Mrówki chodzące po otynkowanej ścianie - tytułowa

Mrówki to z jednej strony pożyteczne i pracowite stworzenia, z drugiej jednak poważny problem – jeśli pojawią się w naszym miejscu zamieszkania. Doskonale wiedzą o tym szczególnie właściciele domków jednorodzinnych i parterowych mieszkań. Owady, poszukując pokarmu, wilgoci czy wygodnego miejsca na założenie kolonii, dostają się do pomieszczeń nie tylko przez uchylone okna czy drzwi, ale nawet szczeliny w elewacji. Kiedy się już zadomowią, realnie utrudniają codzienność. Sprawdź, jak zwalczyć mrówki w domu i które profesjonalne środki pozwolą to zrobić szybko, i bezpiecznie.

Niechciani uciążliwi lokatorzy – dlaczego mrówki wchodzą do domu?

Mrówki odgrywają ważną rolę w środowisku naturalnym. Żyją w świetnie zorganizowanej ustrukturyzowanej społeczności w zbudowanym przez siebie mrowisku. Swoją aktywnością przyczyniają się do spulchniania i wzbogacania gleby poprzez rozkładanie materii organicznej, a ponieważ większość z nich jest wszystkożerna, pozbywają się niebezpiecznych szkodników, np. zjadając kleszcze1. Kluczowa jest jednak fraza w środowisku naturalnym – bowiem, kiedy dostaną się do domu czy mieszkania potrafią uprzykrzyć życie jego lokatorom. I choć nie są niebezpieczne dla człowieka (poza niewielkimi ukąszeniami), bywają bardzo uciążliwe. Zwłaszcza, gdy pojawią się w kuchni w poszukiwaniu żywności. 

Nieproszeni mali goście dostają się do naszych domów przeważnie z początkiem lata. Często możemy spodziewać się ich inwazji także przed deszczem, burzą lub gdy zostawiamy na stole czy blacie słodkie jedzenie bez zabezpieczenia. Co zrobić, żeby się ich pozbyć?

Mrówki w domu – jak je zwalczyć? Czy domowe sposoby są skuteczne?

Jednym z gatunków, który bardzo często pojawia się ludzkich siedzibach i zakłada w nich gniazda jest mrówka faraona (Monomorium pharaonis). Rozpoznamy ją po charakterystycznym ubarwieniu – brunatnoczerwonym lub żółtawym – oraz długości ok. 2,5 milimetra2. Jeśli zauważymy je w swoim domu lub mieszkaniu, samo odstraszenie owadów nie pomoże. Jedynym wyjściem będzie rozwiązanie problemu u źródła, czyli zatrucie całej kolonii.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek zakładają przeważnie zastosowanie swoistej przynęty w postaci pokarmu, najczęściej słodkiego – cukru czy miodu, lub np. smażonego mięsa i dodanie kuchennego składnika, który ma je zatruć. Inne zalecają użycie m.in.: soku z cytryną, drożdży, soli, sody czy wody z czosnkiem, które mają je odstraszyć. Jednak warto wspomnieć, że te sposoby mają stosunkowo krótki czas działania i nie są w pełni efektywnymi rozwiązaniami. Nie dają pewności, że niechciane insekty opuszczą nasz dom.

Dlatego warto zdecydować się na wybór profesjonalnego preparatu, który dzięki zastosowaniu specjalistycznych substancji czynnych pomoże efektywnie zlikwidować całe gniazdo, np. łatwej w użyciu, praktycznej pułapki na mrówki Fastion (dawniej Blattanex). Skuteczny środek na mrówki zostanie pobrany wraz z pokarmem i zaniesiony do gniazda. Owady, które zjedzą trutkę padną, a kolonia w końcu przestanie istnieć.

Natomiast gdy inwazja mrówek dotyczy terenu wokół budynku i problem pojawia się na tarasie, patio czy chodniku – polecamy wydajny granulat Fastion na mrówki z substancją czynną wykorzystywaną przez profesjonalistów (Imidaklopryd).

Zalety pułapki na mrówki Fastion (dawniej Blattanex) - infografika

Jak zwalczyć mrówki w domu – od czego zacząć?

Zwalczanie mrówek nie musi być żmudnym i czasochłonnym procesem. Należy pamiętać, że tym, co je przyciąga, są głównie resztki jedzenia. Dlatego warto przede wszystkim zadbać o czystość i unikać pozostawiania pokarmów bez zabezpieczenia w odkrytych miejscach. Owady w poszukiwaniu cukrów i białek pojawią się w zakamarkach, w których znajdą m.in. okruszki chleba, rozsypany cukier czy rozlany słodki napój. Więc usunięcie zanieczyszczeń, pochowanie produktów spożywczych w przeznaczonych do tego opakowaniach oraz zabezpieczenie kosza na śmieci to pierwszy krok w walce z insektami oraz zapobieganiu ich ponownemu pojawieniu się w przyszłości.

Mrówki komunikują się ze sobą za pomocą substancji chemicznych nazywanych feromonami3. Dzięki nim, jeśli dana grupa owadów znajdzie źródło pożywienia czy bezpieczne schronienie w naszym domu, poinformują o tym pozostałą część kolonii. Co więcej, pozostawią ślady zapachowe, które służą im za nawigację umożliwiającą wielokrotne powracanie do pożywienia i wynoszenia go do gniazda. Stąd charakterystyczny sposób ich migracji, przypominający „wężyk”. Mając to na uwadze, należy pamiętać, że pozbycie się pojedynczej grupy mrówek nie pomoże rozwiązać problemu tych niechcianych współlokatorów w naszym domu. Dlatego konieczne jest zastosowanie profesjonalnych preparatów, które pozwolą z powodzeniem się z nimi rozprawić.

Jak stosować pułapkę na mrówki Fastion? - infografika

Pułapka na mrówki w domu – skuteczny sposób na wytępienie owadów

Specjalistyczne środki chemiczne stanowią wydajne i skuteczne rozwiązanie problemu uciążliwych mrówek w domu. Przy wyborze odpowiedniego preparatu, warto zwrócić uwagę na jego skład, który powinien zawierać efektywne związki insektobójcze. 

Pułapka na mrówki Fastion, dawniej sprzedawana pod nazwą Blattanex, jest innowacyjnym preparatem zwalczającym:

  • mrówki faraona (Monomorium pharaonis),
  • hurtnicę zwyczajną (Lasius Niger),
  • koczowniczki czarnogłowe (Tapinoma malenocephalum),
  • mrówki argentyńskie (Linepithema humile).

Zawiera Imidaklopryd – najsilniej działającą substancję czynną, używaną także w produktach dla profesjonalistów. Umożliwia eliminację mrówek wewnątrz pomieszczeń, np. w kuchni, salonie czy piwnicy oraz wokół budynków – na tarasach, chodnikach, patio, wejściach do szop i garaży. Oprócz substancji czynnej, produkt zawiera specjalną kombinację substancji nęcących.

Wykorzystanie pułapki na mrówki jest niezwykle łatwe i wygodne. Aby ją aktywować, wystarczy lekko ją nacisnąć. To gotowa do użycia konstrukcja z przynętą, którą należy umieścić w miejscach, w których mrówki mogą szukać pożywienia w naszym domu – np. pod drzwiami, oknami lub niedaleko pęknięć i szczelin. Jeśli problem z insektami występuje w otoczeniu budynku, pułapkę trzeba wyłożyć w miejscu aktywności owadów, czyli bezpośrednio na ścieżkach wędrówek mrówek lub w ich pobliżu. Może być również przyklejana do pionowych powierzchni. Najlepiej ustalić, w którym miejscu mrówki wychodzą z gniazda, np. przez fugi płytek na tarasie, szczeliny w ścianie i te punkty zabezpieczyć. 

Sposób działania pułapki jest prosty i jednocześnie skuteczny. Trutka została zamknięta w plastikowym pojemniku i dodatkowo zabezpieczona aluminiowym kapslem. Mrówki mogą swobodnie do niego wchodzić, aby wybierać przynętę i zanosić ją do gniazda. Ta metoda pozwoli z powodzeniem pozbyć się całej kolonii. Po wyłożeniu pułapek należy prowadzić regularne kontrole punktów (co 7 dni), w których zastosowano produkt. Wymieniamy go po 4 tygodniach na nowy.

W miejscach wyłożenia pułapek nie stosuje się innych metod zwalczania mrówek (np. preparatów w aerozolu). Produkt należy umieszczać z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub źródeł ciepła, chronić przed deszczem i nie wolno go zakopywać.

Dla pełnego bezpieczeństwa użytkowaniu środka pamiętaj, aby:

  • Podczas wykładania pułapki stosować rękawice ochronne.
  • Nie przechowywać jej razem z żywnością, napojami i karmą dla zwierząt.
  • Przechowywać w miejscach niedostępnych dla osób niepowołanych – zwłaszcza dzieci.
  • Przy wykładaniu produktu nie jeść, nie pić ani nie palić tytoniu.
  • Po zastosowaniu umyć dokładnie ręce.
  • W przypadku kontaktu skóry lub oczu z przynętą, znajdującą się wewnątrz pułapki, przemyć te miejsca kilkakrotnie wodą.

W przypadku małej liczebności owadów należy zastosować jedną pułapkę z przynętą. Natomiast, jeśli mamy do czynienia z dużą ilością mrówek, można wykorzystać dwie. Nie powinno się wystawiać więcej niż 2 pułapek w jednej lokalizacji. Skutki działania preparatu widoczne są już po kilku dniach.

Bibliografia

  1. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/warto-dbac-o-mrowki
  2. https://www.ekologia.pl/srodowisko/przyroda/mrowka-faraona-opis-wystepowanie-i-zdjecia-owad-mrowka-faraona-ciekawostki,11313.html
  3. https://wszib.edu.pl/multis/psychologia-mrowek/