Ogród Majorelle i jego zapierające dech w piersiach kolory

2 min. czytania
Share

Ogród Majorelle i jego zapierające dech w piersiach kolory

Ogród Majorelle to wspaniałe miejsce położone w Marrakeszu w Maroku. Jest on bez wątpienia jednym z najpiękniejszych ogrodów na świecie, przyciągając co roku prawie 600 tysięcy odwiedzających. Utworzony w 1931 roku, ten niezwykły ogród o jaskrawych kolorach był przez długi czas pracownią malarza Jacquesa Majorelle. Opcja przekształcenia go przez miasto w obiekt hotelowy skłoniła Yves Saint Laurent i Pierre Bergé do zakupu, który miał miejsce w 1980 roku. Artyści urządzili w nim swoje studio.

Oszałamiający ogród prezentujący kolory Majorelle

Ten egzotyczny ogród łączy żywą kolorową architekturę z roślinami z całego świata. Jacques Majorelle, malarz i miłośnik botaniki, stworzył go jako bazę dla swojej pracowni. Fontanny, ceramiczne dzbany, murale, ścieżki i wodotryski to elementy ogrodu, które posłużyły mu za inspirację. Malarz wniósł do wyjątkowej architektury tego ogrodu jasne kolory, które znajdziemy na ścianach i pergolach. Jeden kolor w szczególności się wyróżnia. Jest to bardzo intensywny błękit, który posiada swoją nazywę: Majorelle Blue.

Dzięki ogromnej pasji malarza do botaniki, w ogrodzie można zobaczyć ponad 300 rodzajów roślin, w tym ważną kolekcję kaktusów, bambusów, palm, jaśminów, agaw, paproci drzewiastych, roślin wodnych. Rośliny te zostały przywiezione przez Jacquesa Majorelle podczas jego licznych podróży po świecie, tworząc zaskakującą i unikalną bioróżnorodność.

Inspiracja dla Yves Saint Laurenta

Projektant i kreator mody Yves Saint Laurent odgrywa ważną rolę w historii ogrodu. Podczas jednej ze swoich podróży do Maroka, Yves Saint Laurent odkrył niesamowity ogród Majorelle i zakochał się w nim. Po sfinalizowaniu transakcji w 1980 roku, pozostawił go dostępnym dla turystów, aby mogli cieszyć się pięknem tego miejsca, które go tak bardzo zainspirowało. „Przez wiele lat odnajdywałem w ogrodzie Majorelle niewyczerpane źródło inspiracji. Wielokrotnie ukazywały mi się w snach jego barwy, które są wprost niepowtarzalne” – wyznał Yves Saint Laurent. Kilka kroków dalej, znajduje się muzeum Yves Saint Laurent, a w nim liczne projekty, których kolory nawiązują do ogrodu Majorelle.

Niezwykły obiekt kulturalny

W ogrodzie Majorelle, gdzie wcześniej znajdowało się studio malarza, znajdziesz teraz muzeum berberyjskie. W muzeum tym dowiesz się więcej o kulturze Berberów, ich ubiorze i tradycji, a także znajdziesz w nim osobistą kolekcję sztuki berberyjskiej Pierre’a Bergera i Yves Saint Laurenta. 

Skuteczna

Pułapka na myszy
2 min. czytania
Share