Zadbaj o swoje bukszpany

2 min. czytania
Share

Bukszpany to cenne dla ogrodu rośliny. Są długowieczne, zielone o każdej porze roku, dają się dowolnie formować i są mało podatne na szkodniki i choroby. Nic dziwnego, że od wieków bukszpany stanowią podstawę klombów i niskich żywopłotów.

Niestety wraz z coraz szerszym importem egzotycznych roślin oraz ociepleniem klimatu pojawił się nowy gatunek szkodnika, który od kilku lat atakuje bukszpany pożerając jego liście. Ćma bukszpanowa przywędrowała do Polski z Azji wraz z importowanymi stamtąd roślinami i innymi towarami.

Choć nie jest to endemiczny gatunek, znalazł on w Polsce idealne warunki do rozwoju: sprzyjająca pogoda, dostępne pożywienie, a przede wszystkim brak naturalnych wrogów. Charakterystyczne dla tego gatunku są toksyny w skórze, które czynią go niejadalnymi dla ptaków i innych owadów. Z tych właśnie powodów owad rozprzestrzenia się w niebywałym tempie.

Ćma składa jaja na spodniej stronie liści bukszpanu. Jaja znajdują się tylko i wyłącznie na zielonych, i niezaatakowanych przez gąsienice liściach. Kleista maź pozwala na utrzymanie jaj, przez co nawet silny wiatr i ulewy nie są w stanie ich zmyć.

Ćma bukszpanowa jest aktywna już od wczesnej wiosny do listopada. Jej cykl życiowy wynosi około 45 dni. Może się zdarzyć, że w ciągu roku pojawią się 3 lub więcej pokoleń. Szczególnie jeśli krzewy zostaną zasiedlone przez pierwsze pokolenie gąsienic z poprzedniego roku już w marcu.

Jak monitorować obecność szkodników i zwalczać je?

Od początku wiosny należy dokładnie monitorować swoje bukszpany zwracając szczególną uwagę na spodnią stronę liści krzewu, aby upewnić się, że nie ma na nich gąsienic, które wylęgły się z jaj. W celu zwalczania tego stadium owadów należy zastosować specjalny środek owadobójczy przeznaczony do tego celu (np. Deltam AL, zwalczający gąsienice motyli).

Monitorowanie bukszpanów ułatwi zastosowanie pułapek feromonowych.

Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową

Pułapka wabi i odławia dorosłe samce ćmy bukszpanowej i jest przeznaczona do precyzyjnego monitorowania obecności szkodnika. Jeśli ćmy zostaną złapane w pułapkę, to po około tygodniu można zastosować odpowiedni środek ochrony roślin.

Protect Garden Natura
Pułapka na ćmę bukszpanową

Pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową wabi i odławia dorosłe samce ćmy bukszpanowej. Pułapka przeznaczona jest do precyzyjnego monitorowania obecności szkodnika. Jeśli ćmy zostaną złapane w pułapkę, to po około tygodniu można zastosować odpowiedni środek ochrony roślin (na przykład Deltam AL).  Pułapka jest wysoce selektywna, nie wabi ani nie odławia innych owadów. Nie stanowi zagrożenia dla owadów pożytecznych i ptaków. Pułapkę można wielokrotnie używać w kolejnych sezonach ogrodniczych, korzystając z uzupełniającej strzykawki feromonowej na ćmę bukszpanową.  W opakowaniu znajduje się 1 pułapka wielokrotnego użytku oraz dwie strzykawki z feromonami. Poczas składania pułapki, pojemiki dozujące należy wypełnić zawartością jednej strzykawki. Feromony w górnym dozowniku wabią osobniki dorosłe ćmy bukszpanowej z obszaru 180 m². Feromony w dolnym dozowniku powodują, że ćmy wchodzą do wnetrza pułapki przez lejek i nie mogą się wydostać z powrotem na zewnątrz.  Pułapkę należy monitorować i usuwać z niej owady 2 x w tygodniu. Po około 3 miesiącach należy uzupełnić pojemniczki z żelem feromonowym korzystając z drugiej strzykawki dołączonej do opakowania. Ćma bukszpanowa jest aktywna już od wczesnej wiosny do listopada. Jej cykl życiowy wynosi około 45 dni. Może się zdarzyć, że w ciągu roku pojawią się 3 lub więcej pokoleń. Jeśli krzewy zostaną zasiedlone przez pierwsze pokolenie gąsienic z poprzedniego roku już w marcu, należy je dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim środkiem ochrony roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

2 min. czytania
Share