Wystawny ogród, obsypany kwiatami i przynoszący obfite plony to marzenie wszystkich ogrodników. W czerwcu sadzenie i pielęgnacja następują po sobie zarówno w ogrodzie warzywnym, jak i w ogrodzie ozdobnym. Właściwie dobrane rośliny, różne zabiegi pielęgnacyjne i stosowanie środków ochrony roślin pomagają przywrócić niezbędną równowagę i z powodzeniem stworzyć ogród, który będzie podziwiany w trakcie całego sezonu letniego.

Co należy robić w ogrodzie warzywnym w czerwcu?

Czerwiec to przełomowy okres w ogrodzie: ostatnie nasadzenia, siewy, przesadzanie, przerzedzanie, pielęgnacja, ściółkowanie. Ogrodnicy w tym czasie mają pełne ręce roboty!

Nasadzenia

Na początku czerwca można jeszcze wysiać fasolę i wykonać ostatnie nasadzenia w warzywniku. Później rośliny potrzebowałyby zbyt dużo czasu, aby wydać dobre plony. Najlepiej wykorzystać sprzyjający czas przed letnimi upałami, kiedy przyrost roślin jest największy.

Jest to zatem odpowiedni moment na posadzenie sadzonek kupionych w doniczkach lub wysianych w poprzednich miesiącach, które następnie można przesadzić do gruntu. Pomidory, cukinie, melony, bakłażany, paprykę i arbuzy można sadzić bez obaw przed przymrozkami.

Przerzedzanie siewek

Rośliny wysiane w maju na otwartym gruncie, takie jak sałata, pory, marchew czy fasola, należy przerzedzić. Usuwamy najsłabsze siewki, aby pozostałe były odpowiednio rozstawione i mogły się optymalnie rozwijać.

Okopywanie warzyw

Zabieg okopywania stosuje się w przypadku ziemniaków, fasoli i grochu.

U podnóża roślin należy zrobić kopiec z ziemi, aby zasłonić podstawę pędów. Groch i fasola lepiej się wówczas ukorzenią, natomiast ziemniaki utworzą więcej bulw, które zacienione przez kopiec ziemi nie będą się zielenić.

Przycinanie celem lepszego owocowania

Niektóre warzywa wymagają przycinania, aby szybciej wydawały owoce.

  • W przypadku pomidorów, należy usuwać zalążki pędów bocznych (łodygi wyrastające z pędu głównego), szczypiąc je między kciukiem a palcem wskazującym na pędach pomidorów. Na roślinie zostawiamy tylko pęd główny, a wszystkie inne wyrastające z kątów liści usuwamy. Warto pamiętać, że większa liczba pędów wiąże się z późniejszym owocowaniem. Technika ta dzieli świat ogrodniczy, ponieważ mówi się, że stwarza ona podstawy do wniknięcia wielu chorób w głąb rośliny, dlatego niektórzy ogrodnicy powstrzymują się od tego zabiegu.
  • Cukinie, ogórki, melony i arbuzy przycinamy, gdy rośliny mają cztery prawdziwe liście.
  • Truskawki rozmnażają się w sposób naturalny, wytwarzając nowe sadzonki na końcu rozłogu. Sadzonki te, zwane „rozłogami”, muszą być odłączone od rośliny macierzystej poprzez proste przecięcie łączącej je łodygi. W ten sposób chronimy roślinę macierzystą przed „wyczerpaniem”.

Mulczowanie ogrodu w celu ochrony gleby

U podnóża roślin rozkładamy grubą warstwę (co najmniej 5 cm) organicznej ściółki, najlepiej kompostu. Ogranicza to pojawienie się chwastów, utrzymuje świeżość gleby i ma korzystny wpływ na wahania wilgotności.

Dobre podlewanie ogrodu warzywnego w lecie

  • Rośliny warzywne potrzebują bardzo regularnego podlewania, aby były zdrowe i dobrze owocowały. Najlepiej podlewać po zachodzie słońca, tak aby gleba była nawilżona na głębokość ponad 2 cm.
  • Podlewamy bezpośrednio u podstawy roślin. W przypadku dużego ogrodu warzywnego warto zainstalować automatyczny system nawadniania podłączony do zegara.
  • Unikamy podlewania liści, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Co posadzić, aby mieć piękny ogród kwitnący przez całe lato?

Kilka zasad, aby utrzymać piękny ogród przez całe lato

  • Weź pod uwagę klimat, rodzaj gleby, ale także ekspozycję, aby posadzić rośliny dostosowane do warunków panujących w ogrodzie. Rośliny będą rosły bez problemu i wymagały znacznie mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Posadź długo kwitnące rośliny, takie jak gaura, dalia, lantana czy petunia, aby cieszyć się ich pięknem przez całe lato.
  • Wymieszaj wieloletnie byliny i rośliny jednoroczne, dzięki czemu możesz zmieniać krajobraz w zależności od pory roku.
  • Unikaj  sadzenia obok siebie roślin podatnych na te same choroby, np. ostrokrzewów i róż. Oba gatunki są podatne na rdzę. Istnieją takie rośliny, które wspierają się nawzajem, np. czosnek ozdobny chroni różę przed chorobami grzybowymi.
  • Umieść najwyższe rośliny w tle, przestrzegając kodu kolorystycznego.
  • Baw się kontrastami, ale dobieraj maksymalnie dwa lub trzy odcienie roślinności.
  • Pomyśl o fakturach liści, aby połączyć wszystko w jedną całość.

Jak skomponować doniczkę na kwiaty?

W ogrodzie, na tarasie czy balkonie, donica z kwiatami zawsze wzbogaca wystrój.

  • Wybierz pojemnik z otworem w dnie, o wielkości odpowiedniej do przyszłego rozwoju roślin, rośliny nie powinny mieć za ciasno.
  • Wsadzone rośliny powinny mieć takie same potrzeby pod względem ekspozycji, rodzaju podłoża i podlewania.
  • Pomyśl o harmonii kolorów, wysokościach i fakturach.

Dlaczego i jak uprawiać ogród wspierający bioróżnorodność?

Ogrodnictwo wspierające bioróżnorodność oznacza utrzymanie równowagi w ogrodzie, zwłaszcza między szkodnikami a drapieżnymi organizmami pomocniczymi oraz zachęcanie tych ostatnich do regulowania obecności pasożytów w sposób naturalny.

Zapobieganie szkodnikom i chorobom roślin – kilka wskazówek

  • Ułóż pułapkę na ślimaki pod dużymi deskami na ziemi lub postaw kubki wypełnione piwem.
  • Goździki i nagietki odstraszają wiele szkodników, nasturcje przyciągają mszyce i odciągają je od innych roślin.
  • Marchew i por posadzone w naprzemiennych rzędach zabezpieczają przed atakiem muchy marchwiowej.
  • Aby zapobiec chorobom grzybowym, należy wykonywać oprysk z gnojówki ze skrzypu.

Pożyteczne drapieżniki

  • Gady, ptaki i małe ssaki takie jak ryjówki, nietoperze i jeże pomagają w zwalczaniu szkodników. Funkcję regulacyjną pełnią również owady pomocnicze, takie jak: złotooki, biedronki, bzygi.
  • Zachęcaj do obecności tych pożytecznych zwierząt poprzez tworzenie miejsc wodopoju i sadzenie żywopłotów. Zainstaluj hotele dla owadów i budki lęgowe, a także zachowaj stare drzewo z licznymi szczelinami, aby dać schronienie ptakom drapieżnym i ssakom.
  • Zbuduj niskie murki z suchego kamienia, które stanowią prawdziwe nisze dla pożytecznych zwierząt.

Rośliny przyciągające pożyteczne owady

Nieużytki pozwalają pobudzić wzrost roślin baldaszkowatych i pokrzyw, które przyciągają wiele pożytecznych owadów. Znajdują tam miejsce do złożenia jaj, pożywienia i schronienia.

Jak leczyć chore rośliny?

Mączniak i szara pleśń to bardzo częste choroby grzybowe. Lepiej im zapobiegać, gdyż potem trudno je zwalczyć.

Działania zapobiegawcze

Chora roślina jest bardziej podatna na inne choroby i pasożyty. Stres wodny, nieodpowiednie podłoże, zbyt ciasne obsadzenie to częste przyczyny zamierania roślin. Sprawdź warunki uprawy swoich roślin, aby poprawić ich wzrost.

  1. Należy sadzić certyfikowane odmiany odporne na choroby.
  2. Podlewamy tylko u podstawy roślin, nigdy nie na liście.
  3. Ściółkujemy, aby zapobiec rozpryskiwaniu wody i przenoszeniu chorób przez glebę.
  4. Rośliny na obszarach dotkniętych chorobą należy wyciąć i spalić. Wówczas ograniczamy rozprzestrzenianie się chorób.

Rozpoznawanie głównych chorób roślin

  • Mączniaka prawdziwego można rozpoznać po białym nalocie i dyskretnych nitkach na melonach, cukiniach, ogórkach, truskawkach, ale także na astrach i różach.
  • Mączniak rzekomy powoduje brązowe plamy na liściach i białawy nalot na odwrotnej stronie liści. Często porażane są pomidory i ziemniaki.
  • Szara zgnilizna powoduje szare filcowanie na owocach, więdnięcie kwiatów i łodyg oraz brązowe plamy na liściach. Choroba ta występuje bardzo często na truskawkach, porzeczce czerwonej i pomidorach.
  • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) jest rozpoznawalna po beżowych plamach ułożonych w koncentryczne kręgi na owocach, które stają się miękkie i zgniłe. Choroba ta atakuje sady.
  • Rdza wytwarza na liściach okrągłe pomarańczowe plamy z wypustkami na spodniej stronie. Występuje powszechnie na malwach, różach, ostrokrzewach, pelargonii, ale także na ziemniakach i fasoli.
  • Na różach bardzo często występuje czarna plamistość, inaczej zwana marsonią. Charakteryzuje się czarnymi plamami z żółtą obwódką na liściach, które w końcu odpadają.

Zabiegi profilaktyczne

  • Do zabiegów pielęgnacyjnych wykorzystaj produkty Protect Garden o długim działaniu, lub te, które stosuje się na początku sezonu.

Naturalne zabiegi lecznicze

Zabiegi lecznicze powinny być stosowane na samym początku infestacji. Można wtedy wypróbować zabiegi na bazie wodorowęglanu sody, wywaru z czosnku lub nawozu ze skrzypu.

Jak przygotować ogród do sezonu letniego?

Latem w ogrodzie panuje upał i susza. Często jest to okres, kiedy nie ma Cię w domu. Właśnie wtedy musisz zadbać o odpowiednie warunki, aby pozostał on piękny przez cały sezon.

Przygotowanie ogrodu na suszę

1. Trawnik należy kosić wyżej (10 cm), aby zachować zacienienie w niższych partiach trawy.

2. Zainstaluj automatyczne podlewanie z regulatorem czasowym, który jest uruchamiany wieczorem po zachodzie słońca zarówno dla ogrodu ozdobnego, jak i warzywnego lub trawnika. Zwróć uwagę, że istnieją również systemy nawadniania na balkon.

3. Zastosuj grubą warstwę  ściółki, aby ograniczyć wzrost chwastów i utrzymać wilgoć w glebie.

Przygotowanie ogrodu przed wyjazdem na urlop

Przed wyjazdem wakacyjnym należy skrupulatnie zadbać o ogród, aby podczas naszej nieobecności ograniczyć skutki suszy.

  • Oczyść glebę, aby uniknąć chwastów.
  • Zastosuj mulcz i ściółkę.
  • Przytnij wszystkie zwiędłe lub chore części roślin (pamiętajmy o dezynfekcji ostrzy sekatorów pomiędzy każdą rośliną).
  • Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby nie pozostawiaj chorych liści na ziemi. Wyrzuć wszystko do miejsca utylizacji odpadów.
  • Przytnij byliny i rośliny jednoroczne.
  • Sprawdź automatyczne systemy nawadniania, jeżeli masz w ogrodzie.
  • Umieść wszystkie rośliny doniczkowe w cieniu.
  • W ogrodzie warzywnym i w sadzie zbierz wszystkie owoce i warzywa gotowe do zbioru.

Prawidłowe podlewanie i zapobieganie chorobom to działania, które pozwolą utrzymać Twój ogród piękny i zdrowy przez całe lato.