Jak zapobiegać i zwalczać szkodniki roślin doniczkowych

3 min. czytania
Share

Szkodniki są tak samo częstym problemem dla roślin domowych, jak i zewnętrznych. W rzeczywistości rośliny doniczkowe mogą być nawet bardziej podatne na inwazje z różnych powodów, od zmian w ich otoczeniu po nadmierne podlewanie.

Istnieje kilka rodzajów niechcianych owadów, które mogą zaatakować rośliny domowe, w tym ziemiórki, tarczniki, mszyce i mączliki szklarniowe. Niestety, większość z nich jest dość kłopotliwa, ponieważ są małe, przez co trudno je zauważyć, szybko się rozmnażają i mogą zaatakować pozostałe rośliny.

Istnieją jednak pewne kroki, które można podjąć, aby zapobiec opanowaniu ukochanych roślin domowych przez irytujące szkodniki!

Zapobieganie

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, więc upewnij się, że masz dobrą rutynę, aby utrzymać rośliny domowe w doskonałej formie. Niektóre szkodniki, na przykład ziemiórki, przyciąga zbyt wilgotne podłoże. Upewnij się, że rośliny nie są nadmiernie podlewane i jeśli to możliwe, podlewaj je od dołu, tak aby górne kilka centymetrów ziemi w doniczce pozostało suche – zapobiega to składaniu jaj.

Oprócz wilgotnej wierzchniej warstwy gleby, szkodniki przyciąga również rozkładający się materiał roślinny, który może osadzać się na powierzchni. Regularnie przycinaj i usuwaj martwe liście. Możesz również pokryć wierzchnią warstwę ziemi dekoracyjnym kruszywem, takim jak żwir.

Regularne czyszczenie liści jest również niezbędne do utrzymania roślin w dobrym stanie. Użyj wilgotnej szmatki z odrobiną wody z mydłem, aby regularnie wycierać wszelkie zanieczyszczenia, które mogły osadzić się na liściach. Nie tylko zapobiega to składaniu jaj przez szkodniki, ale także pomaga roślinom w fotosyntezie i sprawia, że liście wyglądają lśniąco! W ten sposób szybko i na wczesnym etapie możesz też wykryć rozwój tarczników, miseczników czy wełnowców.

Jednym z najczęstszych sposobów, w jaki szkodniki przedostają się do domu, jest przybycie z nowymi roślinami. Dokładnie sprawdzaj wszelkie nowe dodatki, które przynosisz do domu, pod kątem oznak występowania szkodników! Nie pozostawiaj oglądania żadnego liścia na później, jeśli chodzi o inspekcję nowych roślin – sprawdź glebę, pod liśćmi, łodygi – a nawet rozważ poddanie kwarantannie nowej rośliny, dopóki nie upewnisz się, że jest wolna od szkodników.

W przypadku nowych roślin, a także zawsze gdy przenosisz swoje doniczki z tarasu, czy balkonu po lecie, warto rozważyć zastosowanie Sanium PIN. Nawet przy dokładnej inspekcji można przeoczyć drobne jajeczka, czy niewielką inwazję szkodników. Sanium PIN pomoże nam w tym przypadku. Zwalczy szkodniki, jeżeli te przyczaiły się i są dla nas niewidoczne.

Leczenie

Jeśli odkryjesz inwazję, nie panikuj! Pierwszą rzeczą do zrobienia jest odizolowanie rośliny, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się, więc przenieś ją jak najdalej od innych roślin, aby je chronić.

Po odizolowaniu zaatakowanej rośliny można rozpocząć leczenie. Zainwestuj w środek owadobójczy, który zwalcza różne szkodniki, w tym tarczniki, mszyce i mączliki szklarniowe, taki jak Sanium AL i Sanium PIN. Do szybkiej reakcji potrzebujesz produktu gotowego do użycia, który już w pierwszym dniu zwalczy widoczne niechciane owady. Natomiast do długotrwałe ochrony potrzebujesz Sanium PIN. Jest to środek 2w1- oprócz zwalczania szkodników zawiera również nawóz, który poprawia wygląd rośliny. Jedyne co musisz zrobić to włożyć taką pałeczkę do gleby i pozwolić środkowi działać! Działa nawet do 16 tygodni, więc nie trzeba powtarzać zabiegu.  A dzięki substancji flupyradifuron masz pewność, że Twoja roślina będzie w najlepszych rękach.

Tagi

sanium pin

jak zapobiegać szkodnikom roślin domowych

szkodniki roślin domowych

rośliny w domu szkodniki

zwalczanie szkodników

szkodniki roślin doniczkowych

rośliny domowe szkodniki

jak zwalczać szkodniki roślin w domu

tarczniki zwalczanie

mszyce zwalczanie

mączliki szklarniowe zwalczanie

sanium pin co zwalcza

Skuteczna

Pułapka na myszy
3 min. czytania
Share