Jak zbierać i przechowywać nasiona kwiatów i warzyw?
Zbiór nasion w ogrodzie warzywnym i ozdobnym pozwala zachować je do następnego roku do wysiewu. To nie tylko ekonomiczne podejście, ale też możliwość zachowania konkretnego gatunku, który trudno znaleźć na rynku. W ten sposób promujemy bioróżnorodność, możemy wymienić się na nasiona z sąsiadami, czy po prostu podzielić się swoimi roślinami.
Korzyści wynikające ze zbierania nasion
- Zachowanie specjalnych odmian, takich jak stare i zapomniane warzywa lub rzadkie kwiaty.
- Możliwość wymiany się nasionami z innymi ogrodnikami, aby uzyskać nowe gatunki lub podzielenia się nimi z pasjonatami, aby stworzyć nowe odmiany.
- Zbieranie nasion pozwala na kontrole ilości roślin w ogrodzie. W kolejnym roku siejemy rośliny tylko tam, gdzie chcemy, aby rosły. Jeśli nasiona zostaną pozostawione do naturalnego rozprzestrzeniania się, mogą wykiełkować w miejscach ogrodu, gdzie ten rodzaj roślin nie jest przez Ciebie pożądany.
Jakie nasiona zbierać?
Nasiona, szczególnie te, które pochodzą z odmian hybrydowych, mogą Cię niekiedy zaskoczyć i wydać plony, które wyglądają nieco inaczej niż roślina macierzysta. Niemalże wszystkie nasiona kwiatów i warzyw można zbierać z wyjątkiem kilku odmian:
- Niektóre rośliny są pozbawione możliwości tworzenia wartościowych nasion, zwłaszcza te z mieszańców F1, więc nie ma potrzeby ich zbierać.
- Nie należy zbierać nasion, które są jeszcze zielone, ponieważ nie będą kiełkować. Należy zbierać tylko dojrzałe nasiona.
- Nigdy nie zbieraj nasion z chorych roślin, niektóre choroby pozostają uśpione w nasionach.
Kiedy zbierać nasiona w ogrodzie?
- Pod koniec lata ogród oferuje mnóstwo nasion, których szkoda byłoby nie zachować. Zbieraj nasiona tylko przy suchej pogodzie, w miarę możliwości późnym popołudniem, gdy wilgotność powietrza jest najmniejsza.
- Zbieraj nasiona, gdy są w pełni dojrzałe, poznasz to po tym, że okrywa nasienna jest sucha i zaczyna się otwierać.
- Jeśli to możliwe, zbieraj nasiona w czasie wschodzącego księżyca, ponieważ tak zebrane nasiona lepiej się przechowują.
Jak zbierać nasiona?
- Przygotuj wcześniej materiały, w których będziesz przechowywać nasiona, oraz coś do ich opisania (koperty, długopis, papier chłonny, koszyk).
- Suche nasiona (cynia, goździki, aksamitki, kosmosy) zbieraj bezpośrednio do kopert, wsuwając je do środka. Zanotuj datę i nazwę gatunku, zanim zapomnisz.
- W przypadku nasion dyniowatych, takich jak pomidory, melony czy cukinie, należy umyć nasiona i pozostawić je do wyschnięcia na chłonnym papierze. Przed przechowywaniem poczekaj, aż naprawdę wyschną.
Wskazówka: Aby zapobiec chorobom grzybiczym, dodaj do przechowywanych nasion trochę węgla drzewnego w proszku.
Jak przechowywać nasiona?
Aby zachować siłę kiełkowania, nasiona muszą być przechowywane w dobrych warunkach.
Gdzie przechowywać nasiona?
- Nasiona należy przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym, chłodnym i ciemnym miejscu. Nasiona wielu gatunków potrzebują kilku tygodni w chłodzie, zanim znajdą się w odpowiednich warunkach do kiełkowania
- Unikaj przechowywania nasion w szafie z płyty wiórowej, ponieważ uwalniany przez ten materiał formaldehyd blokuje kiełkowanie.
Jak przechowywać nasiona?
- Umieść nasiona w papierowych kopertach lub w małych specjalnych torebkach. Można je również zawinąć w bibułę lub papier.
- Opakowania po tabletkach ze specjalnym osuszaczem dołączonym do zakrętki stanowią doskonałe pojemniki do przechowywania drobnych nasion.
- Dla większych nasion (groch, fasola, soczewica itp.) wybierz drewniane lub kartonowe pudełka lub nieszkliwione gliniane doniczki z korkiem.
- Unikaj szklanych lub metalowych pojemników, które zatrzymują wilgoć i nie mają wentylacji.
Jak wykorzystać nasiona w następnym roku?
Nasiona zebrane w ogrodzie można wykorzystać dokładnie tak samo jak te ze sklepu, przestrzegając okresów i technik siewu dla poszczególnych gatunków.
12-godzinne moczenie w ciepłej wodzie jest konieczne w przypadku nasion, które kiełkują z trudem, jak np. pietruszka.
Niektóre duże nasiona lub pestki mają grubą otoczkę, która z czasem ulega zniszczeniu pod wpływem zimowych warunków panujących w przyrodzie. Warstwowanie odtworzy te warunki. Technika ta polega na umieszczaniu ich warstwami w słojach wypełnionych wilgotnym piaskiem, pozostawionych na zewnątrz od północnej strony. Słoiki powinny być przykryte drucianą siatką, aby uniemożliwić gryzoniom znalezienie źródła pożywienia.
Wskazówka: Zbieranie nasion to dobra zabawa dla dzieci, której warto jest poświęcić czas. W ten sposób możemy je zaangażować w proces siewu i zapoznać z naturalnym cyklem życia roślin. Zebrane, wysuszone, skatalogowane i prawidłowo przechowywane nasiona zostaną wykorzystane w następnym roku do uzyskania zdrowych i pięknych roślin. Łatwe i magiczne zarazem!
Magnicur Energy to środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami przed chorobami grzybowymi. Magnicur Energy stanowi kombinację dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji. Po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów. Środek chroni części nadziemne i korzenie. Preparat powoduje tzw. "efekt zielony", czyli stymuluje rośliny do wzrostu. System korzeniowy jest dobrze rozrośnięty i zdrowy. Dzięki temu substancje pokarmowe i woda są lepiej przyswajane, a całe rośliny większe, żywotniejsze i odporniejsze na czynniki stresowe. Jedną z groźniejszych chorób roślin ozdobnych jest fytoftoroza. Podlewanie roślin Magnicurem Energy bezpośrednio po posadzeniu zapewnia ochronę przez okres kilku tygodni. Magnicur Energy można stosować do odkażania ziemi torfowej oraz innych substratów stosowanych przy produkcji rozsady i w uprawie roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt
Pułapka na myszy