Otocz się żywopłotem

2 min. czytania
Share

Żywopłoty chronią nas nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale również pełnią ważną funkcję ekologiczną jako schronienie dla zwierząt i roślin, które inaczej nie mogłyby występować w wielu ogrodach.

Żywopłot

Wielofunkcyjna część naszego ogrodu. Wyznaczają granice obszarów, skutecznie ograniczają widoczność i chronią przed hałasem. Co powinniśmy jednak zrobić, kiedy nasz ulubiony żywopłot zachoruje?

Mączniak prawdziwy na spodzie liści


Zimozielona laurowiśnia wschodnia jest jednym z najpopularniejszych gatunków roślin żywopłotowych. Szybko rośnie, jest odporna, można ją łatwo przycinać i toleruje zarówno zimowe mrozy, jak i letnie susze. Od kilku lat to popularne drzewo jest coraz bardziej podatne na mączniaka prawdziwego, który osadza się na spodniej stronie liści, a nie jak zazwyczaj – na ich górnej powierzchni. Często prowadzi to do błędnej diagnozy i nieodpowiedniego leczenia oraz skutków, którym można było zapobiec. W każdym przypadku konieczna jest szybka reakcja na zarażenie tą typową dla roślin żywopłotowych chorobą. Takie działania mogą obejmować intensywne przycięcie zarażonych części i użycie odpowiednich środków grzybobójczych.

Protect Garden
Fungimat Koncentrat

Substancja aktywna - tebukonazol - zawarta w preparacie Fungimat Koncentrat wnikając do wnętrza liści ogranicza rozwój grzybów nawet w momencie, kiedy te dostały się już do wnętrza tkanek. Po przeniknięciu do roślin preparat jest odporny na zmywanie przez deszcz.  Fungimat Koncentrat zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż, czyli mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz rdzę róży. Poza ochroną róż Fungimat Koncentrat może być stosowany także na innych roślinach ozdobnych zarówno tych uprawianych w gruncie, jak i pod osłonami. Fungimat Koncentrat można też z powodzeniem stosować na nową bardzo groźną chorobę, jaką jest zaraza bukszpanów. Początkowo objawy występowania tego grzyba są dość niepozorne, kiedy to na liściach obserwujemy niewielkie rozszerzające się plamy. Niestety w konsekwencji silnego porażenia z czasem może dojść do zjawiska masowego opadania liści, co jest szczególnie mało estetyczne na formowanych żywopłotach. Wczesne zastosowanie środka, które umożliwia szybkie wnikanie do wnętrza liści, ogranicza ich porażenie.  Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Szybka reakcja na groźne owady

Oprócz infekcji grzybiczych żywopłoty często są uszkadzane również przez owady. Jednym z najczęściej występujących szkodników jest mały piędzik przedzimek, który upodobał sobie żywopłoty z buku i grabu i lubi się obżerać delikatnymi liśćmi tych drzew. Gąsienice tego drobnego motyla są często dobrze widoczne. Gdy tylko późną jesienią pojawią się pierwsze zimowe przymrozki, owady wychodzą ze swoich kryjówek, a samice składają jaja na młodych pędach. Wiosną larwy wykluwają się z jaj. Wtedy szkody to tylko kwestia czasu. Aby uniknąć trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia żywopłotu, zalecane jest miejscowe zastosowanie pestycydu w przypadku widocznej infestacji.

Protect Garden
Fungimat AL

Fungimat AL jest to gotowy do użycia środek grzybobójczy w postaci sprayu, który stanowi mieszaninę dwóch substancji, z których jedna działa we wnętrzu rośliny, a druga chroni ją profilaktycznie od zewnątrz. Poza wygodą jaką przynosi zastosowanie Fungimatu AL dodatkową zaletą jest możliwość jego zastosowania na lekko wilgotne rośliny i także wtedy, kiedy jest chłodniej. W takich warunkach nie wszystkie środki dobrze radzą sobie ze zwalczaniem chorobotwórczych grzybów. Fungimat AL zwalcza wszystkie najważniejsze choroby róż, czyli mączniaka prawdziwego, czarną plamistość oraz rdzę róży. Poza ochroną róż Fungimat AL może być stosowany także na innych roślinach ozdobnych zarówno tych uprawianych w domu, jak i w ogrodzie. W ten sposób możemy zapewnić ochronę przed różnymi mączniakami prawdziwymi, przed wszelkiego rodzaju plamistościami, a także innymi gatunkami rdzy, pojawiającymi się często na wierzbach. Fungimat AL zwalcza także niezmiernie uciążliwą rdzę malwy. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

„Niezależnie od tego, czy uszkodzenia są wywołane atakiem grzybów czy owadów, konieczne są szybkie działania. Czy będzie to intensywne przycięcie, czy zastosowanie odpowiedniego pestycydu – nasz żywopłot nam za to podziękuje”.

Jeżeli zauważymy widoczne uszkodzenia najnowszych liści laurowiśni z naszego żywopłotu, zapewne winowajcą będzie mączniak prawdziwy.

  • Białawy nalot na spodzie liści i ich zwijanie się, to jasne oznaki mączniaka prawdziwego.
  • W przypadku mączniaka rzekomego objawy są całkiem inne. Liście przebarwiają się z żółtych na brązowe, a uszkodzenia dotyczą górnej powierzchni liścia.

Tagi
Choroby roślinmączniak prawdziwyżywopłotjak dbać o żywopłotzimozielona laurowiśnia wschodniaśrodki grzybobójczepiędzik przedzimekpestycydy
NOWOŚĆ

Pułapka na komary
2 min. czytania
Share