Krzewy jagodowe - jak sadzić i pielęgnować?

2 min. czytania
Share

Gdy tylko nadchodzi lato, wszyscy oczekujemy na świeże truskawki, maliny, borówki, jeżyny, czerwone lub czarne porzeczki. Są one łatwe w uprawie, zajmują niewiele miejsca w ogrodzie, dlatego doskonale nadają się do małych ogrodów, niewielkich warzywniaków czy na balkony.

Owoce jagodowe należą do antyoksydantów i dostarczają nam potasu, niezbędnego dla dobrego samopoczucia, działając korzystnie na zmęczenie, układ mięśniowy, czy problemy z nadciśnieniem.

Sadzenie

Większość krzewów jagodowych sadzi się wczesną jesienią. Twoje rośliny będą mogły się wówczas dobrze ukorzenić i zapewnić dobre owoce na następny rok. Sadzonki truskawek kupione w doniczkach można posadzić wczesną wiosną.

Dla krzewów jeżynowych wybieraj glebę, która nie jest zbyt wilgotna. Krzewy malin dostosowują się do każdego rodzaju gleby i uwielbiają słońce. Jeśli chodzi o krzewy truskawek, nie tolerują one zbyt wilgotnych i wapiennych gleb. Dlatego preferują glebę gliniastą.

Zawsze wybieraj nasłonecznione miejsce z wcześniej oczyszczoną glebą. Aby uzyskać wysokiej jakości zbiory, dodaj do gleby nieco obornika.

Protect Garden
Deltam

Deltam to środek o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników gryzących i ssących w uprawach sadowniczych, warzywnych oraz roślin ozdobnych. Na roślinie działa powierzchniowo. Deltam to preparat o formulacji - olej w wodzie, co bardzo korzystnie zmienia profil ekotoksykologiczny preparatu w porównaniu do innych pyretroidów. Dzięki maleńkim kropelkom środek doskonale pokrywa powierzchnie roślin, jak również korpusy owadów. Zwiększona jest również odporność na zmywanie.  Deltam zawiera deltametrynę, która jest jedną z najszybciej działających substancji owadobójczych, zaczyna działać już po 15 min, a pełen efekt bójczy widoczny jest po 1 godzinie.  Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Pielęgnacja

Jesienią, po posadzeniu, dodaj specjalny nawóz do truskawek lub czerwonych owoców. Krzewy czerwonych jagód są bardzo wrażliwe na ataki szkodników.

Regularnie odchwaszczaj glebę i najlepiej ją ściółkuj.

Latem regularnie podlewaj unikając moczenia liści.

Możesz zastosować drobną siatkę ochronną, aby chronić swoje owoce przed ptakami lub innymi drapieżnikami.

Należy przycinać krzewy usuwając stare, uschnięte i uszkodzone gałęzie, które nie dają już owoców.

Zbiór owoców

Protect Garden
Magnicur One-Day

Magnicur One-Day to środek o działaniu kontaktowym do stosowania zapobiegawczego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych i ozdobnych. Trwała, niewidoczna powłoka preparatu znajdującego się po oprysku na powierzchni rośliny zapobiega porażeniu przez grzyba powodującego szarą pleśń. Środek najlepiej jest stosować po wystąpieniu pierwszych objawów choroby lub zapobiegawczo, jeśli pogoda (liczne opady, wilgoć) sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji. Odstępy między zabiegami powinny wynosić 7-10 dni. Magnicur One-Day nie jest toksyczny dla ludzi i środowiska naturalnego, w którym ulega szybkiemu rozpadowi. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Jagody zbiera się w miarę upływu sezonu i w zależności od potrzeb. Są one trudne do przechowywania. W zależności od gatunku można je zbierać od czerwca do października, przed pierwszymi przymrozkami.

Jagody należy zbierać powoli i ostrożnie, są delikatne, zbyt gwałtowne ruchy mogą je uszkodzić.

Żywotność roślin to na ogół 3 lata, a nawet więcej, jeśli są bardzo dobrze pielęgnowane.

Skuteczna

Pułapka na myszy
2 min. czytania
Share