Wielu ogrodników chce cieszyć się zdrowymi owocami i warzywami lub bujnymi kwiatami. Niestety nie co roku osiągają te same rezultaty.

Każdy rok jest wyjątkowy


Każdy rok ma własną historię parametrów pogodowych i dlatego rośliny oraz ich choroby i szkodniki rozwijają się w odmienny sposób każdego roku. Czasami pomimo troskliwej pielęgnacji zdarza się, że pojawiają się szkodniki, i konieczne jest zastosowanie pestycydów. Aby ograniczyć ich ilość, można podjąć kilka działań pozwalających na zmniejszenie liczebności szkodników.

Ochrona roślin na przykładzie róż


Kiedy wybieramy różane krzewy w szkółce, zwróćmy uwagę na odmiany odporne, niepodatne na pewne choroby. Oprócz porad ekspertów ze szkółki cenne informacje na temat odpowiednich odmian można znaleźć również w magazynach branżowych i źródłach internetowych. Dobrym wyznacznikiem są znaki jakości takie jak certyfikaty ADR. Takie odmiany charakteryzują się dużą odpornością i zdrowym wzrostem.

Gleba powinna być przepuszczalna, aby pozwolić róży na idealny wzrost i wytworzenie głębokich korzeni. Słoneczne, ale nie na zbyt gorące miejsce jest idealne do zapewnienia bujnego wzrostu. Nawożenie, które jest zrównoważone i dostosowane do potrzeb rośliny, nie tylko wspomaga zdrowy wzrost, ale również obfitsze kwitnienie. Ponadto jeżeli zwiędłe kwiaty są regularnie usuwane, grzyby takie jak szara pleśń będą miały mniej miejsc do namnażania się.

„Ostrożnie z podlewaniem! Zwłaszcza latem nasze róże potrzebują regularnego podlewania. W związku z tym nigdy nie powinniśmy pozwolić, aby było im sucho. Ważne jest też, aby nie moczyć niepotrzebnie liści przy podlewaniu, lecz lać wodę bezpośrednio na dół, na korzenie. Ogranicza to ryzyko infekcji grzybiczych”.

W ogrodnictwie rozróżnia się następujące środki pozwalające na zintegrowane zwalczanie szkodników:

  • środki hodowlane, np. tworzenie odmian odpornych na różne czynniki,
  • środki związane z uprawą, np. wybór odpowiedniego miejsca i nawożenie,
  • środki biologiczne, np. wykorzystanie korzystnych środków biologicznych,
  • środki biotechnologiczne, np. pułapki, lepy, pułapki feromonowe,
  • środki mechaniczne, np. cięcie chwastów czy zbieranie gąsienic,
  • środki chemiczne, w ostateczności trzeba zastosować chemiczne środki ochrony roślin, które w szybki sposób pozwolą pozbyć się niechcianych szkodników.