Częstym błędem popełnianym przez ogrodników jest zbyt częste podlewanie. Wówczas roślina nie rozwija swoich korzeni, tak aby pobierać potrzebną jej wodę z głębi ziemi, a staje się zależna od naszego zaopatrywania jej w wodę.

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy skutecznym nawadnianiu:

Tekstura gleby

W zależności od struktury gleby i od tego, czy jest ona zbita czy nie, gleba będzie miała większą lub mniejszą zdolność do magazynowania wody i jej przemieszczania się do korzeni.

  • Jeśli gleba jest piaszczysta, należy podlewać często i w niewielkiej ilości na raz (ponieważ ten rodzaj gleby nie może magazynować dużo wody).
  • Jeśli gleba jest gliniasta, można sobie pozwolić na podlewanie dużą ilością wody, ale rzadziej.

Idealna gleba powinna być gliniasto-piaszczysta, o grudkowatej strukturze, podobnej do fusów z kawy. Aby taką uzyskać należy regularnie dodawać kompost i od czasu do czasu spulchniać glebę motyką: jedna motyka jest równoważna dwóm podlewaniom. Jeszcze prostszą metodą i wymagającą znacznie mniejszego nakładu pracy jest mulczowanie gleby.

Pogoda i deszcz

Zainstaluj w swoim ogrodzie deszczomierz. Deszczomierz to narzędzie, które wymaga niewielkiej inwestycji, a jest bardzo przydatne.

1 mm deszczu to 1 litr wody na metr kwadratowy. Często można się zdziwić, gdy odczytuje się parametry z deszczomierza. Przy silnym, kilkuminutowym deszczu deszczomierz pokazuje mniejsze nawodnienie, niż przy lekkim deszczu utrzymującym się przez kilka godzin.

Inną zaletą deszczomierza jest to, że może on wskazać, czy konieczne jest podlewanie, czy też nie.

Ponadto do podlewania stosuj deszczówkę, jest ona lepsza dla roślin niż woda z kranu. Jest cieplejsza, nie chlorowana i bardziej ekonomiczna. Najprostszym sposobem pozyskiwania deszczówki, jest podstawienie beczki pod rynnę spustową.

Ekspozycja roślin w Twoim ogrodzie

Rośliny potrzebują różnych ilości wody w zależności od ich ekspozycji na słońce. Zastanów się czy Twoja roślina rośnie po stronie południowej czy po północnej, czy jest wystawiona na działanie dominującego wiatru, czy raczej osłonięta? Słoneczne stanowisko oraz te eksponowane na wiatr będą wymagały większej ilości wody do podlewania, niż te położone w cieniu, czy osłonięte od wiatru.

Różne potrzeby rośliny

Niektóre gatunki roślin lubią wilgoć, inne uwielbiają suszę.

Na przykład warzywa takie jak czosnek, cebula, szalotka, szparagi i karczochy wymagają niewielkiego podlewania, natomiast warzywa dyniowate, sałata, pomidory i kapusta wymagają go dużo.

Jak podlewać?

Podlewaj za pomocą konewki, stosuj systemy kroplowe umieszczone u podnóża roślin lub w przypadku dużych powierzchni, używaj podziemnego systemu nawadniania. Podlewanie wężem lub zraszaczem powoduje większe zużycie wody i sprzyja pojawianiu się chorób roślin, zwłaszcza na pomidorach, ziemniakach i fasoli.

Sezonowość

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu w cieplejszych miesiącach. Wiosną i jesienią podlewaj wcześnie rano, natomiast latem poczekaj do wieczora i nigdy nie podlewaj w pełnym słońcu, żeby nie poparzyć roślin.

Ściółkowanie

Gdy gleba jest goła (sytuacja, która raczej nie występuje w przyrodzie), utrata wody przez parowanie jest bardzo duża. Kiedy podlewasz ziemię, na której nie rośnie żadna roślinność, około 50% wody paruje do atmosfery. Ściółkowanie ogranicza parowanie wody, a tym samym pozwala na rzadsze podlewanie.

Do ściółkowania możesz użyć kory albo skoszonej trawy. To nie tylko ochrona przed utratą wilgoci, ale również zabezpieczenie przed kiełkowaniem chwastów oraz z czasem wzbogacenie gleby w substancje odżywcze.