Marchew - soczysta rozkosz

2 min. czytania
Share

Jak sadzić i uprawiać o marchew?

Czy wiesz, że marchew nie zawsze bywała pomarańczowa? W rzeczywistości, kiedyś marchwie były białe i często mylone z rzepą. Dziś są dostępne również w kolorze żółtym, czerwonym i fioletowym. Fioletowa marchew ma wiele korzyści zdrowotnych i jest bardzo słodka. Co powiesz na uprawę jednej z tych odmian? 

Fakt: Marchew jest bogata w beta-karoten, co czyni ją antyoksydantem, spowalnia proces starzenia się skóry i poprawia jej jakość. Wzmacnia też odporność na promienie słoneczne i nadaje skórze zdrowy blask.

Uprawa

Aby marchew dobrze smakowała, zasiej ją w miejscu nasłonecznionym. Wcześniej odpowiednio przygotuj glebę: dobrze ją zdrenuj, usuń kamienie. Marchew lubi glebę lekko piaszczystą.

Marchew można wysiewać w środku zimy pod plandeką lub w tunelu, ale najlepiej wysiewać ją do gruntu od marca do co najmniej lipca.

Sadząc nasiona w rzędzie, pamiętaj aby wymieszać je z ziemią.

Pielęgnacja

Po pojawieniu się pierwszych liści można rozpocząć przerzedzanie, aby nie hamować wzrostu. Dostosuj odległości w zależności od rodzaju marchwi.

Podlewaj regularnie, aby uniknąć zbyt suchej gleby. Grab i ściółkuj, aby chronić przed chwastami.

Najgroźniejszym szkodnikiem dla marchwi jest połyśnica marchwianka. Żółtawo zabarwione larwy atakują marchew od korzeni. Dlatego w ogrodzie warzywnym niezbędna jest ściółka.

Protect Garden
Magnicur Energy

Magnicur Energy to środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami przed chorobami grzybowymi. Magnicur Energy stanowi kombinację dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji. Po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów. Środek chroni części nadziemne i korzenie. Preparat powoduje tzw. "efekt zielony", czyli stymuluje rośliny do wzrostu. System korzeniowy jest dobrze rozrośnięty i zdrowy. Dzięki temu substancje pokarmowe i woda są lepiej przyswajane, a całe rośliny większe, żywotniejsze i odporniejsze na czynniki stresowe. Jedną z groźniejszych chorób roślin ozdobnych jest fytoftoroza. Podlewanie roślin Magnicurem Energy bezpośrednio po posadzeniu zapewnia ochronę przez okres kilku tygodni. Magnicur Energy można stosować do odkażania ziemi torfowej oraz innych substratów stosowanych przy produkcji rozsady i w uprawie roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt

Zbiory

Zbiory odbywają się od lipca do listopada. Niektóre zbiory można również przeprowadzić na samym początku sezonu, w kwietniu i maju, w przypadku wczesnej marchwi.

Pamiętaj o rotacji warzyw w kolejnym sezonie, nie siej marchwi w tym samym miejscu.

Skuteczna

Pułapka na myszy
2 min. czytania
Share