Jak zapobiegać i rozpoznawać choroby w ogrodzie warzywnym i ozdobnym latem?

Latem upały i wilgoć sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób w ogrodzie warzywnym, sadzie i ogrodzie ozdobnym. Najlepszym sposobem walki z chorobami jest zapobieganie im, dlatego ważne jest, aby je przewidywać, oferując roślinom najlepsze warunki wzrostu, ale także wiedzieć, jak je diagnozować, aby lepiej ukierunkować zabiegi.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Choroby, które latem szaleją w ogrodzie, takie jak mączniak rzekomy, szara pleśń czy mączniak prawdziwy, są wywoływane przez mikro grzyby. Proste działania zapobiegawcze ograniczą szkody, ponieważ raz zidentyfikowane choroby są trudne do zwalczenia.
Działania zapobiegawcze:
- Roślina w złej kondycji jest bardziej wrażliwa na choroby i pasożyty. Stres hydrologiczny, nieodpowiednie podłoże, zbyt wąskie nasadzenia, a nawet niedobór lub nadmiar składników odżywczych mogą sprawić, że rośliny będą bardziej wrażliwe. Sprawdź warunki uprawy, aby skorygować parametry.
- Sadź certyfikowane odmiany odporne, takie jak, pomidory, papryka czy melony, które zaliczają się do niepodatnych na najczęściej występujące infekcje. W przypadku róż, warto skierować uwagę na odmiany z certyfikatem ADR.
- Mikro grzyby wywołujące choroby kryptogamiczne potrzebują wilgoci do rozwoju. Podlewanie powinno odbywać się tylko u podnóża roślin, a nie na liściach.
- Wykładanie ściółką gleby chroni rośliny dyniowate, pomidory i truskawki przed patogenami bytującymi w ziemi. Należy pamiętać, że wiele chorób leży uśpionych w glebie.
- Stosuj naturalne roztwory roślinne, aby zapobiec chorobom i pasożytom. Odwary z czosnku i przeciery ze skrzypu są najskuteczniejsze w zapobieganiu chorobom kryptogamicznym. Wyciąg z pokrzywy wykorzystasz do wzmocnienia roślin.
- Porażone części wycinamy i palimy, pamiętając o dezynfekcji ostrzy sekatorów pomiędzy każdą rośliną, aby nie rozprzestrzeniać chorób.
- Nigdy nie zostawiaj chorych liści ani owoców do zgnicia na ziemi.
- W sadzie usuń wszystkie chore owoce i nie pozwól, aby owoce mumifikowały się na drzewie, ponieważ są one prawdziwym rezerwuarem chorób.
Rozpoznaj główne choroby, aby lepiej ukierunkować zabiegi
- Mączniak prawdziwy – można go rozpoznać po mączystym, białym nalocie. Choroba rozwija się podczas wilgotnej pogody i wzrostu temperatury. Jest obecna na dyniach, cukiniach, ogórkach, różach i truskawkach.


Substancja aktywna - tebukonazol - zawarta w preparacie Fungimat Koncentrat wnikając do wnętrza liści ogranicza rozwój grzybów nawet w momencie, kiedy te dostały się już do wnętrza tkanek. Po przeniknięciu do roślin preparat jest odporny na zmywanie przez deszcz. Fungimat Koncentrat zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż, czyli mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz rdzę róży. Poza ochroną róż Fungimat Koncentrat może być stosowany także na innych roślinach ozdobnych zarówno tych uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami. Fungimat Koncentrat można też z powodzeniem stosować na nową bardzo groźną chorobę, jaką jest zaraza bukszpanów. Początkowo objawy występowania tego grzyba są dość niepozorne, kiedy to na liściach obserwujemy niewielkie rozszerzające się plamy. Niestety w konsekwencji silnego porażenia z czasem może dojść do zjawiska masowego opadania liści, co jest szczególnie mało estetyczne na formowanych żywopłotach. Wczesne zastosowanie środka, które umożliwia szybkie wnikanie do wnętrza liści, ogranicza ich porażenie. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.
- Mączniak rzekomy – charakterystyczne dla niego są brązowe plamy na liściach i czasami lekki białawy nalot na spodniej stronie liścia. Choroba rozprzestrzenia się na kwiaty i owoce uniemożliwiając zbiór. Występuje na pomidorach i ziemniakach.

Magnicur Energy to środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami przed chorobami grzybowymi. Magnicur Energy stanowi kombinację dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji. Po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów. Środek chroni części nadziemne i korzenie. Preparat powoduje tzw. "efekt zielony", czyli stymuluje rośliny do wzrostu. System korzeniowy jest dobrze rozrośnięty i zdrowy. Dzięki temu substancje pokarmowe i woda są lepiej przyswajane, a całe rośliny większe, żywotniejsze i odporniejsze na czynniki stresowe. Jedną z groźniejszych chorób roślin ozdobnych jest fytoftoroza. Podlewanie roślin Magnicurem Energy bezpośrednio po posadzeniu zapewnia ochronę przez okres kilku tygodni. Magnicur Energy można stosować do odkażania ziemi torfowej oraz innych substratów stosowanych przy produkcji rozsady i w uprawie roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt
- Szara pleśń – na owocach rozwija się szary, puszysty i pylącym nalot, kwiaty więdną, na liściach pojawiają się brązowe plamy a łodygi zasychają. Bardzo często atakuje truskawki, pomidory, róże.

Wiosną, gdy rośliny budzą się do życia, dobrze jest wspomóc ich rozwój zbilansowanym nawozem. Prawidłowo zastosowany zapewni roślinie dobry wzrost, soczystą zieleń oraz rozbudowany system korzeniowy. To wszystko przełoży się na piękny wygląd każdej rośliny. Naturalny nawóz 2w1 Nawóz i Ukorzeniacz marki Protect Garden zawiera kompozycję składników NPK, w odpowiednich dla wszystkich roślin proporcjach, a do uzyskania optymalnego efektu, wymagane są tylko 2 zabiegi w sezonie. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.
- Monilioza – czyli brunatna zgnilizna drzew pestkowych, atakuje i poraża głównie owocowe drzewa w sadach. Występuje w zmumifikowanych lub gnijących owocach na ziemi, ale także w ranach roślin. Rozpoczyna się porażeniem kwiatów, wskutek czego gwałtownie brunatnieją i zamierają, co prowadzi do zamierania całych gałęzi i owoców, które miękną i gniją.

- Rdza – widoczne są okrągłe pomarańczowe plamy na liściach z wypustkami na odwrocie. Choroba ta występuje na różach, ostrokrzewach, pelargonii, ale także na ziemniakach czy fasoli.

- Czarna plamistość róży – można ją rozpoznać na liściach poprzez charakterystyczne czarne plamy z żółtą otoczką. Liście w końcu opadają. Jest to bardzo częsta choroba występująca u róż.
- Sucha zgnilizna wierzchołkowa – pojawia się na wierzchołkach owoców, pod postacią czarnej plamy, która stopniowo się rozprzestrzenia.

Fungimat AL jest to gotowy do użycia środek grzybobójczy w postaci sprayu, który stanowi mieszaninę dwóch substancji, z których jedna działa we wnętrzu rośliny, a druga chroni ją profilaktycznie od zewnątrz. Poza wygodą jaką przynosi zastosowanie Fungimatu AL dodatkową zaletą jest możliwość jego zastosowania na lekko wilgotne rośliny i także wtedy, kiedy jest chłodniej. W takich warunkach nie wszystkie środki dobrze radzą sobie ze zwalczaniem chorobotwórczych grzybów. Fungimat AL zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż, czyli mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz rdzę róży. Poza ochroną róż Fungimat AL może być stosowany także na innych roślinach ozdobnych zarówno tych uprawianych w domu, jak i w ogrodzie. W ten sposób możemy zapewnić ochronę przed różnymi mączniakami prawdziwymi, przed wszelkiego rodzaju plamistościami, a także innymi gatunkami rdzy, pojawiającymi się często na wierzbach. Fungimat AL zwalcza także niezmiernie uciążliwą rdzę malwy. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.



Pułapka na komary