Bujny, zielony i zdrowy trawnik jest dumą każdego przydomowego ogrodnika. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje marzenie o zielonym dywanie przekształciło się w koszmar w postaci pozarastanego i pełnego chwastów trawnika, musisz włożyć w to nieco wysiłku, a przede wszystkim regularnie taki trawnik pielęgnować.

Porządki i przygotowanie nawierzchni pod trawnik

To, jak trawnik będzie rósł, w dużej mierze zależy od przygotowania ziemi pod jego założenie. Przestrzeń należy oczyścić z chwastów i korzeni, tak by nieproszone rośliny nie zaczęły przebijać się przez trawę. Samo wyrwanie zielska może jednak nie wystarczyć. Czasem trzeba będzie skorzystać z preparatu chemicznego, który pomoże rozprawić się z chwastami. Pierwsze opryski można wykonać już jesienią, przed nadejściem mrozów, aby jeszcze przed wiosennym zakładaniem trawnika oczyścić ziemię. Po pierwszym wypaleniu chwastów zabieg można prewencyjnie powtórzyć.

Pielęgnacja młodego trawnika

Młody trawnik po raz pierwszy należy skosić, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm.  Nie należy ich jednak od razu skracać do 4 cm. Na początku przycinamy jedynie o 1-1,5 cm. Kolejne 2-3 koszenia powinny być podobne. Można stopniowo schodzić coraz niżej, aż osiągniemy wybraną wysokość trawy.

Wiosenna kuracja dla trawnika – regeneracja trawnika po zimie krok po kroku

Gdy tylko zimowe mrozy opuszczą nas na dobre, przychodzi idealny czas na kompleksową, wiosenną kurację upiększającą dla trawnika. Zaczynamy od grabienia. Usuwamy w ten sposób opadłe liście, uschnięte źdźbła trawy i inne roślinne resztki, które z czasem przekształciłyby się w tak zwany filc. Kolejnym krokiem będzie napowietrzenie ziemi pod trawnikiem. Prostym, ale dość pracochłonnym procesem, jest używanie specjalnych nakładek na buty z kolcami.

Częstym błędem jest używanie wertykulatora, gdy tylko trawnik zacznie rosnąć. Zamiast tego dajmy mu trochę czasu. Zacznijmy od regularnego koszenia do wysokości ok. 4 cm. Dopiero po dwóch lub trzech regularnych koszeniach możemy użyć wertykulatora, i to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne ze względu na dużą ilość zbitego filcu. Wiosna jest też najlepszą porą do zapewnienia odpowiedniej ilości substancji odżywczych na kolejne kilka tygodni dzięki dedykowanemu dla trawnika nawozowi.

Nowy na rynku nawóz Regeneracja i Silny Wzrost jest idealnym rozwiązaniem. Specjalnie dobrana kompozycja składników odżywczych pobudzi trawę do wzrostu i zregeneruje ją po zimowym okresie spoczynku. Trawa uzyska kolor soczystej zieleni.

Jeżeli trawnik służy przede wszystkim jako miejsce zabaw dla dzieci, albo mamy dużo zwierząt domowych i lubimy naturalne rozwiązania, zastosujmy nawóz uniwerslany Naturalne Odżywienie. Składniki pochodzenia naturalnego są powoli uwalniane do gleby, a dzieci i zwierzęta mogą korzystać z murawy, zaraz po rozsypaniu i rozpuszczeniu granulek (trawnik podlewamy zaraz po wysypaniu nawozu). 

O czym należy pamiętać latem? Pielęgnacja trawnika w sezonie

Podstawowa pielęgnacja trawnika latem, obejmuje jego koszenie i podlewanie. 

Nie przycinajmy trawnika zbyt krótko, ale kośmy regularnie. To najprostsza reguła dotycząca koszenia trawnika wiosną i latem. Jeżeli będziemy kosić trawę regularnie – co 7-10 dni, mamy dużo większą szansę na uzyskanie gęstego i zdrowego trawnika. Dobrym momentem na skoszenie jest chwila, gdy źdźbła osiągną wysokość ok. 8 cm. Najlepiej ścinać trawę do długości 4 cm. Wówczas trawnik wygląda na zadbany i wypielęgnowany. Poszczególne źdźbła nie kładą się na boki.

Nie powinniśmy zapominać również o podlewaniu – zwłaszcza w połowie lata, gdy okresy suche będą się przedłużać. Nie podlewajmy trawy każdego dnia, ale starajmy się robić to dokładnie. Wystarczy obfite nawodnienie co 2-3 dni. Szacuje się, że prawidłowa ilość wody to 8–12 litrów na 1 m2. Z podlewaniem trzeba być też konsekwentnym – jeśli regularnie przesuszamy trawnik, a później go przelewamy, trawa może zgnić.

Po wiosennym nawożeniu trawa będzie gotowa na kolejną porcję substancji odżywczych mniej więcej w połowie czerwca. Najlepiej jest dokonywać nawożenia ok. 3-4 razy w sezonie. 

Drugie nawożenie warto wykorzystać na specjalistyczne nawozy. Jeżeli na trawniku jest mech, to właśnie jest czas, aby z nim powalczyć. Dobrym wyborem będzie Anty-Mech i Pro-Zagęszczenie. To specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem lub mającego tendencję do pojawiania się mchu. Odpowiedni dobór składników sprawia, że nawóz Anty Mech i Pro-Zagęszczenie działa na mech na kilka sposobów:

  • zwalcza już istniejący mech dzięki zawartości żelaza;
  • stwarza niekorzystne pH do rozwoju mchu dzięki obecności związków wapnia i magnezu;
  • zagęszcza trawnik, co również ogranicza wzrost mchu, dzięki odpowiednio dobranym stężeniom podstawowych składników NPK

Czy nawozić trawnik jesienią? Tak, oczywiście!

Zwłaszcza jako zapobiegawcze wzmocnienie przed sezonem zimowym. Trawnik nie pogardzi bogatym w potas jesiennym nawozem, na przykład Nawóz Jesienny od Protect Garden. Teraz możemy zająć się silnie przerośniętymi powierzchniami, a w razie potrzeby nawet je przerzedzić. Puste połacie trawnika można obsiewać nawet do października. Pod koniec października czeka nas ostatnie koszenie. Ponownie zmniejszamy długość źdźbeł trawy do ok. 3–4 cm, a po koszeniu dokładnie zbieramy wszystkie resztki trawy.

Ostatni raz nawozimy, zanim temperatura spadnie poniżej 10⁰C.

Nawożenie trawnika

Trawnik należy nawozić co najmniej 3-4 razy:

  • pierwsze nawożenie powinno się przeprowadzić wiosną, po pierwszym koszeniu – na koniec marca lub na początku kwietnia. Idealny będzie do tego Nawóz do trawników Regeneracja i Silny wzrost, który zwiększa odporność na susze i mrozy oraz zapewnia ładne wybarwienie trawy;
  • drugie nawożenie można przeprowadzić na początku czerwca. W tym okresie można skorzystać z nawozu Anty-Mech i Pro-Zagęszczenie. To specjalistyczny nawóz do trawnika z mchem lub mającego tendencję do pojawiania się mchu. Jeżeli nie mamy kłopotów z mchem, stosujemy ponownie Nawóz Regeneracja i Silny Wzrost;
  • ostatnie nawożenie ma przygotować trawnik do zimy, poprawić jego zdolność do przetrwania mrozów i ewentualnej zimowej suszy. Nawóz Jesienny można zaaplikować, kiedy temperatura powietrza wciąż jest wyższa niż 10⁰C.
  • alternatywną dla syntetycznych nawozów jest nawóz pochodzenia naturalnego Naturalne Odżywienie. Jest to środek bezpieczny dla dzieci i zwierząt domowych, nie zawierający toksycznych substancji, który zapewnia działanie do 100 dni. Powoli uwalnia składniki odżywcze (organiczne pochodne azotu), dzięki czemu świetnie sprawdza się również na nowych trawnikach.