Mączniak rzekomy: rozpoznawanie, leczenie, zapobieganie

2 min. czytania
Share

Czy zauważyłeś brązowe plamy na liściach swojej rośliny? To może być mączniak rzekomy. W tym artykule dowiesz się jak go zidentyfikować, leczyć i zapobiegać.

Co to jest mączniak rzekomy?

Mączniak rzekomy to rodzaj choroby grzybowej, która rozprzestrzenia się głównie na winoroślach, pomidorach i ziemniakach. Mączniak rzekomy uwielbia wilgoć i ciepłą pogodę, dlatego występuje na roślinach zazwyczaj w porze letniej. Choroba ta dość szybko się rozprzestrzenia i rozwija się na roślinach o gęstym ulistnieniu (które zatrzymują wilgoć i nie przepuszczają promieni słonecznych). Choć widoczna jest na liściach, grzyb ten rozprzestrzenia się również na łodygi i owoce.

Jak rozpoznać mączniaka rzekomego?

Choroba ta jest dość łatwa do wykrycia, gdyż charakteryzuje się występowaniem brązowo-żółtymi plamami na wierzchniej stronie liści. Czasami (przy wilgotnej pogodzie) można zauważyć również białą warstwę pokrywającą dolną stronę liścia. Jednak grzyb ten rozwija się nie tylko na liściach. Brązowe plamy można dostrzec również na łodygach, a w ostateczności na owocach roślin.

Jak leczyć mączniaka?

Gdy tylko zauważysz, że jakaś część rośliny (liść lub łodyga) jest zainfekowana, natychmiast usuń chore obszary.

Po odcięciu zainfekowanych miejsc, zastosuj poniższe metody zapobiegawcze, aby upewnić się, że choroba nie rozprzestrzeni się na inne części rośliny:

  • Spryskaj liście roztworem z sody oczyszczonej. W tym celu wymieszaj 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej z 1 litrem wody. 
  • Świetnym środkiem leczniczym i zapobiegawczym jest specjalna mieszanka wykonana z miedzi, siarczanu i wapna palonego. Jest ona bardzo skuteczna w walce z chorobami grzybowymi.

Protect Garden
Magnicur Energy

Magnicur Energy to środek grzybobójczy o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami przed chorobami grzybowymi. Magnicur Energy stanowi kombinację dwóch wzajemnie uzupełniających się substancji. Po zastosowaniu jest szybko wchłaniany przez rośliny, następnie w nich transportowany do wszystkich organów. Środek chroni części nadziemne i korzenie. Preparat powoduje tzw. "efekt zielony", czyli stymuluje rośliny do wzrostu. System korzeniowy jest dobrze rozrośnięty i zdrowy. Dzięki temu substancje pokarmowe i woda są lepiej przyswajane, a całe rośliny większe, żywotniejsze i odporniejsze na czynniki stresowe. Jedną z groźniejszych chorób roślin ozdobnych jest fytoftoroza. Podlewanie roślin Magnicurem Energy bezpośrednio po posadzeniu zapewnia ochronę przez okres kilku tygodni. Magnicur Energy można stosować do odkażania ziemi torfowej oraz innych substratów stosowanych przy produkcji rozsady i w uprawie roślin. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt

Jak zapobiegać mączniakowi rzekomemu?

  • Ponieważ grzyb ten bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest dość szkodliwy, ważne jest, aby stosować metody zapobiegawcze przez cały rok.
  • Jak wiadomo, mączniak rzekomy lubi wilgoć. Upewnij się, że wszystkie liście otrzymają wystarczającą ilość światła słonecznego, aby nie dopuścić do pojawienia się wilgoci.
  • Upewnij się, że między dwoma sąsiadującymi roślinami jest zachowana odpowiednia odległość. Choroby grzybowe lubią rozprzestrzeniać się na rośliny znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.
  • Podlewając roślinę, pamiętaj, aby nie moczyć liści.
  • Stosuj mieszankę miedzi, siarczanu i wapna palonego co 2 tygodnie w okresie wiosny i jesieni.

Protect Garden
Magnicur Finito

Magnicur Finito to środek grzybobójczy przeznaczony do zwalczania zarazy ziemniaka oraz mączniaków rzekomych. Preparat dzięki właściwościom systemiczno-wgłębnym w pełni chroni liście, łodygi, bulwy i nowe przyrosty; może być stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie. Charakteryzuje się bardzo skutecznym działaniem antysporulacyjnym - hamującym zarodnikowanie i rozprzestrzenianie się zarazy ziemniaka. Magnicur Finito po wyschnięciu na powierzchni liścia, pozostaje odporny na zmycie przez deszcz. Pobieranie jest jednakowo efektywne w niskich i wysokich temperaturach, a fluopikolid jest bardzo stabilny i odporny na fotodegradację nawet przy silnym nasłonecznieniu. Magnicur Finito może być stosowany od początku intensywnego wzrostu części nadziemnych aż do fazy początku zasychania naci. Wyjątkowo skutecznie zwalcza agresywne typy zarazy ziemniaka. Działa zapobiegawczo, leczniczo i wyniszczająco. Preparat ma doskonały profil toksykologiczny i ekotoksykologiczny, a także wykazuje długotrwały, niespotykany dotychczas efekt ochrony. Zobacz jak inni konsumenci oceniają nasz produkt.

Tagi

Ogród

Choroby roślin

leczenie roślin

rozpoznawanie chorób roślin

mączniak rzekomy

rozpoznanie mączniaka rzekomego

jak leczyć mączniaka

Skuteczna

Pułapka na myszy
2 min. czytania
Share