Mniej doświadczeni ogrodnicy mają problem z rozróżnieniem, czy ich ogród nawiedziła nornica, czy kret. W obu przypadkach bowiem rośliny są podgryzane od dołu, szybko więdną i marnieją, a na trawniku może być widoczny bieg tuneli. Jednak z różnymi gatunkami zwierząt walczy się na różne sposoby, dlatego rozpoznanie „wroga” jest podstawą do wyplenienia szkodników z ogródka.

Ślady nornic w ogrodzie – jak rozpoznać?

Nornice wielkością i wyglądem przypominają myszy. W dzień trudno dostrzec ich obecność, bowiem prowadzą nocny tryb życia. Kopią korytarze nisko pod ziemią, a wejścia do nich są widoczne w postaci kilku blisko siebie położonych otworów w glebie. Korytarze można przypadkiem odkryć w czasie przekopywania grządek.

Żywią się korzeniami, owocami, korą drzew i młodymi pędami. Ślady obecności nornic w ogrodzie to także:

  • obgryziona kora drzew u podstawy,
  • uszkodzone kłącza i korzenie,
  • obgryzione liście i owoce drzew oraz krzewów,
  • podgryzane cebulki kwiatów (krokusów, tulipanów, narcyzów), co łatwo zauważyć po zasychaniu i więdnięciu roślin.

Gdzie najczęściej pojawiają się nornice?


Nornice przebywają najczęściej w takich ogrodach, w których mają zapewnione odpowiednie warunki i dużą liczbę pożywienia. Lubią gleby żyzne, próchnicze, o lekkiej strukturze. Często pojawiają się tam, gdzie wcześniej były krety – wykorzystują ich korytarze oraz zamieszkują w pobliżu roślin cebulowych. 
 

Zaobserwowano, że nornice rude pojawiają się szczególnie licznie po latach największego, masowego obradzania drzew. Łatwe i nieograniczone zdobywanie pokarmu sprawia, że nornice rozmnażają się również zimą, co doprowadza do bardzo dużych zagęszczeń populacji wiosną i latem. Takie masowe pojawianie się gryzoni trwa jedynie jeden sezon, a w kolejnych latach, o niewielkim owocowaniu drzew, liczebność ich zdecydowanie maleje.

Warto przygotować się do spotkania z nornicami po urodzajnym sezonie i wcześniej pomyśleć o ich zwalczaniu. Nasz ogródek warzywny czy ozdobny będzie miał większe szanse odwdzięczyć się nam swoimi plonami.

Kret czy nornica w ogrodzie – po czym to poznać? 

Krety w ogrodzie szkodzą znacznie bardziej, zwłaszcza poprzez swoje kopce, które „zdobią” trawniki. Czasem można zaobserwować też ich tunele, np. przekopując teren. Krety swoje domostwa i ścieżki wykopują dość głęboko pod ziemią – ok. 0,5 metra pod powierzchnią. Na ich obecności najbardziej tracą więc systemy korzeniowe np. krzewów i drzew.

Nornice natomiast drążą korytarze blisko pod powierzchnią. Są może mniej uciążliwe niż krety, ale potrafią wyrządzić wiele szkód w naszym ogrodzie. Warto wiedzieć także, że nornice często korzystają z tuneli, które wykopały krety. Oba gatunki współżyją obok siebie i potrafią szybko zniszczyć rabatki kwiatów, trawnik, grządki i przydomowe uprawy ziół, warzyw i owoców.

Zwalczanie gryzoni w ogrodzie

Pierwszym krokiem do pozbycia się nieproszonych gości z naszego terenu jest rozpoznanie, z kim mamy do czynienia, a następnie szybka reakcja. Gdy tylko zauważymy objawy żerowania kreta lub nornic, natychmiast rozpocznijmy z nimi wojnę. Wówczas ogród nie zostanie dramatycznie zniszczony, a uszkodzone rośliny szybciej się zregenerują.

Jak wytępić nornice z trawnika?

Walka z nornicami bywa trudna, ale znając skuteczne sposoby, bez problemu pozbędziemy się tych szkodników z ogrodu. Warto zacząć działać zaraz po tym, kiedy dostrzeżemy pierwsze oznaki obecności tych szkodników. Na tym etapie mamy do czynienia zazwyczaj z kilkoma osobnikami, których łatwiej się pozbyć niż walcząc z całym stadem. W ich odgonieniu pomogą:

  • odstraszacze elektroniczne

Emitują dźwięki o częstotliwości nieprzyjemnej dla nornic. Są jednocześnie niesłyszalne przez ludzkie ucho i bezpieczne dla domowych zwierzaków. Odstraszacze pozwalają utrzymać nornice z dala od naszego ogródka i trawnika;

  • opryski z naturalnych olejków eterycznych

Stosuje się je całościowo na powierzchni trawnika lub bezpośrednio opryskując wejścia do tuneli. Do wytępienia nornic można także wykorzystać pułapki. Do klatek wkładanych do wejść do korytarzy łapie się żywe osobniki, a następnie wypuszcza się z dala od ogrodu. Klasyczne mechaniczne pułapki zabijają nornice;

  • środki chemiczne, świece dymne i trutki

Warto po nie sięgnąć, gdy problem narasta. Zagazowanie tuneli karbidem powoduje śmierć osobników. Podobnie działają świece dymne (zakopuje się je i odpala w tunelach). Dużą skuteczność mają też trutki na nornice, trzeba jednak wybierać te bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych;

  • trutki w postaci gotowej przynęty

Do zwalczania nornic polecamy produkt Rodicum Extra. w postaci łatwych w użyciu saszetek ze smakowitą dla gryzoni pastą. Specjalna kompozycja tłuszczy i węglowodanów wabi wszystkie osobniki, zapewniając skuteczną eliminację całego stada. Trutka jest zamknięta w saszetkach umieszczonych w pojemnikach (stacjach), do których dostęp mają tylko gryzonie. Jednocześnie pasta zawiera składniki zniechęcające domowe zwierzęta do jej spożycia. Zapewniamy niemal 100% skuteczność w zwalczaniu gryzoni potwierdzoną badaniami.

Naturalne sposoby na pozbycie się nornic

Do naturalnych metod odstraszania nornic należy obsadzenie ogrodu roślinami, które wydzielają zapach nieprzyjemny dla gryzoni, np. czosnek, mięta, czarna porzeczka, wilczomlecz. Na podobnej zasadzie działają rozgniecione ząbki czosnku włożone do tunelu. Obecność czworonogów (psów, kotów), lisów, kun i myszołowów w okolicy skutecznie zniechęca nornice do osiedlenia się w pobliżu.

Domowe sposoby na krety

Krety źle reagują na zapachy niektórych roślin. Jednymi z nich są rącznik pospolity, szachownica cesarska, narcyzy i aksamitki. Można je posadzić w ogrodzie, w miejscach, gdzie kret żeruje najchętniej i utworzył najwięcej kopców i tuneli. Dzięki temu będzie unikał tego terenu.

Co ciekawe, krety nie przepadają również za zapachem czosnku. Domowym sposobem na ich odgonienie jest zrobienie mieszaniny z kilku rozgniecionych ząbków czosnku, oleju rycynowego i pieprzu kajeńskiego, a następnie wylanie jej lub umieszczenie naczyń z płynem w miejscach bytowania zwierzęcia i terenach, które szczególnie chcemy chronić przed tym szkodnikiem.