Jak leczyć chore rośliny w ogródku warzywnym i ozdobnym podczas lata?

5 min. czytania
Share

Latem upały i wilgoć sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób w ogrodzie warzywnym, sadzie i ogrodzie ozdobnym. Najlepszym sposobem walki z chorobami jest zapobieganie im, dlatego ważne jest, aby je przewidywać, oferując roślinom najlepsze warunki wzrostu, ale także wiedzieć, jak je diagnozować, aby lepiej ukierunkować zabiegi.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Choroby, które latem szaleją w ogrodzie, takie jak mączniak rzekomy, szara pleśń czy mączniak prawdziwy, są wywoływane przez mikro grzyby. Proste działania zapobiegawcze ograniczą szkody, ponieważ raz zidentyfikowane choroby są trudne do zwalczenia.

Działania zapobiegawcze:

 • Roślina w złej kondycji jest bardziej wrażliwa na choroby i pasożyty. Stres hydrologiczny, nieodpowiednie podłoże, zbyt wąskie nasadzenia, a nawet niedobór lub nadmiar składników odżywczych mogą sprawić, że rośliny będą bardziej wrażliwe. Sprawdź warunki uprawy, aby skorygować parametry.
 • Sadź certyfikowane odmiany odporne, takie jak, pomidory, papryka czy melony, które zaliczają się do niepodatnych na najczęściej występujące infekcje. W przypadku róż, warto skierować uwagę na odmiany z certyfikatem ADR.
 • Mikro grzyby wywołujące choroby kryptogamiczne potrzebują wilgoci do rozwoju. Podlewanie powinno odbywać się tylko u podnóża roślin, a nie na liściach.
 • Wykładanie ściółką gleby chroni rośliny dyniowate, pomidory i truskawki przed patogenami bytującymi w ziemi. Należy pamiętać, że wiele chorób leży uśpionych w glebie.
 • Stosuj naturalne roztwory roślinne, aby zapobiec chorobom i pasożytom. Odwary z czosnku i przeciery ze skrzypu są najskuteczniejsze w zapobieganiu chorobom kryptogamicznym. Wyciąg z pokrzywy wykorzystasz do wzmocnienia roślin.
 • Porażone części wycinamy i palimy, pamiętając o dezynfekcji ostrzy sekatorów pomiędzy każdą rośliną, aby nie rozprzestrzeniać chorób.
 • Nigdy nie zostawiaj chorych liści ani owoców do zgnicia na ziemi.
 • W sadzie usuń wszystkie chore owoce i nie pozwól, aby owoce mumifikowały się na drzewie, ponieważ są one prawdziwym rezerwuarem chorób.

Rozpoznaj główne choroby, aby lepiej ukierunkować zabiegi

 • Mączniak prawdziwy – można go rozpoznać po mączystym, białym nalocie. Choroba rozwija się podczas wilgotnej pogody i wzrostu temperatury. Jest obecna na melonach, cukiniach, ogórkach, różach i truskawkach.

Protect Garden
Fungimat Koncentrat

Substancja aktywna - tebukonazol - zawarta w preparacie Fungimat Koncentrat wnikając do wnętrza liści ogranicza rozwój grzybów nawet w momencie, kiedy te dostały się już do wnętrza tkanek. Po przeniknięciu do roślin preparat jest odporny na zmywanie przez deszcz.  Fungimat Koncentrat zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż, czyli mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz rdzę róży. Poza ochroną róż Fungimat Koncentrat może być stosowany także na innych roślinach ozdobnych zarówno tych uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami. Fungimat Koncentrat można też z powodzeniem stosować na nową bardzo groźną chorobę, jaką jest zaraza bukszpanów. Początkowo objawy występowania tego grzyba są dość niepozorne, kiedy to na liściach obserwujemy niewielkie rozszerzające się plamy. Niestety w konsekwencji silnego porażenia z czasem może dojść do zjawiska masowego opadania liści, co jest szczególnie mało estetyczne na formowanych żywopłotach. Wczesne zastosowanie środka, które umożliwia szybkie wnikanie do wnętrza liści, ogranicza ich porażenie.  Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

 • Mączniak rzekomy – charakterystyczne dla niego są brązowe plamy na liściach i czasami lekki białawy nalot na spodniej stronie liścia. Choroba rozprzestrzenia się na kwiaty i owoce uniemożliwiając zbiór. Występuje na pomidorach i ziemniakach.

Protect Garden
Magnicur Energy

Magnicur Energy to środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami przed chorobami grzybowymi. Magnicur Energy stanowi kombinację dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji. Po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów. Środek chroni części nadziemne i korzenie. Preparat powoduje tzw. "efekt zielony", czyli stymuluje rośliny do wzrostu. System korzeniowy jest dobrze rozrośnięty i zdrowy. Dzięki temu substancje pokarmowe i woda są lepiej przyswajane, a całe rośliny większe, żywotniejsze i odporniejsze na czynniki stresowe. Jedną z groźniejszych chorób roślin ozdobnych jest fytoftoroza. Podlewanie roślin Magnicurem Energy bezpośrednio po posadzeniu zapewnia ochronę przez okres kilku tygodni. Magnicur Energy można stosować do odkażania ziemi torfowej oraz innych substratów stosowanych przy produkcji rozsady i w uprawie roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt

 • Szara pleśń – na owocach rozwija się szary, puszysty i pylącym nalot, kwiaty więdną, na liściach pojawiają się brązowe plamy a łodygi zasychają. Bardzo często atakuje truskawki, pomidory, róże.

Protect Garden Natura
Limocide

Limocide Rośliny Ozdobne, Owoce, Warzywa to nowość w ofercie SBM wychodząca naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. To preparat czerpiący swoje działanie z natury – substancją czynną jest 6% olejek pomarańczowy.  Limocide Rośliny Ozdobne, Owoce, Warzywa występuje w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą i służy do ochrony roślin przed szkodnikami, w tym przędziorkami i chorobami grzybowymi uprawianych w gruncie i pod osłonami wybranych warzyw oraz krzewów i drzew owocowych, róż i innych roślin ozdobnych.  Preparat zwalcza:  •    szkodniki: mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele, pilśniowca winoroślowego •    choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, rdza, bielik krzyżowych. Limocide to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Ze względu na szerokie spektrum działania, nie trzeba martwić się diagnozą, co atakuje daną roślinę. Wystarczy zastosować Limocide.  Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

 • Monilioza – czyli brunatna zgnilizna drzew pestkowych, atakuje i poraża głównie owocowe drzewa w sadach. Występuje w zmumifikowanych lub gnijących owocach na ziemi, ale także w ranach roślin. Rozpoczyna się porażeniem kwiatów, wskutek czego gwałtownie brunatnieją i zamierają, co prowadzi do zamierania całych gałęzi i owoców, które miękną i gniją.

 • Rdza – widoczne są okrągłe pomarańczowe plamy na liściach z wypustkami na odwrocie. Choroba ta występuje na różach, ostrokrzewach, pelargonii, ale także na ziemniakach czy fasoli.

Protect Garden Natura
2w1 Nawóz i Ukorzeniacz

Wiosną, gdy rośliny budzą się do życia, dobrze jest wspomóc ich rozwój zbilansowanym nawozem. Prawidłowo zastosowany zapewni roślinie dobry wzrost, soczystą zieleń oraz rozbudowany system korzeniowy. To wszystko przełoży się na piękny wygląd każdej rośliny. Naturalny nawóz 2w1 Nawóz i Ukorzeniacz marki Protect Garden zawiera kompozycję składników NPK, w odpowiednich dla wszystkich roślin proporcjach, a do uzyskania optymalnego efektu, wymagane są tylko 2 zabiegi w sezonie. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt. 

 • Czarna plamistość róży – można ją rozpoznać na liściach poprzez charakterystyczne czarne plamy z żółtą otoczką. Liście w końcu opadają. Jest to bardzo częsta choroba występująca u róż.
 • Sucha zgnilizna wierzchołkowa – pojawia się na wierzchołkach owoców, pod postacią czarnej plamy, która stopniowo się rozprzestrzenia.
Protect Garden
Fungimat AL

Fungimat AL jest to gotowy do użycia środek grzybobójczy w postaci sprayu, który stanowi mieszaninę dwóch substancji, z których jedna działa we wnętrzu rośliny, a druga chroni ją profilaktycznie od zewnątrz. Poza wygodą jaką przynosi zastosowanie Fungimatu AL dodatkową zaletą jest możliwość jego zastosowania na lekko wilgotne rośliny i także wtedy, kiedy jest chłodniej. W takich warunkach nie wszystkie środki dobrze radzą sobie ze zwalczaniem chorobotwórczych grzybów. Fungimat AL zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż, czyli mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz rdzę róży. Poza ochroną róż Fungimat AL może być stosowany także na innych roślinach ozdobnych zarówno tych uprawianych w domu, jak i w ogrodzie. W ten sposób możemy zapewnić ochronę przed różnymi mączniakami prawdziwymi, przed wszelkiego rodzaju plamistościami, a także innymi gatunkami rdzy, pojawiającymi się często na wierzbach. Fungimat AL zwalcza także niezmiernie uciążliwą rdzę malwy. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Zabiegi profilaktyczne

Zabiegi profilaktyczne są konieczne, aby zapobiec chorobom, ponieważ raz zadomowione, staną się ciężkie do wyplenienia. Dostępnych jest kilka opcji, które można zastosować pamiętając przy tym o odpowiednich dawkach i częstotliwościach stosowania zalecanych na opakowaniu:

 • Środek grzybobójczy zawierający miedź (w postaci tlenku miedzi) w formie granul o właściwościach bakteriostatycznych. Stosuje się go co 7-10 dni
 • Zastosowanie biokontrolnego środka na bazie wodorowęglanu potasu. Ten produkt jest jednocześnie środkiem grzybobójczym jak i regulatorem wzrostu roślin. Nie powinien być stosowany w odległości mniejszej niż 5 metrów od źródła wody.
 • Siarkę zwilżalną aplikuje się za pomocą sprayu po uprzednim wymieszaniu z wodą. Dla jak najlepszego efektu stosować w pogodny dzień, gdy temperatura wynosi od 21 do 25°C. Warto dodać, że zabiegi siarkowe mają również właściwości lecznicze- są skuteczne w walce z roztoczami.
 • Wzmocnić kondycję roślin można też stosując preparat Stymulator Wzrostu – Ukorzeniacz Osiryl. Roślina o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne, w tym na atak szkodników i patogenów.
 • Przed odglebowymi chorobami siewek i młodych rozsad można uchronić rośliny odkażając podłoże przed wysiewem i sadzeniem roślin do gruntu. Służy d tego preparat Magnicur Energy.

Protect Garden
Magnicur Energy

Magnicur Energy to środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami przed chorobami grzybowymi. Magnicur Energy stanowi kombinację dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji. Po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów. Środek chroni części nadziemne i korzenie. Preparat powoduje tzw. "efekt zielony", czyli stymuluje rośliny do wzrostu. System korzeniowy jest dobrze rozrośnięty i zdrowy. Dzięki temu substancje pokarmowe i woda są lepiej przyswajane, a całe rośliny większe, żywotniejsze i odporniejsze na czynniki stresowe. Jedną z groźniejszych chorób roślin ozdobnych jest fytoftoroza. Podlewanie roślin Magnicurem Energy bezpośrednio po posadzeniu zapewnia ochronę przez okres kilku tygodni. Magnicur Energy można stosować do odkażania ziemi torfowej oraz innych substratów stosowanych przy produkcji rozsady i w uprawie roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt

Środki lecznicze

Gdy pojawią się choroby trzeba użyć silniejszych środków. Choroby muszą być leczone już od pierwszych symptomów, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu.

 • Limocide to środek ochrony roślin o potrójnym działaniu, zawierający olejek eteryczny z pomarańczy, działający przeciwko insektom, roztoczom i chorobom. Środek ma wszechstronne zastosowanie – od drzew owocowych po warzywa i rośliny ozdobne. Działa szybko – już po pierwszych 2-3 godzinach od zastosowania. Z ponad 85 zarejestrowanymi zastosowaniami nie tylko działa przeciwko przędziorkom, ale zwalcza też mączniaka prawdziwego i rzekomego, pleśń, rdzę czy mszyce.
 • Choroby grzybowe można leczyć używając specjalistycznych środków przeznaczonych na konkretne problemy. Polecamy preparaty Magnicur (Energy, One-Day, Finito) oraz Fungimat.

Wnioski

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli ogrodnik pozwoli rozwijać się chorobom grzybiczym, to bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Zapobieganie poprzez proste gesty oraz stosowanie zabiegów profilaktycznych i leczniczych pozwoli ci zachować zdrowy ogród przez całe lato, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się kolorowymi kwiatami i obfitymi plonami!

Tagi

Choroby roślin

leczenie roślin

mączniak prawdziwy

mączniak rzekomy

rdza

szara pleśń

monilioza

Skuteczna

Pułapka na myszy
5 min. czytania
Share