Marzeniem każdego amatora ogrodnictwa jest ogród, którego pielęgnacja wymaga możliwie najmniejszej ilości zachodu. Długotrwałe choroby roślin i irytujące szkodniki czasami uniemożliwiają osiągnięcie tego celu. Wystarczy jednak trochę wiedzy i odpowiednie środki, aby choroby i szkodniki miały możliwie najmniej okazji na zaatakowanie naszych roślin.

Na etapie planowania doświadczony ogrodnik zaczyna od przeanalizowania warunków panujących w ogrodzie. Jakie właściwości ma gleba? Jakie jest nasłonecznienie? Czy dane miejsce jest przewiewne? Czy często występuje zwiększona wilgotność? Po przeanalizowaniu czynników wpływających na daną lokalizację trzeba dobrać do niej odpowiednie rośliny i odmiany, które będą się dobrze czuły w naszym ogrodzie. Niezależnie od tego, czy kupujemy nasiona czy rośliny w doniczkach, powinniśmy postawić na rozsądna jakość. Zwracajmy uwagę nie tylko na kwiaty, lecz również na zdrowe liście. Przyjrzyjmy się też korzeniom. To dobre źródło informacji na temat jakości roślin.

Cel: silne i odporne rośliny

Po wybraniu odpowiedniej rośliny do przydomowego ogródka powinniśmy skoncentrować się na jej odpowiedniej pielęgnacji i dostarczeniu jej właściwej ilości substancji odżywczych. Odpowiednie nawożenie odgrywa tutaj kluczową rolę, ponieważ jedynie dobrze odżywione rośliny są w stanie obronić się możliwie najskuteczniej przed szkodnikami i chorobami. Rośliny niemające dostępu do odpowiednich składników odżywczych często wykazują się niską odpornością na szkodniki i choroby grzybicze. Oprócz dobrego nawozu w walce ze szkodnikami i chorobami ogrodnik może wesprzeć swoje rośliny również środkami wzmacniającymi. Bardzo istotne: zabiegi uprawowe takie jak odpowiednie przycinanie roślin, odwracanie gleby, wspieranie pożytecznych organizmów lub zabiegi higieniczne również mogą znacznie przyczynić się do zdrowia roślin. 

Środki ochrony roślin jako element zintegrowanego podejścia do zwalczania szkodników

Istnieje wiele niechemicznych środków zwalczania szkodników, które można zastosować w przypadku wystąpienia szkód. W Internecie można zamówić różne pożyteczne owady (np. drapieżne roztocza) do zwalczania określonych szkodników. Lepy, siatki ochronne i folie ściółkujące to przykłady czysto mechanicznych środków zwalczania chwastów i szkodników. Pułapki feromonowe i lepy to użyteczne narzędzia, które pozwalają na wykrycie początkowego stadium infestacji w samą porę, aby podjąć odpowiednie i ukierunkowane środki zapobiegawcze.
Pomimo wszystkich analiz, przygotowań i wysiłków wystąpieniu szkodników i chorób nie zawsze można zapobiec w stu procentach. Dlatego też stosowanie pestycydów stanowi nieodłączną część zintegrowanego zwalczania szkodników. Nietypowe warunki pogodowe i inne warunki zewnętrzne mogą prowadzić do wystąpienia nietypowych problemów. W takiej sytuacji zastosowanie klasycznych pestycydów jest często skutecznym sposobem ocalenia roślin przed szkodnikami i chorobami grzybiczymi.

„Ogrodnictwo – w harmonii z naturą!”

Co należy uwzględnić, jeżeli chodzi o ochronę roślin takich jak np. hortensje?

  • Miejsce: w półcieniu, przewiewne, bogate w substancje odżywcze, pozwalające na głębokie zakorzenienie
  • Wybór roślin: odmiany silne i odporne
  • Pielęgnacja i nawożenie: kompensacyjne, regularne podlewanie
  • Środki związane z uprawą: przycinanie zwiędłych i martwych części roślin
  • Ochrona roślin: klasyczne środki ochrony roślin
  • Środki wzmacniające: zapobieganie infestacji szkodników i chorobom grzybiczych za pomocą środków wzmacniających rośliny