Róże pod ochroną - tytułowa

Mszyce na różach to problem, który drażni niejednego ogrodnika. Podobnie ma się sprawa z chorobami grzybowymi. Niszczą uprawę, osłabiając kwitnienie roślin. Na czym powinna polegać prawidłowa ochrona róż przed szkodnikami i patogenami, i jakie preparaty stosować?

Ochrona róż – jak robić to dobrze?

Róże to jedne z najpiękniejszych krzewów pełniące różnorodne funkcje w ogrodzie, od dekoracji rabat po okrywanie terenu i zasłanianie ścian. Nie jest to jednak grupa szczególnie łatwa w uprawie. Przy niewłaściwych warunkach na różach często pojawiają się choroby i szkodniki. Kluczem jest szybka reakcja. Na czym polega kompleksowa ochrona róż?

Róże pomimo całego swojego uroku bywają roślinami kapryśnymi. Najczęściej problemy wynikają z braku zapewnienia dobrych warunków i błędnie przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz tego zdarza się, że nawet zadbane krzewy padają łupem szkodników lub pojawiają się na nich oznaki chorób. To nie powód, by rezygnować z tych pięknie kwitnących krzewów. Trzeba natomiast wiedzieć, jak je chronić, na przykład stosując skuteczne środki na mszyce, czarną plamistość róży czy mączniaka prawdziwego.

Co może atakować kwitnące krzewy? Mszyce na różach to nie wszystko

Róża, choć piękna i delikatna, ma wielu wrogów. Staje się łatwym kąskiem dla wielu szkodników, często też jest porażana przez niektóre choroby grzybowe. W większości przypadków traci walory dekoracyjne i użytkowe, słabnie, a jej wzrost jest mocno zahamowany. Nierzadko traci też liście. Co może atakować róże?

Najpopularniejsze choroby grzybowe róż

  • Mączniak prawdziwy

Charakterystycznym objawem tej choroby jest biały mączysty nalot. Pojawia się najpierw na młodych liściach, z czasem obejmuje też starsze tkanki i pędy. Na wierzchniej stronie blaszek można dostrzec też czerwone przebarwienia. Porażone części roślin ulegają deformacjom. Przy silnej infekcji nalot staje się szary, a liście opadają. Grzyb potrafi bardzo szybko się rozprzestrzeniać (nawet w ciągu dwóch dni) i hamować rozwój krzewów.

  • Mączniak rzekomy

Ten patogen atakuje większość części nadziemnych róż – przede wszystkim liście, ale też pędy i kwiaty. Powoduje pojawianie się plam na powierzchni blaszek liściowych, które z czasem czerwienieją. Na ich spodzie z kolei jest widoczny biały nalot. Grzyb może doprowadzać do defoliacji krzewów (ogałacania z liści).

Jedna z najpowszechniejszych i najgroźniejszych chorób grzybowych róż. Symptomy są najczęściej widoczne na liściach w postaci jasnobrązowych plam szybko ciemniejących, osiągających niemal czarną barwę (czarne plamy na liściach róży). Blaszki liściowe z czasem żółkną i opadają. Grzyb powoduje nie tylko defoliację, lecz także silne zahamowanie rozwoju krzewów i kwitnienie – kwiaty tracą walory użytkowe.

Uwaga! Preparaty na czarną plamistość róż stosowane w sierpniu i wrześniu mogą nie dawać pożądanych efektów (ważna jest szybkość działania zaraz po zauważeniu symptomów, szczególnie wiosną).

  • Rdza róż

Choroba objawia się charakterystycznymi rudymi wyrostkami z zarodnikami na dolnej stronie liści. Z czasem na wierzchu blaszek są zauważalne żółte odbarwienia, a u spodu pylisty rdzawy nalot. Patogen doprowadza do przedwczesnego opadania liści i silnego osłabienia krzewów. Rdza mocno obniża walory dekoracyjne róż. 

Dowiedz się więcej >>> Choroby róż

Jakie szkodniki lubią żerować na krzewach róż?

  • Mszyce

Krzewy róż najczęściej atakuje mszyca różano-szczecinowa. Pojawia się wiosną i jeśli występuje licznie, może powodować zniekształcenia młodych liści i wierzchołków pędów. Pokrywa krzewy słodką spadzią. Różowe i zielone mszyce żerują na różach do lata, po czym uskrzydlone formy insektów migrują na inne rośliny.

Na różach mogą także pojawiać się mszyca różano-rutewkowa oraz mszyca różano-trawowa.

  • Skoczek różany

Szkodnik ten żeruje przeważnie w uprawie kilku rodzajów róż – pnących, piennych oraz parkowych. Rozgaszcza się na spodniej stronie liści. Przez obecność skoczka blaszki liściowe stają się marmurkowate i mogą zacząć przedwcześnie opadać – owady wysysają soki z tkanki.

  • Przędziorek chmielowiec

Roztocza, choć niewielkich rozmiarów, są szkodliwe w uprawie róż. Można je zaobserwować na spodniej stronie liści (aby je dostrzec, możesz potrzebować lupy). Pozostawiają po sobie oprzędy. Przędziorki doprowadzają do defoliacji krzewów. Objawy ich żerowania najpierw występują w postaci żółtych plam na blaszkach, później dochodzi do zasychania całych liści1.

Ponadto na różach mogą pojawiać się: kwieciak malinowiec, szypszyniec różany, zwójki, naliściak srebrnik, kruszyca złotawka, obnażacz różówka czy niszczylistka.

Profilaktyczna ochrona róż – lepiej zapobiegać niż leczyć

Szeroko zakrojone działania profilaktyczne są pierwszym krokiem, który pozwala ograniczyć różnorodne problemy u róż, a w razie potrzeby ułatwia zwalczanie chorób grzybowych czy szkodników. Obejmują zabiegi przed i po posadzeniu krzewów.

  • Zapewnienie optymalnego stanowiska i gleby. Najlepsze są miejsca przewiewne, słoneczne i żyzne, próchnicze podłoża z luźną wierzchnią warstwą. W razie występowania zastojów wody w glebie zaleca się zastosować drenaż.
  • Właściwa rozstawa sadzenia (nie mogą rosnąć zbyt gęsto, gdyż wtedy są narażone na występowanie chorób grzybowych).
  • Unikanie moczenia roślin w czasie podlewania.
  • Zrównoważone nawożenie z umiarkowanymi dawkami azotu.
  • Usuwanie porażonych pędów i liści.
  • Profilaktyczne stosowanie preparatów na choroby i szkodniki.
  • Uprawa odpornych odmian na najpowszechniejsze patogeny.
  • Systematyczne wygrabianie opadłych liści.
  • Częste odchwaszczanie upraw róż.

Multirose – preparat na mszyce i choroby róż

Czym zwalczyć mszyce na róży i jaki preparat może być pomocny w ochronie róż przed chorobami grzybowymi? Po zauważeniu objawów chorobowych czy szkodników (a także śladów ich żerowania) pozostaje bezpośredni oprysk. Natychmiastowa reakcja daje większą szansę na zwalczanie mszyc czy innych problemów, zanim rośliny zostaną osłabione lub zniszczone. Rozpoznanie po symptomach pozwoli dobrać odpowiedni preparat. Na szczęście nawet bez rozpoznania można skorzystać z nowoczesnych środków, które mają więcej niż jedną substancję aktywnie czynną.

Takie kryteria spełnia Multirose. Preparat zawiera dwie substancje czynne – deltametrynę wykazującą działanie owadobójcze oraz tebukonazol o właściwościach grzybobójczych. Preparat jednocześnie zwalcza mszyce, mączniaka prawdziwego róży, rdzę róży i czarną plamistość róży. Działa szybko. Stanowi długotrwałą ochronę przeciw chorobom grzybowym i szkodnikom. Może być stosowany zarówno w uprawach w gruncie, jak i pod osłonami.

Multirose to:

  • pełna i kompleksowa ochrona róż przed chorobami grzybowymi i insektami;
  • długi okres działania;
  • komfortowe stosowanie;
  • odporność na zmywanie;
  • działanie kontaktowe (deltametryna) i układowe (tebukonazol).

Wybierając środki na mszyce, inne choroby czy szkodniki zwraca się uwagę na szybkość działania i skuteczność. Tym cenniejszy jest preparat 2w1, który spełnia powyższe wymagania.

Jak często stosować opryski? W jednym sezonie wegetacyjnym można wykonać wyłącznie dwa zabiegi preparatem Multirose. Należy przy tym zachować odstęp między opryskami od 10 do 14 dni. Zaleca się, by nie stosować środka na świeżo przesadzone róże oraz młode sadzonki.

Bibliografia

  1. https://rosarium.com.pl/porady