Mrówki włażące na liść - tytułowa

Taras i przydomowy ogród to chluba niejednego posiadacza własnego kawałka zieleni. Starannie przystrzyżona trawa, zadbane krzewy i pięknie kwitnące kwiaty zachęcają do błogiego relaksu. Zdarza się jednak, że tę idyllę psują wędrujące po tarasie mrówki, które panoszą się w każdym niemal zakątku ogrodu. Czy można coś w tej sytuacji zrobić? Czy istnieje sposób na mrówki w ogrodzie, dzięki któremu szybko i skutecznie można pozbyć się niechcianych lokatorów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Mrówki – mały, ale zawzięty wróg ogrodników

Mrówki obecne są niemal wszędzie. Zazwyczaj nie kojarzą się nam ze szkodnikami. Nic w tym dziwnego. Potrafią przecież skutecznie pomagać w neutralizacji larw niektórych owadów czy zapylaniu wielu roślin, przenosząc pyłek. Gdy jednak niezrażone niczym mrówki zaglądają do wnętrza domu lub na taras, czas zareagować. Aby wygrać tę bitwę, warto dobrze poznać wroga.

Mrówki to bardzo pospolite owady, które podziwiać możemy za ich niebywałą organizację. Żyją w dużych społecznościach, w których każdy osobnik ma wyznaczone zadanie i skrupulatnie je realizuje. Na czele całego mrowiska stoi królowa, która jest matką dla wszystkich owadów zamieszkujących dane gniazdo. Podległe jej robotnice, należące najczęściej do jednego bądź dwóch pokoleń, zdobywają jedzenie i troszczą się o potomstwo, broniąc do niego dostępu drapieżnikom1.

Ich mrowiska mają najczęściej formę kopców o różnej średnicy i wysokości oraz płaskich gniazd kryjących pod ziemią skomplikowany system wielu korytarzy i jam. Owady te żywią się zarówno pokarmem pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.

Najpopularniejsze gatunki występujące w naszym kraju to:

  • gmachówka
  • murawka darniowa
  • hurtnica2

Niektóre z gatunków mrówek wydzielają jad i mogą boleśnie kąsać ludzi.

Mrówki w ogrodzie – w jaki sposób zagrażają ogrodowi?

Pomimo wszelkich atutów tych niedużych owadów zdarza się, że pełnią one w naszym ogrodzie rolę szkodnika. Ich mrowiska zasiedlane są przez duże rzesze osobników, które bez skrępowania rozprzestrzeniają się po tarasach, chodnikach, a nawet wnętrzach domu.

Mrówki i mszyce

Nikt z nas nie lubi, gdy na liściach jego pięknych, starannie wypielęgnowanych roślin pojawiają się mszyce. Te niezbyt przyjemne owady w mig potrafią zmienić silny krzew czy kwiat w nieestetycznie wyglądający okaz.

Co wspólnego ze sobą mają mszyce i mrówki? Możemy dostrzec panujący między nimi mutualizm, czyli pewną formę symbiozy. Dzielne i waleczne mrówki skutecznie bronią mszyc przed atakami innych drapieżników. Dlatego też mszyce można często spotkać nieopodal mrowisk. Mrówki nie ochraniają jednak swoich przyjaciół bezinteresownie. Spadź wytwarzana przez mszyce jest dla nich niezwykłym przysmakiem.

Gdy na tarasie znajduje się wiele mrowisk, możemy spodziewać się wizyty również mniej pożytecznych mszyc3.

Mrowisko – istota problemu

Jak wspomnieliśmy wyżej, gniazda mrówek przypominają niezliczone labirynty podziemnych korytarzy. Owady te, budując swoje mrowiska, często mają wpływ na otoczenie

Drążenie przejść w ziemi wpływa na wilgotność gleby. Naruszona w ten sposób jest bowiem suchsza, a to ma niekorzystny wpływ na dobrostan rosnących w niej drzew, krzewów i kwiatów.

Mrówki nie ograniczają się jednak do budowania swoich fortec w ziemi. Z chęcią dziurawią także korzenie i bulwy roślin oraz odkrywają je, narażając te najwrażliwsze części na negatywne działanie czynników zewnętrznych.

Także drewniane elementy architektoniczne nie są bezpieczne w towarzystwie mrówek. Upodobały sobie one elewacje, tarasy czy ścieżki z tego naturalnego surowca, by budować solidne i bezpieczne gniazda. Wydrążone podczas tego procesu otwory osłabiają strukturę drewna i przyczyniają się do jego szybszego niszczenia.

Mrówki w domu

Gdy mrówki pojawiają się na naszym tarasie, niewiele potrzeba, by zaczęły zaglądać także do wnętrza domu. Nie ma nic przyjemnego w obserwowaniu pochodu tych owadów zmierzających wprost do kuchni. To właśnie znajdujące się tam produkty spożywcze stanowią główny cel tych wizyt. 

Obecność mrówek w okolicach naszego jedzenia to nie tylko problem natury higienicznej. Bywa, że owady, które dostaną się do żywności, stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. W wyniku przeprowadzonych przez mikrobiologów badań okazało się, iż w naruszonych przez mrówki produktach znajdują się patogenne mikroorganizmy. 

Co pozostawiają po sobie mrówki?

  • drożdże i pleśnie
  • bakterie kałowe
  • salmonellę
  • listerię

Nie ma więc wątpliwości, że owady te mogą skazić żywność i wodę, narażając na szwank ludzkie zdrowie4.

Jak wytępić mrówki w ogrodzie naturalnie?

Chcąc pozbyć się niechcianych lokatorów z ogrodu, można sięgnąć po rozwiązania  naturalne – znane od wieków. Ich skuteczność nie jest potwierdzona badaniami naukowymi, niemniej przy  mniejszej liczbie mrówek można po nie sięgnąć.

Przede wszystkim naturalne metody usuwania tych owadów opierają się na sadzeniu w pobliżu ich występowania roślin odstraszających. Wśród tych najpopularniejszych są:

  • lawenda
  • czosnek
  • tymianek
  • majeranek
  • nagietek
  • bazylia
  • rozmaryn
  • wrotycz
  • mięta 
  • pokrzywa5

Pięknie pachnące rośliny nie tylko wspomogą walkę z mrówkami, lecz także mogą stać się prawdziwą ozdobą rabaty.

Jak zwalczyć mrówki na tarasie?

Gdy usuwanie mrówek to prawdziwie mrówcza praca, warto sięgnąć po skuteczniejsze rozwiązania. Jednym z najlepszych sposobów, by pozbyć się tych drobnych owadów, jest zastosowanie preparatu, którego składnikiem aktywnym jest Imidaklopryd. Ta neuroaktywna dla owadów substancja skutecznie radzi sobie z tępieniem szkodników, które odporne są na inne insektycydy, a jednocześnie nie jest silnie toksyczna dla ssaków, ryb i ptaków6.

Skutecznym i łatwym w użyciu preparatem, którego głównym orężem w walce z mrówkami jest właśnie Imidaklopryd, jest granulat Fastion. Pomaga pozbyć się szkodników, które zasiedliły okolice budynków. Dzięki zawartości specjalnych dodatków smakowych mrówki są wabione do preparatu, który następnie transportują  wprost do mrowiska, co przyczynia się do usunięcia także tych osobników, które nie opuszczają gniazda. Gorzkie w smaku substancje odstraszają natomiast inne zwierzęta, by nie spożyły one przypadkiem tego insektycydu. 

Zalety granulatu Fastion - infografika

Bibliografia

  1. https://rcin.org.pl/Content/115148/PDF/KR038_97502_r2002_CzLZ-Skibinska-45-47.pdfa
  2. https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/mrowki-w-ogrodzie-i-na-dzialce-jak-skutecznie-zwalczyc-mrowki-w-ogrodzie-aa-hZ9h-AuYS-ZfU6.html
  3. https://link.springer.com/article/10.1007/s002650000303
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6604928/
  5. https://gardeneo.pl/mrowki-w-ogrodzie
  6. http://www.progress.plantprotection.pl/download.php?ma_id=3951