Wypraszamy mrówki z domu

5 min. czytania
Share

Kolonie mrówek zwabione przez owoce i słodkości pozostawione na stole w ogrodzie, mogą szukać miejsc do zamieszkania wokół naszych domów. Najczęściej tworzą mrowiska pod płytami tarasowymi. W skrajnych przypadkach mogą nawet wmaszerować nam do mieszkań przez drzwi do ogrodu. To dość częsty scenariusz. Gdy się zrealizuje, możemy stanąć u progu prawdziwej plagi. Jak pozbyć się mrówek z domu i wypędzić tych nieproszonych gości?

Skąd biorą się mrówki w domu?


Najczęściej mrówki do naszych domów zwabiają resztki żywności. Okruszki na podłodze, rozlany sok na stole, otwarta cukiernica, a nawet pozostawione na wierzchu owoce w krótkim czasie potrafią przyciągnąć dziesiątki osobników. Kuszą je także odpady – otwarte kosze na śmieci, niedomyte naczynia w zlewie.

Pierwsze „ataki” zazwyczaj przypadają na wiosnę, gdy chętniej otwieramy okna i drzwi do ogrodu. Mrówki mogą pojawić się w naszych domach i budynkach gospodarczych także jesienią lub zimą, kiedy szukają ochrony przed zimnem. Zazwyczaj wybierają w tym celu niezabezpieczone szczeliny w ścianach, miejsca pod podłogą tarasów.

Czy mrówki w domu są niebezpieczne?


Zazwyczaj mrówki w domu nie stanowią realnego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak są to uciążliwe insekty, żyjące w sporych grupach. Bytują niemal wszędzie i są w stanie dostać się do każdego zakamarka. Są obecne w szafkach, na ścianach, w pojemnikach – wszędzie, gdzie mają kontakt z żywnością. Bytując na niej, mogą ją uszkadzać i pozostawiać na niej szkodliwe drobnoustroje. Zazwyczaj też produkty zaatakowane przez mrówki nie nadają się do jedzenia.

Jakie mrówki pojawiają się w domu?

W Polsce występuje wiele gatunków mrówek, które mogą zjawić się w naszych domach. Jednak z większością możemy łatwo sobie poradzić. Najtrudniejsze do wytępienia są:

  • mrówki faraona

To małe, ok. 2-4 mm owady o kolorze brązowym, żółtym lub czerwonym. Zazwyczaj do domów i mieszkań zwabia je żywność. Są bardzo trudne do wytępienia, ponieważ zakładają gniazda w domach, które „nawiedzają”. Błyskawicznie się namnażają – w każdym gnieździe tzw. faraonek znajduje się królowa, która rodzi larwy. Wystarczy przegapić jedno gniazdo, by kolonia rozpleniła się na nowo;

  • mrówki darniowe

Są czarne, niewielkie (osiągają 3-8 mm). Jeśli pojawiają się w chłodem. Mogą być mało widoczne w domu, ze względu na to, że chowają się po szczelinach, w których zakładają gniazda;

  • gmachówki

To duże (5-17 mm) leśne mrówki, żyjące w pniach powalonych drzew. Mogą jednak pojawiać się też w drewnianych domkach letniskowych, szopach lub altankach. Cechują się tym, że zakładają duże kolonie i są widoczne głównie nocą. Wtedy bowiem są najbardziej aktywne.

Wszystkie powyższe gatunki zadomowiają się w „atakowanym” miejscu, zakładając stałe kolonie. W przypadku innych mrówek gniazda znajdują się zwykle poza domami, a owady przychodzą do naszych domów tylko po żywność.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Trzeba zacząć działać natychmiast, gdy tylko zauważymy pierwsze mrówki w domu, zanim zdążą założyć kolonię. Gdy w naszym domu pojawią się gniazda, będziemy mieć na głowie całą plagę, zdecydowanie trudniejszą do usunięcia.

Sposobów na walkę z mrówkami jest wiele, zaczynając od domowych, opartych na produktach spożywczych i ziołach, przez proste chemikalia owadobójcze, aż po profesjonalne środki do zwalczania mrówek.

Zwalczanie gniazd mrówek – jak to zrobić? Co na mrówki?

Ukierunkowane działania skierowane przeciwko mrówkom można rozpocząć od zastosowania trutki na mrówki w granulkach, np.: Fastion na Mrówki. Rozsypuje się ją w pobliżu gniazda. Atrakcyjna przynęta zwabi owady, które zaciągną trutkę do swojego siedliska.To granulat z najsilniej działającą substancją czynną, używaną przez profesjonalistów. Działa na całe gniazdo. To idealny sposób do zabezpieczania tarasów, chodników i wejść do budynków.

W domach można zastosować zaś  Fastion Pułapkę na Mrówki (dawny Blattanex), która działa również na mrówki faraona. Trutka razem z atrakcyjną przynętą umieszczona jest w specjalnym karmniku, dlatego dostępna jest tylko dla zwalczanych insektów. Mali domownicy i inne zwierzęta nie mają do niej dostępu.

Domowe sposoby na mrówki – co warto wiedzieć?

Mrówki nie lubią zapachu octu, czosnku, lawendy, rozmarynu czy soku z cytryny. Wśród sposobów na ich wypędzenie wymienia się też posypywanie ścieżek i gniazd sodą oczyszczoną oraz czarnym pieprzem.

Generalnie domowe sposoby mogą być skuteczne na pojedyncze osobniki i małe kolonie. Jednak w przypadku zaawansowanego „ataku”, zaleca się wytoczyć ciężkie działa i zastosować profesjonalne środki chemiczne.

Dobrze uszczelniony taras to podstawa

Zastosowanie niektórych materiałów do połączeń i hydroizolacji może stanowić skuteczną ochronę przed inwazją mrówek. Na przykład do płytek tarasowych należy unikać zaprawy z piaskiem, a zamiast tego stosować nieco większe odłamki bazaltowe, których mrówki praktycznie nie są w stanie przenieść. Uszczelnienie płynną żywicą również stanowi jeden ze sposobów na zapobieganie plagom mrówek i może skutecznie uchronić nas przed ich nieproszonymi wizytami lub zagnieżdżeniem się w naszym domu.

Czy wiesz że?

  • Mrówki zamieszkiwały naszą planetę od wieków. Uznaje się, że pojawiły się na świecie 130 milionów lat temu.
  • Mrówki są dość inteligentne: proporcjonalnie do ich rozmiarów mają największe mózgi ze wszystkich zwierząt.
  • Mrówki lubią ciepło. Gniazda często znajdują się pod płytami tarasowymi, które szybko nagrzewają się na słońcu.
  • Mrówki to prawdziwe psy gończe. Ich zmysł zapachu jest porównywalny ze zmysłem psów.
  • Mrówki mają pewną słabość do mszyc. Chronią je przed żarłocznymi wrogami takimi jak biedronki czy larwy bzygów, gdyż bardzo lubią słodką wydzielinę, którą produkują te szkodniki roślin.

Tagi

jak zwalczyć kolonie mrówek

kolonia mrówek

mrówki

zwalczanie mrówek

gniazda mrówek

Skuteczna

Pułapka na myszy
5 min. czytania
Share