Kolonie mrówek zwabione przez owoce i słodkości pozostawione na stole w ogrodzie, mogą szukać miejsc do zamieszkania wokół naszych domów. Najczęściej tworzą mrowiska pod płytami tarasowymi. W skrajnych przypadkach mogą nawet wmaszerować nam do mieszkań przez drzwi do ogrodu. To dość częsty scenariusz. Gdy się zrealizuje, możemy stanąć u progu prawdziwej plagi. Jak pozbyć się mrówek z domu i wypędzić tych nieproszonych gości?

Skąd biorą się mrówki w domu?


Najczęściej mrówki do naszych domów zwabiają resztki żywności. Okruszki na podłodze, rozlany sok na stole, otwarta cukiernica, a nawet pozostawione na wierzchu owoce w krótkim czasie potrafią przyciągnąć dziesiątki osobników. Kuszą je także odpady – otwarte kosze na śmieci, niedomyte naczynia w zlewie.

Pierwsze „ataki” zazwyczaj przypadają na wiosnę, gdy chętniej otwieramy okna i drzwi do ogrodu. Mrówki mogą pojawić się w naszych domach i budynkach gospodarczych także jesienią lub zimą, kiedy szukają ochrony przed zimnem. Zazwyczaj wybierają w tym celu niezabezpieczone szczeliny w ścianach, miejsca pod podłogą tarasów.

Czy mrówki w domu są niebezpieczne?


Zazwyczaj mrówki w domu nie stanowią realnego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak są to uciążliwe insekty, żyjące w sporych grupach. Bytują niemal wszędzie i są w stanie dostać się do każdego zakamarka. Są obecne w szafkach, na ścianach, w pojemnikach – wszędzie, gdzie mają kontakt z żywnością. Bytując na niej, mogą ją uszkadzać i pozostawiać na niej szkodliwe drobnoustroje. Zazwyczaj też produkty zaatakowane przez mrówki nie nadają się do jedzenia.

Jakie mrówki pojawiają się w domu?

W Polsce występuje wiele gatunków mrówek, które mogą zjawić się w naszych domach. Jednak z większością możemy łatwo sobie poradzić. Najtrudniejsze do wytępienia są:

  • mrówki faraona

To małe, ok. 2-4 mm owady o kolorze brązowym, żółtym lub czerwonym. Zazwyczaj do domów i mieszkań zwabia je żywność. Są bardzo trudne do wytępienia, ponieważ zakładają gniazda w domach, które „nawiedzają”. Błyskawicznie się namnażają – w każdym gnieździe tzw. faraonek znajduje się królowa, która rodzi larwy. Wystarczy przegapić jedno gniazdo, by kolonia rozpleniła się na nowo;

  • mrówki darniowe

Są czarne, niewielkie (osiągają 3-8 mm). Jeśli pojawiają się w chłodem. Mogą być mało widoczne w domu, ze względu na to, że chowają się po szczelinach, w których zakładają gniazda;

  • gmachówki

To duże (5-17 mm) leśne mrówki, żyjące w pniach powalonych drzew. Mogą jednak pojawiać się też w drewnianych domkach letniskowych, szopach lub altankach. Cechują się tym, że zakładają duże kolonie i są widoczne głównie nocą. Wtedy bowiem są najbardziej aktywne.

Wszystkie powyższe gatunki zadomowiają się w „atakowanym” miejscu, zakładając stałe kolonie. W przypadku innych mrówek gniazda znajdują się zwykle poza domami, a owady przychodzą do naszych domów tylko po żywność.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Trzeba zacząć działać natychmiast, gdy tylko zauważymy pierwsze mrówki w domu, zanim zdążą założyć kolonię. Gdy w naszym domu pojawią się gniazda, będziemy mieć na głowie całą plagę, zdecydowanie trudniejszą do usunięcia.

Sposobów na walkę z mrówkami jest wiele, zaczynając od domowych, opartych na produktach spożywczych i ziołach, przez proste chemikalia owadobójcze, aż po profesjonalne środki do zwalczania mrówek.

Zwalczanie gniazd mrówek – jak to zrobić? Co na mrówki?

Ukierunkowane działania skierowane przeciwko mrówkom można rozpocząć od zastosowania trutki na mrówki w granulkach, np.: Fastion na Mrówki. Rozsypuje się ją w pobliżu gniazda. Atrakcyjna przynęta zwabi owady, które zaciągną trutkę do swojego siedliska.To granulat z najsilniej działającą substancją czynną, używaną przez profesjonalistów. Działa na całe gniazdo. To idealny sposób do zabezpieczania tarasów, chodników i wejść do budynków.

W domach można zastosować zaś  Fastion Pułapkę na Mrówki (dawny Blattanex), która działa również na mrówki faraona. Trutka razem z atrakcyjną przynętą umieszczona jest w specjalnym karmniku, dlatego dostępna jest tylko dla zwalczanych insektów. Mali domownicy i inne zwierzęta nie mają do niej dostępu.

Domowe sposoby na mrówki – co warto wiedzieć?

Mrówki nie lubią zapachu octu, czosnku, lawendy, rozmarynu czy soku z cytryny. Wśród sposobów na ich wypędzenie wymienia się też posypywanie ścieżek i gniazd sodą oczyszczoną oraz czarnym pieprzem.

Generalnie domowe sposoby mogą być skuteczne na pojedyncze osobniki i małe kolonie. Jednak w przypadku zaawansowanego „ataku”, zaleca się wytoczyć ciężkie działa i zastosować profesjonalne środki chemiczne.

Dobrze uszczelniony taras to podstawa

Zastosowanie niektórych materiałów do połączeń i hydroizolacji może stanowić skuteczną ochronę przed inwazją mrówek. Na przykład do płytek tarasowych należy unikać zaprawy z piaskiem, a zamiast tego stosować nieco większe odłamki bazaltowe, których mrówki praktycznie nie są w stanie przenieść. Uszczelnienie płynną żywicą również stanowi jeden ze sposobów na zapobieganie plagom mrówek i może skutecznie uchronić nas przed ich nieproszonymi wizytami lub zagnieżdżeniem się w naszym domu.

Czy wiesz że?

  • Mrówki zamieszkiwały naszą planetę od wieków. Uznaje się, że pojawiły się na świecie 130 milionów lat temu.
  • Mrówki są dość inteligentne: proporcjonalnie do ich rozmiarów mają największe mózgi ze wszystkich zwierząt.
  • Mrówki lubią ciepło. Gniazda często znajdują się pod płytami tarasowymi, które szybko nagrzewają się na słońcu.
  • Mrówki to prawdziwe psy gończe. Ich zmysł zapachu jest porównywalny ze zmysłem psów.
  • Mrówki mają pewną słabość do mszyc. Chronią je przed żarłocznymi wrogami takimi jak biedronki czy larwy bzygów, gdyż bardzo lubią słodką wydzielinę, którą produkują te szkodniki roślin.