Regeneracja trawnika po zimie – zasady pielęgnacji

7 min. czytania
Share
Regeneracja trawnika po zimie - tytułowa

Trawnik to często największa chluba ogrodnika. Zadbany i równy stanowi doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Po zimie rzadko wygląda jednak imponująco. Co robić, by pielęgnacja trawnika, w którą włożyliśmy serce i trud, nie poszła na marne? Jak zadbać o trawnik po zimie? Jakie zabiegi przeprowadzić wiosną, by murawa się zregenerowała i wkrótce ponownie zachwyciła soczystą zielenią? Pielęgnacja trawnika na wiosnę nie jest taka trudna!

Trawnik na wiosnę – renowacja trawnika krok po kroku

Zimowe miesiące są trudne dla wszystkich roślin – również dla traw. Wiosną może się okazać, że w murawie pojawiły się ubytki spowodowane na przykład oderwaniem darni od podłoża podczas mrozów. Jeśli na trawniku dość długo zalegał śnieg, może go dotknąć także pleśń pośniegowa. Ponadto problemem bywają krety, które są szczególnie aktywne jesienią i wiosną.

Odnawianie trawnika – pierwsze kroki

Zwykle po zimie na trawniku można dostrzec suche, żółte źdźbła w dość dużych ilościach. W pierwszej kolejności należy je wygrabić. Zalegające liście i trawa tworzą zwarty filc, który blokuje dostęp korzeniom trawy do wody i składników pokarmowych. Przyczynia się również do pojawiania się chorób grzybowych. Pozostałości można wygrabić za pomocą tradycyjnych grabi ogrodowych lub wachlarzowych. Zabieg ten dodatkowo dotleni murawę, a przy tym poprawi przepuszczalność wilgoci i nawozów. Można również wykorzystać do tego celu wertykulator, który dokładnie zbierze sfilcowaną i pożółkłą trawę oraz ułatwi trawie pobieranie substancji odżywczych.

Kolejno można docisnąć darń do podłoża, przeprowadzając wałowanie, a następnie poddać podłoże aeracji. Nakłucie podłoża pomoże napowietrzyć korzenie traw, przez co źdźbła będą lepiej rosły. W miejscach, w których powstały wyraźne ubytki, warto dosiać nieco nasion.

Dobrym zabiegiem po zimie jest także piaskowanie. Polega ono na posypaniu wypielęgnowanego wstępnie trawnika cienką warstwą piasku. Dzięki temu poprawi się struktura gleby pod darnią oraz zwiększy się jej przepuszczalność.

O czym jeszcze należy pamiętać, by odnawianie trawnika dało satysfakcjonujące efekty? Dodatkowo:

  • pozbądź się pleśni śniegowej

Choroba rozwija się szczególnie szybko i może rozprzestrzeniać się na duże powierzchnie murawy. Rozwojowi pleśni wywoływanej przez grzyba Fusarium nivale sprzyjają wilgoć i ciepło, ale przede wszystkim długie zaleganie grubej warstwy okrywy śnieżnej. Objawy choroby ukazują się zaraz po roztopach. Na trawie są widoczne białe place (nalot) z brunatnymi źdźbłami. Patogen przyczynia się do częściowego lub całkowitego zamierania trawy. Jak usunąć pleśń? Przede wszystkim należy wygrabić wszystkie porażone części darni. Usuń nie tylko połać, lecz także fragment gleby pod nią. Pomocne będą także wertykulacja i aeracja oraz opryski środkami grzybobójczymi1;

  • usuń kretowiska i zablokuj pojawianie się nowych kopców

Zadbaj o to, by powierzchnia trawnika była wyrównana. Rozgarnij kopce i dosiej trawę w pustych miejscach, zaraz po wzruszeniu gleby i ubiciu jej. Jeżeli na murawie często wiosną pojawiają się krety, pomyśl o ich humanitarnej eliminacji. Możesz zastosować specjalne pułapki;

  • wysiej trawę w pustych przestrzeniach

Łyse placki na trawniku szpecą go i mogą osłabiać całą darń, powodując jej rozluźnianie. Wolne przestrzenie ubij i napowietrz, a następnie wysiej na nich trawę. Nasiona możesz pokryć cienką warstwą torfu i następnie nawilżyć go.

Regeneracja trawnika po zimie: podlewanie

Nie można zapomnieć również o podlewaniu – trawa potrzebuje dużych ilości wody, aby równomiernie rosnąć i ładnie się wybarwiać. Długotrwała susza może powodować żółknięcie źdźbeł, a nawet ich zasychanie. Murawę możesz podlewać ręcznie lub zamontować specjalny system automatycznego nawadniania (szczególnie przydatny na dużych areałach).

Trawę nawilżaj rano lub wczesnym wieczorem, by zdążyła obeschnąć przed nocą. Nigdy nie podlewaj darni w południe, szczególnie podczas upałów.

Nawożenie trawnika na wiosnę

Już od wczesnej wiosny powinno się również stosować nawozy. Idealnym środkiem do murawy jest np. Nawóz Regeneracja i Silny Wzrost. Dzięki optymalnemu składowi szybko pobudzi trawę do wzrostu, poprawi jej wybarwienie i – co ważne – wzmocni odporność murawy na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, jak okresowe przymrozki czy susza. Nawóz jest bardzo prosty w aplikacji – wystarczy rozsypać go cienką warstwą na powierzchni trawnika, a później obficie polać wodą. Dla uzyskania optymalnych efektów, warto stosować go 3 razy w sezonie.

Inną ciekawą propozycją (doskonałą dla osób, którzy chcą być bardziej eko) jest Nawóz Uniwersalny Naturalne Odżywienie. To nawóz mineralno-organiczny naturalnego pochodzenia stanowiący uniwersalną mieszankę substancji odżywczych dla każdego rodzaju trawnika. Jest dostępny w dwóch wariantach: 3,5 kg (na ok. 88m2 trawnika) oraz 15 kg (na 375 m2 trawnika).

Co istotne, Nawóz Uniwerslany Naturalne Odżywienie działa do 100 dni, dlatego nie trzeba pamiętać o częstych zabiegach nawożenia. Zastosowany wczesną wiosną zapewni źdźbłom niezbędne składniki odżywcze aż do lata. Co więcej, jest wygodny w aplikacji, bezwonny i całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Możesz więc spokojnie pozwolić dzieciom czy domowym pupilom na zabawę w ogrodzie zaraz po rozpuszczeniu się granulek.

Kiedy stosować nawóz po zimie? Pierwsze nawożenie trawnika na wiosnę możesz rozpocząć już pod koniec lutego, o ile warunki pogodowe będą to umożliwiały – temperatura powietrza musi przekraczać 10°. Pamiętaj jednak, że trawnik musi być uprzednio przygotowany – oczyszczony z pleśni, pozostałości roślinnych i kretowisk, wyrównany, a także napowietrzony.  Nawóz Uniwersalny Naturalne Odżywienie wpłynie pozytywnie nie tylko na samą darń, lecz także na strukturę gleby, zapewniając szybkie i długotrwałe działanie.

Należy także pamiętać o wapnowaniu trawnika, szczególnie w miejscach cienistych, w których gleba często ma kwaśny odcień i pokrywa się mchem. Dlaczego powinno się wykonywać ten zabieg? Ponieważ kwasowy odcień gleby utrudnia przyswajalnie składników pokarmowych przez trawę – nawożenie takiego podłoża nie ma większego sensu. Jest jednak produkt, który jednocześnie pozbędzie się mchu, podwyższy pH gleby oraz wpłynie na rozkrzewienie się darni. Nawóz Anty Mech i Pro-Zagęszczenie Protect Garden wyróżnia się specjalną formułą z optymalnie dobranymi składnikami odżywczymi, w tym tlenkiem wapnia.

Przeczytaj nasz artykuł >>> Jak zwalczyć mrówki na tarasach i patiach?

Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie

Pierwsze koszenie po zimie można przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 6 cm. Dzięki temu powinna jeszcze ładniej się zagęścić. Należy pamiętać, by nie przycinać jej za bardzo, a kolejne zabiegi jej koszenia wykonywać regularnie przez cały sezon. Dzięki temu szybko się zregeneruje. Wiosna to również odpowiedni czas na sprawdzenie stanu kosiarki – należy używać tylko w pełni sprawnego sprzętu z ostrymi nożami, które nie będą szarpać trawy.

Regeneracja trawy to także jej regularne odchwaszczanie

Odnawianie trawnika po zimie to czaso- i pracochłonne zajęcie, które obejmuje wiele zabiegów. To nie tylko koszenie, nawożenie, oczyszczanie czy wertykulacja. Należy także pamiętać o systematycznym usuwaniu chwastów. Zaczną pojawiać się już na początku wiosny, nawet po pierwszych roztopach.

Przeważnie odchwaszczanie należy wykonywać ręcznie. Można też sięgać po herbicydy, ale tylko w przypadku zarejestrowanych chwastów (wybranych gatunków). Pośród źdźbeł mogą pojawiać się także dzikie gatunki trawy, których nie wyeliminuje się za pomocą środka chemicznego – należą do tej samej rodziny, co trawy użytkowe. W tym przypadku pozostaje rekultywacja ręczna – za pomocą pikulców czy rurkołopatki.

Na trawniku mogą pojawiać się między innymi mniszek lekarski, stokrotka polna, perz, krwawnik pospolity, koniczyna, chwastnica, babka lancetowata, skrzyp czy rdest polny.

Bibliografia

  1. https://poradnikogrodniczy.pl/plesn-sniegowa-na-trawniku-zwalczanie.php

Tagi

trawnik

nawożenie trawnika

podlewanie trawnika

pielęgnacja trawnika

jak dbać o trawnik

Skuteczna

Pułapka na myszy
7 min. czytania
Share