Irysy to bardzo dobrze znane kwiaty wśród pasjonatów ogrodnictwa, które są obecne w wielu ogrodach. Są to wieloletnie rośliny z rodziny Iridaceae, sprzedawane w postaci kłączy lub cebulek. Wiosną i wczesnym latem wytwarzają duże, kolorowe i pachnące kwiatostany, często w niebieskich i fioletowych odcieniach, ale można także spotkać żółte, pomarańczowe, różowe/czerwone ubarwienie.

Wysokość rośliny może wahać się od 20 do nawet 90 cm. W zależności od odmiany, irysy sadzi się od końca lipca do maksymalnie połowy września. Gdy lato jest upalne warto posadzić je jak najpóźniej. 

Rada: Mieszając odmiany irysów karłowatych, pośrednich i dużych, które kwitną o różnych porach, można uzyskać bujne kwitnienie bez przerwy przez dwa miesiące.

Rośliny

Irysy łatwo rosną w zwykłej glebie, nawet suchej i kredowej, z silnym nasłonecznieniem (co najmniej 3/4 dnia). Należy unikać gleby zbyt ciężkiej i zbyt gliniastej, które zatrzymują dużo wody w zimie. Powoduje to gnicie cebulek zimą.

Przed sadzeniem należy dobrze przygotować glebę, głęboko ją przekopując, aby wyeliminować wszelkie ślady chwastów i umożliwić łatwy rozwój korzeni. Dodaj do gleby żwir lub gruby piasek, jeśli jest zbyt ciężka.

Po wykonaniu tych czynności należy posadzić kłącza (lub cebulki) w taki sposób, aby były widoczne, ponieważ zbyt głębokie posadzenie mogłoby zahamować kwitnienie (które, nawiasem mówiąc, zazwyczaj następuje w roku następującym po posadzeniu). Należy pozostawić co najmniej 10 do 20 cm odstępu pomiędzy każdą cebulką, aby roślina miała miejsce na wzrost.

Po posadzeniu wystarczy tylko lekko podlać glebę. Aby wspomóc ukorzenianie i przyjęcie się roślin w nowym miejscu warto zastosować Ukorzeniacz – Stymulator wzrostu Osiryl, który przyspieszy rozwój korzeni przybyszowych, a tym samym aklimatyzację rośliny w nowym miejscu.

Pielęgnacja

Irysy nie wymagają tak naprawdę wiele opieki, a podlewać je należy jedynie w przypadku wielkich upałów i/lub długotrwałej suszy.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to należy przestrzegać kilku zasad:

  • Utrzymuj glebę czystą i wolną od chwastów, a także regularnie usuwaj uszkodzone i suche liście.
  • Jeśli roślina rośnie w miejscu narażonym na wiatr, może przydać się palik, aby wzmocnić pędy.
  • Po przekwitnięciu należy usunąć pędy kwiatowe, aby uniknąć tworzenia się nasion, które niepotrzebnie uszczuplają zapasy odżywcze rośliny.

Z kolei irys doniczkowy wymaga bardziej regularnego podlewania, zazwyczaj wtedy, gdy podłoże jest głęboko przesuszone. Możesz więc zasilić go płynnym nawozem do kwiatów, a do doniczki/skrzynki ogrodowej dodać keramzyt, który zapewni dobry drenaż.

Po posadzeniu irys bardzo dobrze znosi zimę, jego odporność na mróz i niskie temperatury sięga do -15°C.

Zimno przyczynia się nawet do dobrego rozwoju rośliny, więc nie należy się martwić o ich przetrwanie przez cały rok.

Kiedy już zdecydujesz się na posadzenie irysów, będziesz mógł cieszyć się nimi przez długie lata, ponieważ żywotność irysa może wynosić od 5 do 20 lat.