Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak sprawić, aby twoje patio i podjazd stały się czyste i wolne od chwastów, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym poradniku, pokażemy ci krok po kroku, co zrobić, aby te miejsca wyglądały jak najlepiej!

Co będziesz potrzebował, aby zacząć:

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że masz wszystkie narzędzia i zasoby, które są konieczne do walki z brudem i chwastami.

  • Dostęp do ciepłej wody
  • Wiadro
  • Szczotka z twardym włosiem
  • Środek czyszczący do tarasu

Świetną opcją, którą możesz wziąć pod uwagę jest użycie myjki ciśnieniowej. Jeśli ją masz, to świetnie! Jeśli nie, to nie problem, bo nie jest ona niezbędna.   

Jako, że jest to dość brudząca praca, to warto zastanowić się nad założeniem starego ubrania i rękawic ogrodowych.

Krok 1: Usuń wszystkie chwasty

Dzikie rośliny przyzwyczajone do trudnych warunków wyrastają nawet w takich miejscach, które uważamy za nieprzychylne roślinom. Porastają najmniejsze kawałki wolnej przestrzeni znajdujące się w zakamarkach podjazdu lub między płytkami chodnikowymi czy kostką brukową. Zanim zaczniemy proces czyszczenia, musimy się upewnić, że się ich pozbyliśmy. Jako najskuteczniejszą metodę uważa się użycie środka chwastobójczego o działaniu systemicznym, który zlikwiduje trudne do wykopania chwasty i ich korzenie.

Najszersze zastosowanie mają produkty z glifosatem, ale biorąc pod uwagę ich długotrwały wpływ na środowisko, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie środka z substancją pochodzenia naturalnego, np. z octem winnym (my polecamy produkt Protect Garden Na chwasty-Koncentrat)

Jeżeli chcesz być najbardziej EKO, nie zostaje nic innego jak ręczne usunięcie wszystkich chwastów.

Krok 2: Wymieszaj środek do czyszczenia patio i podjazdów

Użycie środka czyszczącego, który nie jest przeznaczony do stosowania na tych powierzchniach może pozostawić na nich osad, a nawet je uszkodzić. Dlatego zalecamy zakup środka stworzonego specjalnie z myślą o czyszczeniu patio, który jest nie tylko bezpieczniejszy, ale zapewnia również doskonałe rezultaty.

Musisz wymieszać go z wodą w proporcjach zgodnych z instrukcją na etykiecie i następnie przelać do wiadra lub, jeśli używasz myjki ciśnieniowej, wlać do specjalnej przegródki.

Krok 3: Lej i szoruj

Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć nalewanie roztworu czyszczącego na obszary, które chcesz oczyścić. Jeśli jest to duży obszar, warto zrobić to etapami, tak, aby środek nie zdążył wyschnąć na powierzchni.

Następnie chwyć za szczotkę z twardym włosiem i zacznij szorować powierzchnię. Dzięki twardemu włosiu i roztworowi, łatwo jest się przedrzeć przez brud i glony. Może cię zaskoczyć ilość brudu, jaka wydostanie się ze szczelin płyt, ale nie przejmuj się, to jest jak najbardziej normalne.

Krok 4: Spłucz czystą wodą

Kiedy już wyszorujesz brud i glony, koniecznie musisz spłukać je czystą wodą. Jeśli używasz myjki ciśnieniowej, to pewnie większość z nich już została zmyta, ale mimo to warto zmienić strumień na lżejszy, aby pozbyć się ostatnich kawałków. Jeśli nie używasz myjki, to, w zależności od obszaru, który czyścisz, wiadro wody lub wąż ogrodowy powinien wystarczyć.

Krok 5: Konserwacja

Najlepszym sposobem na uniknięcie konieczności czyszczenia podjazdu wiele razy, jest regularne zamiatanie go. Ważne jest utrzymanie go w stanie wolnym od chwastów przy użyciu długotrwałego środka chwastobójczego, zwłaszcza w fugach bruku.

Niewielka, ale regularna konserwacja zapewnia trwałość tarasu i podjazdu, pozwalając cieszyć się nimi i doceniać przez wiele lat.