Ogród Las Pozas - w środku meksykańskiej dżungli

2 min. czytania
Share

W sercu meksykańskiej dżungli w stanie Potosi, znajdziesz niesamowity 32-hektarowy ogród Las Pozas, który łączy surrealistyczne kamienne rzeźby z klifami, naturalnymi basenami i innymi cudami świata. Stworzony przez Edwarda Jamesa, pasjonata sztuki surrealistycznej, ogród w latach 1962-1984, pozwoli Ci na nowo odkryć oblicze natury.

Ogród z surrealistycznymi strukturami

Edward James, poeta milioner i ekscentryczny kolekcjoner sztuki surrealistycznej był od dawna wielbicielem takich artystów jak Dali czy Magritte. Podczas podróży do Meksyku odkrył tropikalny las w meksykańskich górach i postanowił nadać mu surrealistyczny wymiar.

Z pomocą 150 osób, począwszy od ogrodników, stolarzy po murarzy, stworzył wyjątkowe miejsce, które wkomponowuje w roślinność rzeźby w stylu gotyckim i egipskim, wtapiając się w dynamikę dżungli. Rezultat jest zdumiewający: gigantyczne palmy wykonane z kamienia, imitacje kolumn bambusowych, kręte schody do wysokości sięgającej 4 pięter prowadzące donikąd, zawieszone w powietrzu rampy, chodniki. Poza betonowymi rzeźbami, w tym niezwykłym miejscu znajdują się również wodospady i naturalne baseny, które zainspirowały nazwę tego wystawnego miejsca: „Las Pozas” (z j. hiszpańskiego naturalny basen).

Można się zastanawiać, skąd wziął się pomysł na beton. Poza zamiłowaniem do surrealizmu, Edward James interesował się roślinami ozdobnymi, ale jego praca została zniszczona w 1962 roku na skutek klęski żywiołowej. Postanowił więc zwrócić się ku bardziej trwałej formie sztuki.

Ogród Las Pozas został zakupiony przez fundację, która wspiera jego utrzymanie. W 2009 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2 min. czytania
Share