Komar wbijający się w skórę - tytułowa.

Wywołują irytację, ich ugryzienia powodują swędzenie skóry, a niekiedy bolesne ślady. Wielu z nas uważa, że komary nie powinny istnieć. Wciąż szukamy na nie skutecznego sposobu. Co odstrasza komary i jak je skutecznie zwalczyć?

Dlaczego komary są tak uciążliwe?

Czy wiesz, że w Polsce występuje aż 47 gatunków komarów, z czego 36 atakuje ludzi? Najpopularniejszym i najbardziej uciążliwym jest komar kłujący, zwany też niemalarycznym bądź brzęczącym (Culex pipiens)1. Komary swoją upartą aktywnością drażnią nawet największych wytrwalców. Bzyczą nad uchem i kąsają, pozostawiając po sobie pamiątkę – irytujące, niekiedy bolesne swędzenie oraz plamy i bąble. Nic więc dziwnego, że to jedne z najmniej lubianych owadów. Komary kłujące na szczęście nie przenoszą malarii, ich ukąszenia mogą jednak w przypadku osób ze skłonnością do alergii powodować wstrząsy anafilaktyczne (raczej rzadko).

Musimy jednak pamiętać, że komary są liczną grupą i należą do bogatego ekosystemu – są pokarmem wielu gatunków ptaków, drobnych ssaków, płazów, gadów i ryb. Choć bez nich świat mógłby być pozornie przyjemniejszy, to jedynie w odczuciu człowieka i to tylko w krótkiej perspektywie czasu. Możliwe, że doszłoby do katastrofy ekologicznej, gdyby ich zupełnie zabrakło. Nie oznacza to jednak, że nie możemy redukować liczebności komarów w bliskim sąsiedztwie. Owady te masowo pojawiają się w naszych ogrodach i domach po opadach deszczu. W szybkim tempie wylęgają się już wtedy, kiedy temperatura wody w zbiornikach (zarówno jeziorach, jak i kałużach) wynosi powyżej 14°C. Największe inwazje zauważamy wiosną i latem – optymalna temperatura powietrza dla rozwoju komarów to 20-25°C. Przy sprzyjających warunkach rozwój jednego pokolenia trwa jedynie 10-14 dni, w niekorzystnych – wydłuża się do 5 tygodni. W ciągu roku możemy natrafić latem nawet na 6-7 pokoleń.

Co przyciąga komary?

Owady te wabi przede wszystkim zapach ludzkiego ciała i wydzielane przez niego substancje. Komary reagują z zainteresowaniem na kwas mlekowy i amoniak – znajdujące się w pocie człowieka – oraz wydychany przez nas dwutlenek węgla. Kierują się również zmysłem detekcji termicznej – w związku z tym w kręgu ich najczęstszych celów są dzieci, kobiety podczas owulacji oraz młodzi mężczyźni, a także osoby ubrane na czarno (ciemne materiały szybciej nagrzewają się w promieniach słońca)2.

Dlaczego te informacje są ważne? Dzięki temu, że wiemy, co przyciąga komary, możemy próbować je zainteresować substytutem naturalnego zapachu człowieka oraz atraktantami wizualnymi. Pamiętaj też, że krew ssą wyłącznie samice.

Komary w ogrodzie – co je odstrasza i jak je zwalczać?

Wybór metody zwalczania komarów w ogrodzie jest uzależniony od stanowiska, naszych możliwości i gatunku komara (przeważnie mamy do czynienia z komarami kłującymi). Warto zacząć od sposobów profilaktycznych, czyli między innymi od:

  • zasypania bądź usunięcia miejsc w otoczeniu, w których mogą rozwijać się larwy komarów, tj. kałuże, wiadra i inne naczynia ze stojącą wodą;
  • przerzedzenie roślinności wokół domu – w gęsto zasadzonych krzewach komary kryją się w ciągu dnia przed silnym słońcem;
  • wyczyszczenia rynien;
  • sprawdzenia szczelności pojemników na zewnątrz;
  • zasadzenia gatunków roślin odstraszających owady;
  • tworzenia miejsc lęgowych dla jerzyków i jaskółek – specjalnych budek (ptaki te z chęcią raczą się komarami).

Jeśli powyższe metody nie przyniosą większych efektów w redukcji liczebności komarów żyjących w twoim środowisku, pomyśl nad środkami chemicznymi oraz innymi produktami. Zaleca się między innymi preparaty odstraszające oparte na DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide). Nie są one jednak w pełni bezpieczne dla dzieci i niemowląt, szczególnie gdy stężenie substancji czynnych wynosi ponad 20%3. Innymi produktami, które mogą pomóc w eliminacji komarów są lampy owadobójcze, które przyciągają do siebie insekty. Te giną w zetknięciu z metalową siatką pod napięciem elektrycznym4. Minusem tego typu produktu jest fakt, że wabi do siebie różne gatunki owadów, nie zawsze są zaś celem w samym sobie dla komarów. Na rynku znajdziesz także specjalne pułapki na komary, które imitują ciało człowieka.

Biogents – sposób na komary w ogrodzie?

Jeśli mówimy o specjalnych pułapkach na komary, dowiedz się, na jakiej zasadzie działają. Jedną z nich jest Biogents BG Mosquitaire. Pułapka zawiera saszetkę ze specjalnym atraktantem wabiącym komary – imituje on naturalny zapach ludzkiej skóry. W formule znajduje się między innymi zsyntetyzowany kwas mlekowy będący substancją niezwykle atrakcyjną dla komarów. Aromat wraz z atraktantami wizualnymi (kształtem i kolorem pułapki – biała na zewnątrz, czarna w środku) przyciąga owady do wnętrza urządzenia. Dodatkowo specjalny system cyrkulacji zasysa komary do środka, nie pozwalając im się wydostać, i przekierowuje powietrze z atraktantem zapachowym na zewnątrz, by działał na kolejne owady.

Atrakcyjność pułapki można wzmocnić poprzez połączenie jej z butlą CO2 dzięki użyciu BG-Booster. System opiera się na wykorzystaniu dwutlenku węgla, który również silnie kusi komary, podobnie jak kwas mlekowy. Wszystko to składa się na jeden produkt, który imituje ludzkie ciało, zarówno za pomocą aromatu, wydzielania CO2, jak i wyglądu pojemnika.

Zmanipulowane komary zamiast na ludzką skórę, trafiają do wnętrza pułapki. Urządzenia można używać wyłącznie na zewnątrz. Co ważne, nie wabi żadnych owadów pożytecznych, jest też ekologiczne i w pełni bezpieczne – nie zawiera chemikaliów. Pułapkę warto ustawić w miejscach, w których chętnie przebywają komary – zacienionych, osłoniętych i wilgotnych.

Dlaczego właśnie Biogents BG Mosquitaire? - infografika.

Więcej o pułapce i jej dodatkach znajdziesz tutaj:

Sposoby na komary domowe

W jaki sposób możesz sobie poradzić z bzyczącymi krwiopijcami w domu? Przede wszystkim skorzystaj z metod profilaktycznych:

  • umieść w oknach i drzwiach balkonowych/tarasowych moskitiery tekstylne lub metalowe siatki;
  • wieczorem, gdy pozostawiasz okna uchylone lub otwarte, staraj się nie zapalać światła, które może wabić owady, w tym komary;
  • umieść w pomieszczeniu lampę owadobójczą.

Co odstrasza komary? Naturalne i domowe sposoby

W celu odstraszenia komarów z ogrodu bądź domu możesz sięgnąć po naturalne rozwiązania – wykorzystanie nasadzeń roślinnych wybranych gatunków, których nie lubią te owady. Rośliny odstraszające komary to między innymi:

  • kocimiętka,
  • komarzyca (plektrantus),
  • bodziszek korzeniasty,
  • miodla indyjska,
  • lawenda wąskolistna,
  • koper włoski5.

Odstraszaczy możesz także używać bezpośrednio na skórę. Są nimi głównie olejki eteryczne, napary oraz ekstrakty z kwiatów wrotyczu, eukaliptusa cytrynowego, ziela złocienia maruny czy bazylii. Przygotowanymi własnoręcznie lub kupionymi gotowymi preparatami warto natrzeć zarówno skórę, jak i włosy przed planowanym spędzaniem czasu na zewnątrz. Naturalne wyciągi i olejki można również wykorzystywać do oprysków na komary w ogrodzie.

Nie daj się za to zwieść informacjom, jakoby suplementacja witaminy B1 chroniła przed ukąszeniami komarów. Dotąd nie opublikowano dowodów naukowych, by jakkolwiek odstraszała te owady bądź zabezpieczała człowieka przed ich atakiem6.

Najpopularniejsze produkty na komary – najważniejsze cechy, infografika.

Oprysk na komary do ogrodu – czy warto postawić na odkomarzanie?

Gdy nic nie pomaga na inwazję komarów, nie potrafimy sobie z nimi poradzić, a długotrwale uprzykrzają życie, jedynym ratunkiem jest oprysk na komary. Kiedy ten problem obejmuje duże obszary, dotyczy różnych mieszkańców, na profesjonalne odkomarzanie mogą zdecydować się władze gminy. Można także działać samodzielnie, we własnym ogrodzie. W jaki sposób?

Do oprysku na komary należy wybierać sprawdzone preparaty owadobójcze, na przykład bazujące na pyretroidach – cypermetrynie czy permetrynie. To substancje, które radzą sobie z inwazją owadów. Muszą być jednak regularnie stosowane – opryski za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego zaleca się wykonywać nawet co 3 tygodnie, mając na uwadze cykl rozwojowy komarów i ich wielopokoleniowość w jednym sezonie. Zabieg warto przeprowadzać przede wszystkim w zacienionych miejscach, wilgotnych oraz osłoniętych7.

Miej na uwadze, że tego typu opryski mogą zmniejszyć liczebność nie tylko komarów, lecz także owadów pożytecznych. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem – szczególnie dla pszczół czy innych zapylaczy – jest sięganie po naturalne metody lub specjalne pułapki, np. Biogents BG Mosquitaire.

Gdzie można kupić pułapkę Biogents BG Mosquitaire?

Pułapkę Biogents testują pasjonaci ogrodnictwa np. Marta Potoczek. Sprawdź jak wypadł test pułapki!

Bibliografia

  1. https://www.trojszyk.com/komary-i-ich-zwalczanie-preparatem-aspermet-200-ec/
  2. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,co-odstrasza-komary–srodki-owadobojcze-i-domowe-sposoby-na-komary,artykul,1663249.html
  3. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,co-odstrasza-komary–srodki-owadobojcze-i-domowe-sposoby-na-komary,artykul,1663249.html
  4. https://www.trojszyk.com/komary-i-ich-zwalczanie-preparatem-aspermet-200-ec/
  5. https://www.odstraszanie.pl/a21,jak-pozbyc-sie-komarow-z-ogrodu.html
  6. https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,co-odstrasza-komary–srodki-owadobojcze-i-domowe-sposoby-na-komary,artykul,1663249.html
  7. https://www.odstraszanie.pl/a21,jak-pozbyc-sie-komarow-z-ogrodu.html