek na rynku zarejestrowany w zakresie zwalczania rdzy gruszy przez użytkowników nieprofesjonalnych. Wiedz także, że opryski na parcha gruszy mogą częściowo uchronić przed pojawianiem się i rozwojem rdzy gruszy.

Niestety zarodniki Gymnosporangium sabinae potrafią przenosić się na duże odległości. Dlatego nawet jeśli zrezygnujesz z jałowców w ogrodzie, patogen może przywędrować z okolicy – np. od dalszego sąsiada. Jeśli zauważysz te iglaki w bliskim terenie, spróbuj nawiązać kontakt z ich właścicielami – porozmawiaj o zagrożeniach, jakie niesie za sobą rdza gruszy.

Zwalczanie rdzy gruszy – co będzie najskuteczniejsze w walce z chorobą?

Jeśli chcesz uchronić drzewa owocowe przed chorobą, warto działać profilaktycznie i już pierwszy oprysk fungicydem przeprowadzić w stadium zielonego pąka. Jest to szczególnie ważne, gdy choroba występowała w poprzednich latach (jej porażenie może się nasilać z roku na rok).

Kolejny zabieg wykonuje się w stadium różowego pąka i powtarza się go co 7-10 dni, w zależności od gatunku rośliny i od zaleceń producenta podanych na opakowaniu środka grzybobójczego. Opryski warto utrzymywać aż do zakończenia kwitnienia drzew owocowych.

Uwaga! Magnicur Gold można zastosować w jednym sezonie wegetacyjnym wyłącznie dwukrotnie (najlepiej zacząć od fazy różowego pąka) – należy go aplikować przemiennie z innymi fungicydami, których substancje czynne należą do innej grupy chemicznej niż trifloksystrobina (substancja czynna Magnicur Gold).

Jeśli w twoim ogrodzie lub okolicy rosną jałowce, je również potraktuj preparatem grzybobójczym. Dodatkowo iglaki przycinaj od miejsca zgrubienia z występującą grzybnią, a ranę po cięciu smaruj maścią ogrodniczą z dodatkiem środka grzybobójczego2.

W ekstremalnych sytuacjach, kiedy zwalczanie nie daje większych efektów i stopień porażenia patogenem jest zbyt wysoki, najlepszym rozwiązaniem jest całkowite pozbycie się roślin – żywicieli rdzy (gruszy, jałowca, pigwy, jabłoni itd.).

Magnicur Gold – jedyny środek na rdzę gruszy dla ogrodników-amatorów

Magnicur Gold świetnie radzi sobie ze zwalczaniem rdzy gruszy. Opryski można wykonywać od chwili pojawienia się pierwszych objawów aż do zbioru owoców. W każdym sezonie wegetacyjnym można wykonać maksymalnie dwa zabiegi, zachowując pomiędzy nimi co najmniej 7-dniową przerwę.

Środek charakteryzuje się świetną przyczepnością do liści, dzięki czemu działa znacznie lepiej niż inne preparaty. Wykazuje działanie mezostemiczne, czyli dociera nawet w te części rośliny, które nie zostały opryskane. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla początkujących i niedokładnych osób. Zagwarantuje całkowitą ochronę drzew i krzewów, a także korzystnie wpłynie na proces fotosyntezy – wywołuje efekt „zielonego liścia”. Co ważne, preparat można aplikować na mokre liście oraz podczas mgły i mżawki. Działa w szerokim zakresie temperaturowym – nie jak inne środki, od 12°C.

Dostępny w naszym sklepie internetowym Protect Garden Magnicur Gold to skuteczny preparat grzybobójczy wykorzystywany również do zwalczania innych chorób grzybowych atakujących drzewa i krzewy owocowe oraz marchew, truskawkę i malinę. Pomoże między innymi w walce z:

  • amerykańskim mączniakiem agrestu,
  • parchami gruszy i jabłoni,
  • mączniakami prawdziwymi,
  • zamieraniem pędów malin,
  • alternariozą.

Bibliografia

  1. https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/dom-i-ogrod/rdza-gruszy-zmora-sadownikow/
  2. https://ogrodosfera.pl/blog/rdza-gruszy-jak-ja-rozpoznac-zapobiegac-i-zwalczac