Mączniak rzekomy ogórków gruntowych

4 min. czytania
Share

Pozyskiwanie własnych owoców i warzyw stało się nie tylko ogrodniczym hobby, ale czasem wręcz koniecznością. Uprawiając własny ogródek warzywny, wiemy co stosujemy do jego ochrony, a przez to czujemy się bezpieczniej i jemy zdrowiej.  

Ogórek gruntowy, obok pomidorów, często gości w ogrodach działkowych. Zdrowe i jędrne ogórki gruntowe stanowią smakowitą przekąskę, dodatek do sałatek, albo podstawę do dalszego przetwórstwa.  

Co atakuje ogórki gruntowe?

Jedną z najczęściej występujących chorób, która dotyka uprawy ogórków gruntowych, jest mączniak rzekomy, zwany też mączniakiem roślin dyniowatych i jak sama nazwa informuje, choroba ta dotyka oprócz ogórków, również uprawy dyni, cukinii czy kabaczków. Mączniak rzekomy wywoływany jest przez lęgniowce. To organizmy grzybopodobne, które porażają zarówno nadziemne, jak i podziemne części roślin. Gdy mączniak zaatakuje nasze uprawy, a jego objawy zaczynają być bardzo widoczne, oznacza to, że choroba jest już bardzo rozwinięta.  

Jak wygląda mączniak na ogórkach?

Na górnej stronie liści można zaobserwować nieregularne, zmieniające kolor plamy. Początkowo są one nieco przezroczyste, z czasem żółkną, aby na koniec przybrać barwę brązową. Ponieważ plamy ograniczone są przez nerwy liścia, tworzone przez nie wzory układają się w mozaikę.

Z kolei na dolnej stronie liści występuje biały lub szarobiały nalot, który z czasem ciemnieje. Silnie porażone liście zamierają, a choroba przenosi się na inne części rośliny. Porażone uprawy dają mniejszą ilość warzyw a nawet całkowicie zamierają.  

Kiedy mączniak atakuje ogórki?

Objawy choroby najczęściej obserwujemy w drugiej połowie lipca. Wynika to z faktu, że choroba bardzo długo rozwija się w ukryciu. Sprzyja jej wilgotna, deszczowa i wietrzna pogoda. Wtedy, razem z wiatrem, zarodniki potrafią przenosić się na duże odległości.

Również chłodne noce z temperaturą około 15°C i ciepłe dni (20-25°C) przyspieszają rozwój mączniaka rzekomego. 

Przeczytaj także:Jak zapobiegać i rozpoznawać choroby w ogrodzie warzywnym i ozdobnym latem? – Seezon PL

Co stosować na mączniaka rzekomego?

W walce z chorobą pomogą nam środki ochrony roślin i preparaty działające w sposób mechaniczny. Czym bardziej rozwinięta choroba, tym silniejszy środek powinniśmy zastosować. Jeżeli objawy są jeszcze mało widoczne, albo ich nasilenie nie jest duże, możemy sięgnąć po produkty pochodzenia naturalnego, na przykład zawierające 6% olejek pomarańczowy (preparaty Limocide). Gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, trzeba sięgnąć po silniejszy środek.

Jednym z najskuteczniejszych jest Magnicur Finito, który zawiera dwie substancje czynne, przez co działa leczniczo, wyniszczająco na patogeny i zapobiegawczo. Silnie ogranicza zarodnikowanie i działa w szerokim zakresie temperatur, czyli właśnie w warunkach, w jakich najlepiej czuje się mączniak. Preparat po wyschnięciu, jest odporny na warunki atmosferyczne (nie zmyje go deszcz, ani nie szkodzą mu promienie słoneczne). 

Protect Garden Natura
Limocide

Limocide Rośliny Ozdobne, Owoce, Warzywa to nowość w ofercie SBM wychodząca naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. To preparat czerpiący swoje działanie z natury – substancją czynną jest 6% olejek pomarańczowy.  Limocide Rośliny Ozdobne, Owoce, Warzywa występuje w postaci koncentratu do rozcieńczania wodą i służy do ochrony roślin przed szkodnikami, w tym przędziorkami i chorobami grzybowymi uprawianych w gruncie i pod osłonami wybranych warzyw oraz krzewów i drzew owocowych, róż i innych roślin ozdobnych.  Preparat zwalcza:  •    szkodniki: mszyce, skoczki, miodówki, mączliki, wciornastki, przędziorki, szpeciele, pilśniowca winoroślowego •    choroby grzybowe: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, rdza, bielik krzyżowych. Limocide to doskonałe rozwiązanie dla każdego ogrodnika. Ze względu na szerokie spektrum działania, nie trzeba martwić się diagnozą, co atakuje daną roślinę. Wystarczy zastosować Limocide.  Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Protect Garden
Magnicur Finito

Magnicur Finito to środek grzybobójczy przeznaczony do zwalczania zarazy ziemniaka oraz mączniaków rzekomych. Preparat dzięki właściwościom systemiczno-wgłębnym w pełni chroni liście, łodygi, bulwy i nowe przyrosty; może być stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie. Charakteryzuje się bardzo skutecznym działaniem antysporulacyjnym - hamującym zarodnikowanie i rozprzestrzenianie się zarazy ziemniaka. Magnicur Finito po wyschnięciu na powierzchni liścia, pozostaje odporny na zmycie przez deszcz. Pobieranie jest jednakowo efektywne w niskich i wysokich temperaturach, a fluopikolid jest bardzo stabilny i odporny na fotodegradację nawet przy silnym nasłonecznieniu. Magnicur Finito może być stosowany od początku intensywnego wzrostu części nadziemnych aż do fazy początku zasychania naci. Wyjątkowo skutecznie zwalcza agresywne typy zarazy ziemniaka. Działa zapobiegawczo, leczniczo i wyniszczająco. Preparat ma doskonały profil toksykologiczny i ekotoksykologiczny, a także wykazuje długotrwały, niespotykany dotychczas efekt ochrony. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Jak zapobiegać chorobom ogórków?

Czy możemy zapobiec mączniakowi rzekomemu? Prawdopodobnie nie, ale możemy spróbować ograniczyć jego występowanie. Oto kilka zasad, które pomogą nam otrzymać zdrowe plony: 

  1. Uprawiaj odmiany ogórka odporne na mączniaka (na przykład wybieraj spośród odmian: Ares F1, Reja F1, Ozyrys F1, Zefir F1, Edyp F1, Ibis F1, Ikar F1) 
  1. Nie mocz liści podczas podlewania 
  1. Rośliny sadź w większych odległościach od siebie, aby po deszczu szybko wysychały  
  1. Stosuj płodozmian – nie uprawiaj roślin dyniowatych na tym samym miejscu przez co najmniej 4 lata  
  1. Porażone części roślin spalaj, albo wyrzucaj do śmieci zmieszanych. Nie wrzucaj ich do kompostownika lub odpadów BIO 
  1. Poprawiaj kondycję roślin poprzez stosowanie nawozów, szczególnie organicznych, z których roślina wolniej, ale dłużej przyswaja składniki odżywcze. 

Tagi

uprawa ogórka

mączysty nalot

mączniak rzekomy

choroby grzybowe

mączniak rzekomy ogórków gruntowych

rozwój mączniaka

ogórki gruntowe

ogórek gruntowy

jak rozpoznać mączniaka rzekomego

mączniak rzekomy warzyw

co atakuje ogórki gruntowe

choroby ogórków gruntowych

jak wygląda mączniak

Skuteczna

Pułapka na myszy
4 min. czytania
Share