Karaluchy i prusaki -tytułowa

Części goście wielu domostw – karaluchy i prusaki – wywołują strach i obrzydzenie, przez co bardzo szybko chcemy je wytępić. W jaki sposób to wykonać, by uniknąć ich ponownego widoku? Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak pozbyć się karaluchów i prusaków z domu.

Karaluch a prusak – czym się charakteryzują te szkodniki?

Karaluchy i prusaki to dwa różne gatunki owadów, jednak łączą je wspólne cechy. I jedne, i drugie są groźne dla ludzkiego zdrowia, dlatego oprócz obrzydzenia, mogą również wywołać strach. Prowadzą nocny tryb życia i są wszystkożerne. Pojawiają się zarówno w domach, jak i miejscach publicznych i zakładach pracy, na przykład w magazynach, restauracjach oraz szpitalach. 

Najlepszym środowiskiem do ich rozwoju, w którym poczują się bezpiecznie, będą ciepłe i wilgotne pomieszczenia. Karaluchy i prusaki to roznosiciele różnego typu zarazków, dlatego należy podjąć działania służące ich usunięciu. W jaki sposób to zrobić? Jakie środki na karaluchy warto wykorzystać?

Czym są karaluchy i jak wyglądają?

Właściwa nazwa karalucha to karaczan wschodni (Blatta orientalis). Karaluchy mają czekoladową barwę – bywają niemal czarne – skrzydła w kształcie krótkich wyrostków oraz długie czułki. Długość ich ciała wynosi około 24 mm (średnio 20-29 mm). Głowy karaczanów wschodnich nie są wyraźnie oddzielone od tułowia.

Samice są większe od samców i ciemniejsze. Ich skórzaste, błyszczące okrywy sięgają 2/3 odwłoku. Składają kilkanaście jaj w pakietach nazywanych ootekami, które umieszczają na produktach spożywczych i opakowaniach. Optymalna temperatura dla ich rozwoju wynosi 30°C. Sam rozwój karaluchów jest stosunkowo długi, przy niesprzyjających warunkach, na przykład gdy występuje niska temperatura, może trwać nawet 2 lata.

Czym różni się prusak od karalucha?

Częściej występującym u nas gatunkiem jest karaczan prusak (Blattella germanica), zwany potocznie prusakiem. Jest znacznie mniejszy i lżejszy od karalucha, lepiej się przy tym wspina. Jego ciało jest bardziej płaskie od ciała karaczana wschodniego, przy czym – jeśli zachodzi taka potrzeba – potrafi spłaszczyć tułów, aby dostać się w pożądane miejsce przez szczelinę. Tam, gdzie się pojawia, po pewnym czasie giną karaluchy.

Samice prusaków są płodniejsze, składają od 16 do 36 jaj w brązowej ootece, w dwóch szeregach. Ich długość ciała wynosi 12-16 mm, a samca 10-12 mm. Mają długie odnóża wyposażone w kolce.  Tułów jest przeważnie koloru ciemnożółtego z rudawym odcieniem. To owady wytrzymałe na głód – samice bez pokarmu mogą żyć nawet do 40 dni.

Prusaki rozwijają się wyjątkowo szybko. W sprzyjających warunkach proces ten może trwać od 2 do 6 miesięcy. Co więcej, bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową – gotowość do rozmnażania uzyskują już w wieku od 4 do 8 miesięcy.


Dowiedz się więcej >>> Jak skutecznie zwalczać przędziorki?

Dlaczego karaluchy i prusaki są tak niebezpieczne?

Karaluchy i prusaki żerują wieczorem i przed świtem, unikając światła. Szkodniki te powodują szkody w naszych mieszkaniach, zjadając artykuły mączne, cukier, owoce, warzywa i wszelkie odpady kuchenne. Przede wszystkim jednak zanieczyszczają produkty i pomieszczenia odchodami i wylinkami. Przenoszą przy tym patogeny, przyczyniając się do gnicia żywności i nadając im nieprzyjemny zapach.

Są również pośrednią przyczyną takich schorzeń jak czerwonka, choroba Heinego-Medina, dur brzuszny i wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Mogą także wywoływać astmę (szczególnie u dzieci) oraz pojawianie się pokrzywki skórnej1.

Skąd się biorą w naszych mieszkaniach? Wydawać by się mogło (co jest oczywiście stereotypowym myśleniem), że karaluchy i prusaki występują jedynie w zaniedbanych i brudnych domach. Przyciąga je jednak również świeże pożywienie. Lubią środowisko ciepłe i wilgotne, z chęcią lokują się w pobliżu urządzeń elektronicznych. Idealnym miejscem są między innymi zmywarki. Możemy je wnieść do mieszkania na obuwiu, ubraniach, w torbie czy walizce. Przejdą przez otwarte okna bądź szczeliny w ścianach. Chętnie rozgaszczają się w blokach mieszkalnych starego typu, w których są zsypy na śmieci. Wędrują między lokalami za pomocą rur.

Jak się pozbyć karaluchów i prusaków?

Jeśli zauważysz obecność karaluchów lub prusaków w domu, natychmiast zacznij działać. Oprócz zastosowania preparatów biobójczych postaraj się:

  • dokładnie sprzątać mieszkanie z nawet najmniejszych resztek żywności;
  • codziennie wynosić śmieci;
  • często wietrzyć pomieszczenia, by obniżyć ich temperaturę (lub wyłączyć – w miarę możliwości – grzejniki);
  • zaszpachlować wszelkie szczeliny w ścianach;
  • sięgać po produkty, których nie znoszą karaluchy i prusaki: amoniak, kocimiętkę, liście laurowe, złocień dalmatyński;
  • tworzyć i rozstawiać pułapki z piwa w misce lub szklance oraz mieszanki z ugotowanego ziemniaka, kwasu borowego i surowego żółtka;
  • jak najczęściej rozpalać światło w domu – kiedy będzie zapalone w nocy, owady nie będą się zbyt chętnie rozbiegać. 

Powyższe środki zapobiegawcze mogą zahamować rozwój szkodników w mieszkaniu, ale nigdy ich nie wytępią. Pamiętaj – kiedy karaluchy i prusaki rozgoszczą się w domu, nie opuszczą go bez naszej interwencji. W większości przypadków nie obędzie się bez:

  • zamgławiania ULV;
  • oprysków środkiem kontaktowo-pokarmowym;
  • lub użycia specjalnych preparatów jak żel Protect Home Zwalcza Karaluchy (może być stosowany nawet w pobliżu elektroniki).

Protect Home Zwalcza Karaluchy – dobry sposób na karaluchy i prusaki

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się karaluchów i prusaków. Najlepiej wykorzystać rekomendowane w tym celu preparaty. Zaopatrz się w niezbędne środki, które pomogą ci wytępić niechciane szkodniki. Przydatnym preparatem do zwalczania karaluchów i prusaków w domach, mieszkaniach, pomieszczeniach biurowych, produkcyjnych i użyteczności publicznej jest Protect Home Zwalcza Karaluchy (dawniej zwany Blattanex Gel). Jest on szczególnie niezbędny do stosowania w miejscach wymagających specjalnej ostrożności przy zabiegach dezynfekcji. Doskonale sprawdza się również tam, gdzie znajdują się urządzenia elektryczne, przełączniki czy komputery.

Środek, będąc trutką pokarmową, działa zaraz po zjedzeniu przez szkodniki. Protect Home Zwalcza Karaluchy jest szczególnie atrakcyjny dla karaluchów i prusaków, ponieważ łączy w sobie moc skutecznej substancji czynnej (imidakloprydu) ze smakowitą dla tych owadów przynętą. Szkodniki po spożyciu giną w swoich kryjówkach lub gniazdach, dlatego możemy nie odnaleźć ich martwych ciał. Niezjedzona trutka pozostaje atrakcyjna dla karaczanów przez wiele miesięcy. Preparat potrafi zniszczyć nawet całe pokolenie prusaków lub karaluchów i działa wyjątkowo szybko.

Protect Home Zwalcza Karaluchy wyjątkowo dobrze przylega do podłoża, a dzięki temu, że ma mleczny kolor, nie rzuca się w oczy na różnorodnych powierzchniach – nie zepsuje aranżacji mieszkania. Wykładanie żelu nie wymaga wcześniejszego przygotowania pomieszczenia. Zabieg możesz bez obaw przeprowadzić w obecności ludzi, bez przerywania im codziennych czynności. Postaraj się umieszczać żel w miejscach uczęszczanych przez insekty – tam, gdzie tylko zauważysz objawy ich żerowania.

Teraz już wiesz, jak pozbyć się prusaków i karaluchów. Znajdujący się w naszym asortymencie Protect Home Zwalcza Karaluchy stanowi najlepsze rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym miejscu. Gwarantujemy wysoką skuteczność i twoje zadowolenie. Nie pozwól szkodnikom rozgościć się w progach twojego domu.

Bibliografia

  1. Buczyłko K., Majsiak E., Wagner A., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (3): 170-177